top of page

ECZANELER İLAÇ VEREMİYOR !


ECZANELER İLAÇ VEREMİYOR

Medula sisteminde devam eden sorun, eczaneleri iki gündür ilaç veremez duruma getirdi. TEİS Başkanı Saydan, “Sistem çalışmadığı için hastaların hiçbir bilgisine ulaşılamıyor”dedi

Burcu Cansu

Eczane Medula Provizyon sistemi, kesintiye uğrayarak eczacıların ve hastaları canından bezdirmeye devam ediyor. Medula sisteminde devam eden sorun eczaneleri iki gündür ilaç veremez duruma getirdi. Çalışmayan sistem yüzünden eczacılar, hastaların hiç bir bilgisine ulaşamıyor. İlacını alamayan hastalar, bütün sorumluluğu eczacıya yüklüyor. Çalışmayan sistem eczacı ve hastaları karşı karşıya getirdi.

Eczacı da mağdur

Son iki gündür Medula sistemi eczacılara ve hastalara sıkıntılı anlar yaşatıyor. Yaşanan soruna dair bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, sistemin düzenli bir şekilde çalışmamasını eleştirerek, “Eczanelerimiz 24 saat açık ama kesintisiz çalışmayan sistem yüzünden hizmet veremiyoruz. Bizler kaliteli hizmet veren kesintisiz çalışan bir sistem istiyoruz” dedi.

Sistem çalışmıyor

Hastaların e-reçete ile eczanelere geldiğini ancak sistem çalışmadığı için eczacıların hastaların hiç bir bilgisine ulaşamadığını kaydeden Saydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlacını alamayan hastalar ciddi anlamda mağdur oluyor. Bu durum eczacıya ve hastaya zor anlar yaşatıyor. Özellikle son iki gündür kesintiler sürekli olmaya başladı. Bu durum eczacıları canından bezdiriyor, hastaları mağdur ediyor. Medula sistemi bütün vatandaşlara hizmet veren bir sistemdir. Sisteme yüklenen yeni bir uygulama veya yapılandırma çalışması eczanelerimizde kaosa neden olmaktadır. TEİS olarak Medula sisteminin yedeğinin yapılması gerektiğini bir kez daha ısrarla altını çizerek vurgulamak isteriz.”

 SGK sorunu çözsün

Hastaların ilacını sorunsuz alabilmesi için SGK’nin sistemdeki problemleri çözmesi, Medula sistemini 24 saat hizmet verir hale getirmesi gerektiğini belirten Saydan, “Sürekli bu sorunu yaşamak istemiyoruz. Bizler, eczacılar olarak kesintisiz çalışan bir Medula provizyon sistemine reçete girerek hastalarımızın ilaçlarını verebilmek istiyoruz” diye konuştu

BİRGÜN GAZETESİ /19.11.2014

bottom of page