top of page

MİLLİ GAZETE:TEİS GENEL BAŞKANI ECZ. NURTEN SAYDAN BAKANLIĞIN 2018 RAPORUNU DEĞERLENDİRDİ


TEİS GENEL BAŞKANI ECZ. NURTEN SAYDAN BAKANLIĞIN 2018 RAPORUNU DEĞERLENDİRDİ

HASTALIKLARIN KAYNAĞI MORAL BOZUKLUĞU

1000 kİŞİDEN 44’Ü GÜNLÜKANTİDEPRESAN KULLANIYOR

Sağlık Bakanlığı’nca yayınlanan 2018 yılına ilişkin “Sağlık İstatistikleri Yıllığı” raporuna göre, son 15 yılda depresyon ilacı kullanan insan sayısının yüzde 22 arttığı açıklandı. Gazetemize açıklamada bulunan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Hastaların kullandıkları ilaçların miktarının artmasını engellemek için ilaca ulaşımı güç kılmak ya da geri ödeme koşullarını zorlaştırmak yerine hastalık etmenlerini ortadan kaldırmak gerekir” şeklinde konuştu.

Yıllar geçtikçe toplumda giderek çoğalan psikolojik hastalıklar beraberinde artan ilaç satışlarını da getiriyor. Sağlık Bakanlığı’nın son verileri antidepresan ilaçlarının da yer aldığı rakamlardaki artışı gözler önüne serdi. 2017’de 298.4 milyon kutu sinir sistemi ilacı satılırken, bu rakam bir yıl içinde 10 milyon kutu artarak, 308 milyona ulaştı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan artan rakamlara ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu.

KENT YAŞANTISI YORGUNLUĞA SEBEP OLUYOR

Vatandaşın bedenen ve ruhen yorgun olmasıyla antidepresan gibi ilaçlara yöneldiğinin altını çizen Saydan, “Büyük şehirlere yapılan göç çok fazla. Kent yaşantısı ve köy yaşantısı arasında fazlaca bir yorgunluk farkı var. İnsanlar kent yaşantısında çok hızlı olmak zorunda. Bu da bir yorgunluğa sebep oluyor. Bütün hastalıklar insanın moral bozukluğuyla ortaya çıkar ya da artar. Çünkü bağışıklık sistemi zayıflıyor. Buna dikkat etmek gerekir” dedi.

HASTALIK ETMENLERİ ORTADAN KALDIRILMALI

Saydan, gazetemize yaptığı açıklamada ilaç satış istatistiklerine sadece sayısal birer veri gözüyle bakmanın yanlış olacağını vurguladı. Saydan, “Bizler bu ülkenin eczacıları olarak hastaların ihtiyacı olan ilacı doğru zamanda doğru şekilde vermek üzerine eğitim aldık. İlaç harcamaları sadece istatistiki bir veri değildir. Hastaların kullandıkları ilaçların miktarının artmasını engellemek için ilaca ulaşımı güç kılmak ya da geri ödeme koşullarını zorlaştırmak yerine hastalık etmenlerini ortadan kaldırmak gerekir” açıklamasında bulundu.

COĞRAFİ VE SOSYAL OLAYLARLA İLGİLİ EĞİTİMLER VERİLMELİ

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen Elazığ depremiyle alakalı olarak insanların bu takım coğrafi olaylar karşısında zihinsel açıdan zayıf olduklarını belirten Saydan, “Deprem hepimizce korkunç bir olay. Bunun insan psikolojisi üzerinde de etkisi oldukça fazla. Bu yüzden de bu insanların antidepresan kullanma ihtimali çok yüksek. Deprem gibi doğal afetlere ya da gerçekleşen sosyal olaylara karşı insanlara çocukluktan itibaren eğitimler verilmeli. Erken yaşlardan itibaren bu gerçekle yüzleşen ve ne yapması gerektiğini bilen insan psikolojik açıdan daha güçlü olur” ifadelerini kullandı.

DEPRESYON İLE MÜCADELEDE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZLERİ GÖREV ALMALI

İlçe Sağlık Müdürlüklerine bağlı olarak faaliyet gösteren Toplum Sağlığı Merkezlerinin depresyon ile mücadelede rol alması gerektiğini vurgulayan Saydan, “Halkın kolayca faydalanabileceği Toplum Sağlığı Merkezleri var. Buralarda depresyon ile mücadele hakkında klinikler açılırsa halk antidepresan gibi ilaçları daha az veya daha bilinçli kullanır. Hatta bu sayede ilaç bağımlılığının önüne geçmek daha da kolaylaşır” cümlelerine yer verdi.

MİLLİ GAZETE /06.02.2020

Comments


bottom of page