top of page

İTS DEAKTİVASYONU YAPACAK ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE !


images

İTS DEAKTİVASYONU YAPACAK ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE !

         Değerli Üyelerimiz,

         Bildiğiniz üzere; 30.11.2016 tarihine kadar İTS’de kayıtlı karekodlu ilaç stokları ile eczanelerimizin karekodlu ilaç stoklarının eşitlenmeleri gerekmektedir. Eczanelerinizde üzerinize kayıtlı eczane programlarınızda bulunan karekodlu stokların İTS sistemindeki kayıtlar ile birbirine uyumlu olup olmadığını kontrol ederken İTS portalından stoklarınızı Excel ya da CSV formatında indirebilmektesiniz.

         İndirdiğiniz stoklar o gün gece saat 02:00  itibari ile sistemin hazırlamış olduğu eczanenize kayıtlı gözüken karekod bilgileridir. Stok indir talebi yaptığını gün içinde alınan ve verilen ilaçları kapsamamaktadır. Eczanenizde karekodlu stok denkleme işlemlerini yaparken eczanenizin çalışmadığı tatil günlerini tercih etmeniz İTS kayıtlarında sorun yaşamanızı asgari seviyeye indirecektir.

İndirdiğiniz dosyalardaki bilginin o gün gece 02:00 da İTS portalındaki bilgi olduğunu göz ardı etmemenizi önemle hatırlatırız.

Stok eşitleme sürecinde dikkat edilmesi gereken diğer hususlar aşağıda belirtilmiştir:

  1. Meslektaşlarımız İTS Portal üzerinden İTS stoklarını Excel ya da CSV formatında indirebilirler.

  2. Meslektaşlarımızın fiziksel stoğunda olmayan ama İTS stoğunda görünen karekodları “Deaktivasyon Bildirimi” ile stoklarından düşmeleri gerekmektedir.

  3. Deaktivasyon sebebi alanına “70 – Stok affı sebebiyle deaktivasyon” bilgisini girmeleri gerekmektedir.

  4. Eczanenin fiziksel stoğunda olan ancak İTS stoğunda görünmeyen karekodlar için ise gerekli bildirimi (mal alım) yapmaları gerekmektedir.

6736 SAYILI BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA İLİŞKİN KANUN’LA GELEN “STOK AFFI”NIN İTS DEAKTİVASYONU İŞLEMİ İLE DOĞRUDAN BİR İLGİSİ YOKTUR.

         İlgili yasa ile tüm sektörlere kayıtlarında yer almadığı halde işletmelerde olmayan emtiaların gerekli işlemler yapılarak stoktan düşülmesi hakkı tanınmıştır. Bu mali işlem ile İlaç Takip Sistemi’nde eczanelerin üstüne kayıtlı kalmış ürünlerin sistemden silinmesi işleminin herhangi bir mali ilişkisi yoktur.

         Maliye ile ilgili işlemler için muhasebeciniz ile görüşerek hareket etmeniz gerekmektedir.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası )

bottom of page