top of page

GENÇLERİMİZ ARTIK ÖLMESİN ! (MİLLİ GAZETE)


BİLİNÇSİZ BİTKİSEL TEDAVİ 19 YAŞINDA BİR GENCİMİZİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLDU!

TEİS: GENÇLERİMİZ ARTIK ÖLMESİN !

İstanbul’da epilepsi hastası 19 yaşındaki genç bir çocuğun kendisine hazırlanan bitkisel karışımı kullandıktan kısa bir süre sonra vefat ettiği haberini basından üzüntüyle takip ettiklerini belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Gençlerimiz artık ölmesin!” dedi.

Saydan, “Bu tip yerlerde satılan ürünler için devlet tedbir almaya çalışıyor ancak, vatandaşların da bilinçli olması gerekiyor” dedi.

Saydan ehil olmayan kişilerce satılan bitkisel ilaçların insanların sağlığını riske ettiğini söyleyerek, şu açıklamalarda bulundu:

“Basında yer alan habere göre maalesef ehil olmayan kişilerin verdiği bitkisel ürünlerden dolayı yine bir gencimizi kaybettik. Aslında bitkisel ilaç olan bu ürünler hiçbir yan etkisi yok denilerek kontrolsüz, denetimsiz bir şekilde amaçları sadece para kazanmak olanlar tarafından pazarlanmaktadır. Satış yapabilmek adına her türlü yasa dışı yöntem fütursuzca denenmektedir İnsanlarımızın bu tip kişilere itibar etmemeleri gerekmektedir.

İster bitkisel ister kimyasal olsun ilaç olarak kullanılacak ürünler merdiven altı ya da internetten satın alınacak ürünler değildir. DSÖ rakamlarına göre internet ve benzeri ortamlarda satılan bu ürünlerin % 50'sinin sahte olduğunu hepimiz biliyoruz. O zaman neden bu ilaçlara para verelim, neden kullanıp canımızdan olalım.

Defalarca bu tip ürünlerin ilaç, ilacın yerinin eczaneler, yetkili kurumun da Sağlık Bakanlığı olduğunu ifade ettik. Sadece doktorunuzun, eczacınızın tavsiye ettiği ilaçlara itibar edin.''

Saydan, annelere, babalara ve gençlere seslenerek, bu tür kişilere itibar etmemeleri gerektiğinin altını çizerek “Takviye edici gıda, bitkisel ürün” gibi adlandırılan bu tür ürünleri kullanmayınız. Çeşitli reklamlara kanıp sağlığınızdan olmayın” dedi.

Saydan şöyle devam etti:

“Bu tip yerlerde satılan ürünler için devlet tedbirler almaya çalışıyor, ama en önemlisi vatandaşlarımızın bilinçli olması ve asla merdiven altı imalatı olan ya da internetten satılan ilaçları alıp kullanmaması gerekmektedir. Bu yüzden Bakanlığımızın bu gibi satış yapanlara karşı yasal yaptırımları da arttırarak, vatandaşlarımızın eczane dışında satılan ilaçlara karşı uyarmasını, takviye edici gıda adı altında da olsa ilaçların sadece bunun bilimsel eğitimini yapmış eczacılardan alınacağını vatandaşlarımıza hatırlatmasını ve bu ürünlerin yasal sorumluluğunun Sağlık Bakanlığına geçmesini istiyoruz. “

TEİS BASIN BÜROSU/08/01/2020

Comments


bottom of page