top of page

ECZACILAR, YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNİ YARGIYA TAŞIDI


milliyet ankara

ECZACILAR, YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNİ YARGIYA TAŞIDI

Eczacılar, yönetmelik değişikliğini yargıya taşıdı .

 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca 7 Şubat 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Eczacılar ve Eczane Hakkında Yönetmeliğin kanuna uygun olmayan ve eczacıları mağdur eden, meslekte gerilemeye neden olacak şekilde değişiklik yapılan maddelerine Danıştay’da yürütmeyi durdurma talepli dava açtı.

Haksız rekabete neden olacağı belirtilen yönetmeliğin 20. maddesinde, ‘içinde eczane bulunan binalarda mevcut eczane veya eczanelerin en az beş yıl süreyle faaliyette bulunması kaydıyla sağlık kurum ve kuruluşu açılmasına izin verilebilir’ şeklinde değişiklik yapıldığı belirtildi.

TEİS Başkanı Eczacı Nurten Saydan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yönetmelik ve kanunda düzeltilmesi ve eklenmesi gereken birçok eksiklik olduğunu belirterek, bu düzenleme ile ilgili “Adeta kişiye özel, adrese teslim bir değişiklik yapılmıştır” dedi. Saydan, bu değişikliğin eczacıları şaşırttığını belirtti.

Nurten Saydan, hukuka, kamu yararına ve hizmet gereklerine aykırılık taşıyan, serbest eczacıların ekonomik faaliyetlerini kısıtlayarak, ileride telafisi güç veya imkansız zararların doğmasına sebep olan, düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle yargı yoluna gidildiğini belirtti.  

Hüseyin ÖZBALI / DHA

Milliyet / ANKARA     21.02.2015

Comments


bottom of page