DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE KADINA YÖNELİK ŞİDDET HER GEÇEN GÜN ARTIYOR


images

DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE KADINA YÖNELİK ŞİDDET HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Bu ülkenin  eczacıları olarak; “Dünya Kadınlar Günü” nde ülkemizde ve dünyada her gün yaşanan, “kadına, sağlık çalışanlarına yapılan şiddet ve taciz“ olaylarının son bulmasını istiyoruz.

Her geçen yıl kadına karşı evde, iş yerinde, okulda, sokakta şiddet artarak devam ediyor.

DÜNYADA KADIN

Dünyada kadına yönelik şiddet, özellikle ekonomik, siyasal ve etnik sorunlarla iç içe geçerek artıyor. Bugün dünya üzerinde yaşayan kadınların yarısı eşlerinden şiddet görüyor. Dünyada kadınların yüzde 36’sı, Avrupa’da yüzde 25’i şiddete uğruyor.

TÜRKİYE’DE KADIN

Türkiye’de 2015′in ilk 6 ayında 112 kadının ‘’şiddet’’ nedeniyle yaşamını yitirdiğini biliyoruz. 2014 yılında ise 294 kadın hayatını kaybetti. Türkiye’de kadınların yarısı yani yaklaşık olarak 20 milyonu şiddete uğruyor.

Kadına yönelik şiddet, kadınların ve kız çocuklarının, insan hakları ihlalidir. Maddi ve manevi bütünlük hakkı, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, ifade özgürlüğü, eğitim hakkı ve çalışma hakkı gibi birçok hak ihlalini de içine almaktadır.

Aile içi şiddet ve kadın cinayetlerinin durdurulması gerektiğini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kez daha buradan dile getirmek istiyoruz.

Artık kadına şiddet son bulsun diyor, bütün  kadınların  8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.

TEİS YÖNETİM KURULU

#onecikan