top of page

DEPREMZEDE ECZACILARIN SGK PRİMLERİ VE VERGİ BORÇLARI TEKRAR TEKRAR ALACAKLARINDAN KESİLİYOR"DEPREM BÖLGESİNDEKİ ECZACILARIN ÇİLESİ BİTMİYOR: PRİM VE VERGİ BORÇLARINDAN HAKSIZ KESİNTİLER!"

TEİS: DEPREMZEDE ECZACILARIN SGK PRİMLERİ VE VERGİ BORÇLARI TEKRAR TEKRAR ALACAKLARINDAN KESİLİYOR


BÖLGEDEKİ ECZACILARIN DEPREMZEDE OLDUĞU UNUTULDU MU?


Depremden dolayı bölgedeki eczacıların sigorta primleri ve vergi borçları 31 Ağustos’a kadar ertelenmiş olmasına rağmen, alacaklarından kesiliyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Primini kendisi ödeyen sigortalılar açısından depremin yaşandığı 6 Şubat tarihinden önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile 2023 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ait prim borçları gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın 31 Ağustos 2023 tarihine kadar ertelendiği duyurusunun SGK’nın sayfasında yer aldığını belirterek, konuyla ilgili şunları söyledi:


“SGK’nın ve Maliye’nin depremzedelerin borçlarına ilişkin olarak yaptığı duyurular sadece sayfada kalmış gözüküyor. Çünkü, depremzede eczacıların hem prim ödemeleri hem de vergi borçları ötelenmeksizin alacaklarından kesiliyor ve büyük bir mağduriyet yaşanmasına neden oluyor. Eczacıların da depremzede olduğu unutuluyor.

‘Asrın Felaketi’ olarak adlandırılan depremler nedeniyle Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri için mücbir sebep hali ilan edildi. Bu kapsamda bu illerde bulunan vatandaşlar için 6 Şubat ile 30 Nisan arasında, SGK’ya verilmesi gereken her türlü bilgi, belge ve beyannameler 26 Mayıs 2023 tarihine kadar ertelendi. Belirtilen tarihe kadar SGK’ya verilen bilgi, belge ve beyannameler süresinde verilmiş sayılarak, ilgililere idari para cezası uygulanmasının önüne geçildi. Bu resmi duyurular kurum başkanlığı sayfasında olmasına rağmen üye meslektaşlarımızdan SSK ve BAĞKUR prim borçları aylık eczane alacaklarından veya ödenen katkı paylarından kesiliyor.


VERGİ BORÇLARI DA KESİLİYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kahramanmaraş merkezli deprem felaketine ilişkin yaptığı yazılı açıklamayla, bölgede bulunan mükelleflerin 6 Şubat 2023-31 Temmuz 2023 tarihleri arasındaki vergisel yükümlülüklerinin ertelendiğini bildirmesine rağmen, SGK aracılığı ile eczanelerimizin fatura alacağından kesilerek ilgili vergi dairelerine gönderiliyor. İlgili vergi dairesine giden ödemeyi, vergi daireleri ne eczacıya ne de SGK’ya iade ediyor. Vergi daireleri ödemeleri emanette tuttuğu için bir sonraki ay mükerrer olarak bir daha kesiliyor.

SGK VE MALİYE, ECZANE ECZACILARININ DA DEPREMZEDE OLDUĞUNU UNUTTU

Konu ile ilgili olarak her iki başkanlığa gerekli başvurular yapılmış olmasına rağmen yanlış uygulama maalesef halen devam ediliyor. Eczane eczacılarının Sendikası olarak, hem SGK’dan hem de Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) depremzede meslektaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için uygulanan yanlışlıktan vazgeçmesini ve haksız olarak kesilen paralarının iadesini istiyoruz.


TEİS BASIN BÜROSU/28/03/2023


Comments


bottom of page