top of page

İLAÇLAR ECZANELERDEN ALINMALI


SAYDAN İLAÇLAR ECZANELERDEN ALINMALI

İçinde ölümcül madde bulunan zayıflama çayı ve çeşitli bitkisel ürünlerin kaçak yollarla piyasaya sürüldüğü yapılan operasyonlarla bir kez daha gözler önüne serildi. Konuyla ilgili Başkent’e konuşan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Sahte ve kaçak ilaçlar, etkisizlik, eksik tedavi, beklenmeyen yan etkilere ve zehirlenmelere hatta ölümlere neden olabilmektedir. Bu yüzden vatandaşlarımız, ilaçlarını kesinlikle eczanelerden temin etmelidir” diye konuştu.

İçinde ölümcül madde bulunan zayıflama çayı ve çeşitli bitkisel ürünlerin kaçak yollarla piyasaya sürüldüğü yapılan operasyonlarla bir kez daha gözler önüne serildi. Konuyla ilgili Başkent’e konuşan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Sahte ve kaçak ilaçlar, etkisizlik, eksik tedavi, beklenmeyen yan etkilere ve zehirlenmelere hatta ölümlere neden olabilmektedir. Bu yüzden vatandaşlarımız, ilaçlarını kesinlikle eczanelerden temin etmelidir” diye konuştu. Saydan, ele geçirilen ürünler arasında, cinsel güç altıncı sprey ve uzun süredir sosyal medyada ünlülerin reklamını yaptığı zayıflama çayının da olduğunu ifade ederek, “Her geçen gün basında yer alan ‘sahte ilaç vurgunu”, ‘kaçak ilaçlar ele geçirildi”, ‘sahte ilaçtan zehirlendi’ başlıklı haberleri üzüntüyle takip ediyoruz. İnternetten ilaç almanın sakıncalarını daha önce de belirtmiştik. Sıradan bir vatandaşa internetten ilaç almayın uyarısı yaparken, bu furyaya ünlüler de katıldı” diye konuştu.

Saydan sözlerini şöyle sürdürdü: “Birçok ürüne bitkisel kökenli olması gerekçesinin arkasına sığınılarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onay alınmakta ve bunlar her yerde kontrolsüz, denetimsiz, eczacısız olarak vatandaşa satılmaktadır. Kaynağı, üreticisi, saklama şartları bilinmeyen ve gerekli inceleme ve analizleri yapılmamış bu ürünlerin satılması, halk sağlığı için büyük risk taşıyor. Ülkemize kaçak olarak giren ilaç çeşitlerinde zayıflama ilaçları, afrodizyak etkili ilaçlar, saç ürünleri ve hormonlar başı çekiyor. Kaçak ilaçlar, ülkemize yurt dışından izinsiz, kontrolsüz olarak yasal olmayan yollarla gelen ilaçlardır. Bu ilaçların Sağlık Bakanlığı’nca kontrolü yapılmamış olduğundan; içindeki etken maddenin tam olup olmadığı da bilinmemektedir.”

WHO VERİLERİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine değinen Saydan, şunları söyledi: “Dünya Sağlık Örgütünün verilerine bakıldığında internetten satılan ilaçların yüzde 50’sinin sahte olduğu ve bu yüzden her yıl I milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği görülmektedir. Özellikle internet sitelerinden yapılan özendirici ve süslü söylemlere aldanılmaması ve asla internet üzerinden ilaç alınmaması gerekmektedir. Çünkü, sahte ve kaçak ilaçlar en çok internet üzerinden satış imkanı bulmaktadır. Unutulmamalıdır ki; İster bitkisel, ister hayvansal kaynaklı olsun ilaçlar insan vücudunda sistemik etkisi olan kimyasal maddelerdir. Halkımızın sağlığı için ilaçların, eczaneden, eczacıya danışarak alınması gerekmektedir. Gerek internet üzerinden, gerekse eczane dışında ilaç satışına izin verilmemeli, bitkisel ürünler ile gıda takviyeleri Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılıp eczanelerden satılmalı, internet üzerinden tedavi edici özelliği belirtilerek ilaçmış gibi satılan ürünlere de göz yumulmamalı bu konuda ağır yaptırımları olan cezalar uygulamalıdır.”

YASAL DÜZENLEMELER MEVCUT

TEİS Genel Sekreteri Mehmet Aydoğan, da sahte ilaç kaçak ilaç ayrımına değinerek bu iki ayrımın da iyi yapılması gerektiğini söyledi. Aydoğan, “Sağlık Bakanlığının sattığı her ilaç için yasal düzenlemeler var. Yasada ilaçlar eczacı ya da eczacı danışmanlığı tarafından satılır’ deniyor. İnternette bir satış izni yok. Fakat ilaçların dışında tıbbi bitkisel ürünler gıda takviyeleri, adı altında hem eczanelerde hem de birtakım internet kanallarında satışları yapılıyor. Bu ürünlerin internette satılması doğru mu en önemlisi bilimsellikten uzak. Çünkü gıda takviyesi diye satılan ürünlerde insan sağlığına zarar verebiliyor. Sonuç olarak internetten satılan ürünler ölümlere bile yol açabiliyor” ifadelerinde bulundu.

Aydoğan, sahte ilaçların internette bu kadar çok olmasına karşın önlemlerin alınmaya başlandığını hatırlatarak, “Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği’nin bir şikayet hattı var. Bu hatlardan ihbarlar alınıyor. Ancak internette ilaç satışının önünü almak mümkün olamayabilir. internet uçsuz bucaksız bir dünya çünkü. Ayrıca şikayet alındığında da kapatma cezaları veriliyor. Kısaca olumlu gelişmeler var ancak yeterli değil” diye konuştu.

ÇÖZÜM YOLLARI

Söz konusu sorunlara karşı çözüm yollarını anlatan Aydoğan, “Çözüm yolu aslında çok basit Sağlık Bakanlığının yaptığı bir çalışma var. Eczanelerde satılan birçok ürün eczacılığın uzmanlığını gerektiren ruhsatlı izinli olması için gerekli çalışmalar var. Biz bu çalışmaları destekliyoruz. Tabi bu bir süreçtir. Her ülkede kaçak ve sahte ilaç var. Ancak biz gerekli kuralları gerektiği gibi uygularsak bununla ilgili sorunumuz kalmaz” dedi.

İnternetteki bu vakaların bu kadar artması konusuna da değinen Aydoğan, şunları söyledi: “Çağımızda insanların güvenini kazanmış bir mecra ve herkes internetten alışveriş yapabiliyor. Çünkü internetten alışveriş insanlar için daha kolay. İlacın ayrıcalıklı bir durumu var. İlaç meta değildir. Değerli bir üründür, kesinlikle eczacı ve eczacı danışmanlarından alınmalı. Ülkemizde bu sistem oturtulmalı. Toplum sağlığı açısından bu bilincin topluma yayılması gerek.”

BAŞKENT GAZETESİ

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU • özel Haber


ความคิดเห็น


bottom of page