PASİF İLAÇLAR HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME !


PASİF İLAÇLAR HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME !

Bilindiği üzere, Sağlık Bakanlığı başlattığı yerelleşme sürecinden dolayı ilaç firmalarına yerli ilaç üretimi yapmaları konusunda uyarıda bulunmuş, ilaç firmalarından üretim ile ilgili bir gelişme olmayınca da bakanlık talimatıyla SGK 31 Temmuz 2018’de 143 ilacı pasife almıştı.

Pasife alınan ilaçlar arasında prostat, diyabet, antibiyotik,sinir sistemi ,kalp-damar sistemi ve solunum sistemi ilaçları gibi hayati öneme haiz ilaçlar bulunması ve hasta mağduriyetleri yaşanması nedeniyle, Sendikamızca Medula Provizyon Sisteminde bu ilaçların eşdeğer olanlarının verilebilmesi için düzenleme yapılması yönündeki talebimizi içeren yazılı başvuru yapılmış, yaşanan mağduriyet hakkında basın açıklaması yapılarak kamuoyunun dikkatinin çekilmesi sağlanmıştır.

(http://arsiv.teis.org.tr/index.php/2018/08/15/basin-aciklamasisaglik-bakanligi-talimatiyla-sgk-143-ilaci-pasife-aldi/)

(http://arsiv.teis.org.tr/index.php/2018/08/14/sgkgssgm-ilac-daire-baskanligina-yapilan-basvurumuz-yerellesme-faaliyetleri-kapsaminda-pasif-statuye-gecen-ilaclarin-medulaya-kaydi-sirasinda-yasanan-sorunlar-hk/)

Yaptığımız başvuru ve basın açıklaması sonrası Medula Provizyon sisteminde düzenleme yapılmış olup, bu ilaçlar sistemde sanal olarak aktif hale getirilerek bu ilaçlara ait reçetelerin eczanelerde kaydı esnasında sistem üzerinden pasif ilaç uyarısı verilmesinin yanı sıra tercih edilmesi halinde ise eşdeğer ilaç seçimine imkan verilmesi sağlanmıştır.

Konuya ilişkin Medula duyurusu aşağıda yer almaktadır.

         Bilgilerinize sunarız.

         TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası)

PASİF İLAÇLAR HAKKINDAKİ MEDULA DUYURUSU

Tarih : 16.08.2018 Konu : Pasif ilaçlar Hk. Açıklama : Kurumumuz İnternet sitesinde yayımlanan 16.05.2018 tarihli duyuru ile 31.07.2018 tarihinden geçerli olmak üzere 143 adet ilaç Pasif İlaçlar Listesine dahil edildiğinden sistemde pasiflenmiştir. Yaşanan sıkıntılar nedeni ile bu ilaçlar sistemde sanal olarak aktif hale getirilmiş olup bu ilaçlara ait reçetelerin eczanelerde kaydı esnasında sistem üzerinden pasif ilaç uyarısı verilecek, tercih edilmesi halinde ise eşdeğer ilaç seçimine imkan sağlanacaktır.


#onecikan