top of page

İskonto farkını hastalar ödüyor.Eczacılar yasal düzenleme talep ediyor.
İskonto farkını hastalar ödüyor.

Eczacılar yasal düzenleme talep ediyor.


Bazı ilaç firmaları, döviz kurundaki aşırı yükselmenin ardından ithal ilaçlarda SGK’ye iskonto uygulamamaya başladı. SGK önlem almadığı için fark, hastaların cebinden çıkıyor. Eczacılar yasal düzenleme talep ediyor.


Nisa KÜÇÜK

İlaç firmaları döviz kurundaki aşırı artış nedeniyle zarar ettiklerini ileri sürerek Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ilaç iskontosu uygulamamaya başladı. Kalp, tansiyon, şeker, kan sulandırıcı, epilepsi, insülin ilaçları gibi birçok ilaçta yapılması gereken indirimin yapılmaması, hastaları ve eczacıları mağdur ediyor. Firmaların taahhüt ettiği iskonto farkını hastalar ödüyor.

DÜZENLEME GEREKLİ

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sağlık Uygulama Tebliği’nde belirtildiği gibi ilaç firmalarının yüzde 41’e varan oranında iskonto yapacağını SGK’na taahhüt ettiğini hatırlattı. Buna karşın son birkaç yıldır bazı firmaların keyfi şekilde bu iskontoyu yapmadığını belirten Saydan, “SGK da eczanelerin bu iskontoyu firmadan alıp almadığına bakmaksızın indirimli fiyattan eczanelere ödeme yapıyor. Kamu kurum iskontosunu uygulamayan ya da eksik uygulayan firmalara herhangi bir yaptırım uygulanmıyor” dedi.


SGK’nın öncelikle kamu kurum iskontosunu yasal zemine oturtmak için bir düzenleme yapması gerektiğini vurgulayan Saydan, “Bu iskonto uygulamasını firmaların inisiyatifinden ve keyfiyetinden kurtarması gerekiyor. Bu konuda herhangi bir yasal düzenleme olmadığı için eczacılar hukuka aykırı şekilde zarara uğratılıyor, hastalar ilaca ulaşmakta sorun yaşayarak mağdur oluyor. İlaç firmalarının doğrudan SGK’na bu iskontoyu yansıtması için üretilecek bir formül bulunana kadar da eczacıların yaşadıkları kayıplar telafi edilmeli. Yaptırımları da olacak şekilde bu konu bir an önce yasal zemine oturtulmalı” şeklinde konuştu.


Comments


bottom of page