top of page

ECZACILAR MESLEK HAKLARINI İSTİYOR..


hurrıye ankara

Eczacılar meslek haklarını istiyor ..

Meltem ÖZGENÇ

Eczacıların meslek hakkı olmadığını söyleyen TEİS Başkanı Nurten Saydan, hastalara verilen danışmanlığın bedeli olan eczacı meslek haklarını istediklerini belirtti.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Nurten Saydan, eczacıların özlük haklarını gündeme getirerek şunları söyledi: “Sendika olarak kurulduğumuz günden beri ısrarla vurguladığımız, eczacının en temel hakkı olan meslek hakkını istiyoruz. 25 kuruşluk hizmet bedelinin meslek hakkıyla hiç bir alakası yok. Hizmet bedeli olarak belirlenen bu para muayene ücretlerini tahsil ettiğimiz için bize veriliyor. Eczacılar sattıkları ilacın nasıl kullanılacağı, ne zaman kullanılacağı vs gibi onlarca mesleki bilgiyi sadece ilacı sattıkları için vermek zorunda değiller. Bilginin bedeli ayrıdır.

DÜNYADA SADECE TÜRKİYE’DE BEDELSİZ

Ancak, eczacılar hiçbir bedel almamalarına rağmen vatandaşlara bu bilgileri veriyorlar. Çünkü eczacılar bu eğitimi alırken, hep kamu hizmeti yapacakları öğretilmiştir. Ancak dünyada bedelsiz yapılan tek kamu hizmetini Türkiye’deki eczacılar yapıyor.

ECZACILAR İŞ DEĞİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYOR

TEİS’in yaptığı anket sonuçlarına göre, eczane sahibi eczacıların yüzde 73’ü halinden hiç memnun değil. Hatta bunun yüzde 23’ü iş değişikliği yapmayı düşünüyor. Eczanelerimizin yaşatılması ve eczacıların hak ettiği itibara kavuşturulması için bir an evvel Eczacılık Meslek Hakkı uygulaması hayata geçirilmelidir.

Hürriyet /Ankara 24.03.2013

Comentarios


bottom of page