HAYATİ İLAÇLAR GELMİYOR…


basın 1

HAYATİ İLAÇLAR GELMİYOR…

Kur güncellenmedi hayati ilaçlar gelmiyor.

MİLLİYET1

Türk Eczacılar Birliği (TEB) ve Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) ilaçların piyasada bulunamama nedenini Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı fiyat politikası ile euro kurunun sabitlenmesine bağlıyor

TEİS Başkanı Nurten Saydan, “Firmaların Sağlık Bakanlığı’nın 4 sene önceki sabitlediği euro kurunu güncellemediği için eski kur üzerinden Türkiye’ye satış yapmak istemiyor. Zarar ettikleri için ilaçlarını ülkemize getirmek istemiyorlar. Fiyat politikası böyle devam ederse bu sıkıntı artarak devam edecektir” dedi.

Piyasada bulunamayan antiviral ilaçlardan birini üreten uluslararası firmanın Türkiye temsilcisi ise, ilacın neden Türkiye’de bulunmadığına ilişkin olarak “İlaç 6 ay öncesine kadar stoklarda vardı ancak şu an yok. Firmanın aldığı karar nedeniyle 2 yıldır Türkiye’ye bu ilacın satışı yapılmıyor” dedi.

MİLLİYET GAZETESİ-09.01.2014

http://gundem.milliyet.com.tr/kur-guncellenmedi-hayati-ilaclar/gundem/detay/1819315/default.htm

SAĞLIK BAKANLIĞI: DEPOSİLİN HALA PİYASADA YOK

hürriyet

Vatandaşın uzun süredir bulamadığı kalp romatizması, romatizma, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir iğnenin kısıtlı temin edilmesi nedeniyle artık eczanelerde satılmıyor.

sağlık bakanlığı hala piyasada bulunmayan ilaçtan 10 Ocak’ta 170 bin tane hazır olacağını ve ilacın kamu hastaneleri aracılığı ile dağıtılacağını açıkladı. Edinilen bilgiye göre, yeni üretim ilacın henüz kalite ve diğer üretim teknikleri test ve kontrol süreci devam ediyor. İlaç ancak gerekli stabilize sağlandığında piyasaya verilebilecek.

Bakanlık yetkilileri, bu ilaca ilişkin hammadde sıkıntısı da bulunduğunu, bu ilaca ulaşımın 20 Ocak’ı bulabileceği bilgisini verdiler.

FİYAT POLİTİKASINDAN VAZGEÇİLSİN

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaç fiyatlarının ucuz olmasının hem vatandaş hem de devlet tarafından aranılan, önemli bir özellik olduğunu, ancak ilaçların bulunabilir olmasının her şeyden daha önemli olduğunu söyledi. Saydan, ilacı üreten firmanın ucuz ilaç politikasını kabul etmemesi nedeniyle ilacın bulunamaz hali geldiğini belirterek,  “Ucuzlatılan ama piyasaya verilmeyen, vatandaşa ulaştırılamayan ilaçların kimseye faydası olamaz. Çok acele olarak yanlış ilaç fiyat politikasından vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

HÜRRİYET GAZETESİ-06.01.2014

http://www.hurriyet.com.tr/saglik-yasam/25510652.asp

#onecikan