top of page

BEBEK MAMALARI SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN RUHSATLANDIRILMALI


anadolu ajansı 1

“BEBEK MAMALARI SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN RUHSATLANDIRILMALI”

TEİS Genel Başkanı Saydan: “Bebek mamaları bir an önce Sağlık Bakanlığının denetimine girmeli ve sadece eczanelerde satılmalıdır.

ESKİŞEHİR (AA) – YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, geçtiğimiz hafta içeriğinde Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) tespit edilen bir bebek mamasının toplatıldığını anımsatarak, mamaların içinde bulunan, vitamin, protein gibi bileşimler açısından son derece titizlikle hazırlanması, uygun saklama koşullarında bekletilmesi ve zamanı geçmeden tüketilmesi gereken ürünler olduğunu vurguladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bitkisel ilaçlar ve preparatlara da ruhsat verdiğini belirten Saydan, şöyle konuştu:

“Bundan dolayı birçok vatandaşımızın sağlığını ve hayatını kaybettiği gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Bebek mamalarının da ruhsatlandırılmasının Sağlık Bakanlığına geçmesi için geleceğimizin teminatı bebeklerimizin de sağlığını yitirmesi mi gerekiyor? Bebeklerimizin yani geleceğimizin sağlığı göz ardı edilemez. Bebek oyuncakları ve bezleri Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olarak satılmaktayken, mamaların Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması son derece vahim bir durumdur. Bu yüzden bebek mamaları bir an önce Sağlık Bakanlığı’nın denetimine girmeli ve sadece eczanelerde satılmalıdır.”

“Bebek mamaları market raflarında satılıyor”

Bebek mamalarının uzun zamandır market raflarında da satıldığını anlatan Saydan, şöyle devam etti:

“Mamaların markette satılmasıyla biz eczacılar olarak annelere, zorunlu olmadıkça ilk 6 ay mutlaka anne sütü vermeleri gerektiği ya da hangi mamanın daha uygun olacağını ve nasıl hazırlanacağını anlatamıyoruz. Ayrıca bebek mamaları görsel ögelerin ve reklamların ön plana çıkmasıyla, kişinin göz zevkine ve reklam yönlendirmesine göre alınıp, bilinçsizce tüketilmeye başlandı. Üstelik şimdi mamaların üzerinde yazılı katkı maddeleri, reklam unsuru olarak kullanılmakta, satışı cazip hale getirilmeye çalışılmaktadır.”

Saydan, ayrıca mamaların rutubetsiz ortamda ve uygun oda sıcaklığında saklanması gerektiğinin düşünüldüğünde, hangi marketin deposunda böyle bir ortamın mevcut olduğunu, bu konuda hangi kurumun, hangi yöntemle nasıl bir denetim yaptığını kamuoyuna açıklanmasının şart olduğunu savundu.

Bebek mamalarının sadece eczanelerde satılmasını isteyen Saydan, “Geleceğimiz olan bebeklerin sağlığını daha fazla tehlikeye atmamak için bu durumun yeniden düzenlenmesi ve bütün bebek mamalarının Sağlık Bakanlığının izni ve denetimi ile sadece eczanelerimizde, eczacıların kontrol ve danışmanlığıyla satılması sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

bottom of page