top of page

DEPREM BÖLGESİNDE OLAN ÜYE VE MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKATİNE !DEPREM BÖLGESİNDE OLAN ÜYE VE MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKATİNE !


Öncelikle sendika olarak böyle bir felaket bir daha asla yaşamamayı diliyoruz.

Çok üzgünüz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Acılarınıza, kayıplarınıza çare olmak en büyük isteğimiz. Bütün üyelerimiz ve sendika yöneticileri olarak sizlere çare olmak için çalışıyoruz. Hepimiz belki vücudumuzla sizlerin birebir yanında değiliz ama inanın ruhumuz ve dualarımızla gece gündüz yanınızdayız.

Eczanelerinizin yasal sorumlulukları hakkında yaptığımız girişimlerle ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz:


*Deprem bölgesinde mücbir sebep ilan edildi.

Deprem bölgesinde bulunan mükelleflerimiz için 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan edilmiştir. Deprem tarihi itibarıyla bu illerdeki mükelleflerin 6.2.2023 ila 31.7.2023 tarihleri arasında yerine getirmeleri gereken vergisel yükümlülükleri ertelenmiştir.

Mücbir sebep süresince verilmesi gereken vergi beyanname ve bildirimlerinin verilme süreleri 15.8.2023 günü sonuna kadar, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenme süreleri de 31.8.2023 gününe kadar uzatılmıştır.

Ayrıca :509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin “V.7. E-Belge Olarak Düzenlenme Zorunluluğu Getirilen Belgelerin Kâğıt Olarak Düzenlenebileceği” başlıklı bölümünde “Elektronik olarak düzenlenmesi gereken belgenin, Kanunun 13 üncü maddesinde yazılı mücbir sebepler nedeniyle elektronik olarak düzenlenememesi halinde, Kanunun 373 üncü maddesi gereği özel usulsüzlük cezası kesilmez.” düzenlemesi mevcuttur.

213 sayılı Vergi Usul Kanunun 13 üncü maddesinde, vergi ödevlerinin yerine getirilmesine engel olacak yer sarsıntısı (deprem) mücbir sebep hali olarak kabul edilmiştir. Öte yandan, mezkur Kanunun 373 üncü maddesinde “Bu kanunda yazılı mücbir sebeplerden her hangi birinin vukua geldiği malüm ise veya tevsik ve ispat olunursa vergi cezası kesilmez.” hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda Kanunda ve Tebliğde yer alan düzenlemeleri dikkate aldığımızda; depremden etkilenen eczanelerin E-Fatura yerine kağıt fatura düzenlemeleri durumunda özel usulsüzlük cezası kesilmemesi gerekmektedir.


Değerli Üye ve Meslektaşlarımız,


Fatura teslim süresi uzatılması, ödemelerin vaktinden önce yapılarak hiç olmazsa maddi sorun yaşamamanız, SSK, Bağ-kur prim borçlarının ve vergi borçlarınızın alacaklarınızdan kesilmemesi ve de depremzedelerin kronik ilaçları için SGK Başkanlığına , vergi borçları ,kağıt fatura kesilebilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığına , ödemelerin çabuklaştırılması ve kağıt reçete yazılmasının sağlanması ,vergi borcu sorulmaması ,yaşanan zorlukların azaltılması için Göç İdaresi Başkanlığına Sendikamızca gerekli müracaatlar yapılmıştır.


Böyle bir felaketi bir daha asla yaşamamayı istiyoruz ve unutmayınız sizlere bir e-mail, bir telefon kadar yakınız, her saat ve her zaman bizleri arayabilirsiniz.

Hayatını kaybeden meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar sevdiklerine ve yakınlarına sabırlar dileriz.


GÖNÜLLERİMİZ VE DUALARIMIZ SİZİNLE !


TEİS YÖNETİM KURULU


NOT:TEB TIR ECZANE VE KONTEYNER ECZANELER İÇİN KONUM BİLGİLERİ AŞAĞIDA BİLGİLERİNİZE SUNULUR:Commentaires


bottom of page