top of page

HÜRRİYET GAZETESİ :BİTKİSEL İLAÇ ÇÖPLÜĞÜ OLDUK


Bitkisel ilaç çöplüğü olduk


Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, takviye gıdalarda ilaç etken maddelerinin kullanıldığını, bunların insan sağlığına ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.

HÜRRİYET’e konuşan Saydam, şu uyarılarda bulundu: “Satılan çikolatalarda, enerji içeceklerinde ve gıda takviyelerinde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ‘sildenafil’ ve ‘tadalafil’ gibi ilaç etken maddeleri tespit ediliyor. Oysa vatandaşın takviye edici gıda olarak yediği çikolatalarda, aldığı besin takviyelerinde ilaç etken maddelerinin bulunmaması gerekiyor. Eczanelerde ilaç olarak satılması gereken bu ürünler internet ortamında kontrolsüzce satılıyor. Sildenafil ve tadalafil gibi maddeler ilaçtır ve bunlar rastgele satılamaz.

ECZANEDE SATILMALI

Bir ürüne ilaç şekli verilmişse, dozu belirlenmiş veya ilaç etken maddesi katılmışsa izni ve kontrolünün Sağlık Bakanlığı’nda, satışının ise eczanelerde olması gerekir. Bu tarz ürünlerin gıda takviyesi şeklinde nitelendirilmesi, onların ilaç olduğunu unutturmasın. Dünya Sağlık Örgütü’nun verilerine göre internetten sahte ilaç satışları nedeniyle yılda 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Güvensiz ürünler için devlet tedbirler almaya çalışıyor ama en önemlisi vatandaşlarımızın bilinçli olması. Merdiven altı imalatı olan ya da internetten satılan ilaçların kullanılmaması gerekiyor.”

HÜRRİYET/ 21.01.2020


bottom of page