top of page

BASINDA BİZ: MASKE KAOSU

CUMHURİYET GAZETESİ:

Eczacılar: Kodu gelmeyen bize geliyor, yoğunluk oluştu. TC kimlik numarası yetsin

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan: “İnsanlar, kendilerine kod gelmediği için ve eczanelerden de satılmadığı için işportadan, nalbur, büfe gibi sağlıklı olmayan koşullarda temin etmeye çalışıyorlar. Eczanelerimizden ihtiyaç halinde maske satılmasının serbest bırakılması için izin istiyoruz.”

Sağlık Bakanlığı’nın eczaneler aracılığıyla ücretsiz maske dağıtımı İstanbul ve Ankara’da başladı. Yurttaşlar ücretsiz maskelerini T.C. kimlik numaraları ve telefonlarına gelen kod ile eczanelerden temin edebiliyor. Kendisine henüz kod gelmeyen ancak işine, markete ve bakkal gibi birçok yere gitmek zorunda olanlar ile toplu taşımayı kullanan yurttaş maskeye erişemiyor. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü ve kod uygulamasının bir an önce kaldırılması gerektiğini belirterek “Kod uygulaması ile maske verilmesinden vazgeçilmeli, vatandaş T.C kimlik numaraları ile bu maskeleri eczanelerden alabilmeli” dedi.

Birçok eczacı, her gün maske almak için çok sayıda yurttaşın eczaneye geldiğini belirterek “Kodlar ilk olarak 57-65 yaş arasındaki vatandaşlara gitmeye başlamış. Kodu gelmeyen ve ellerinde maske olmayanlar, ‘ben şimdi ne yapacağım’ diyerek eczaneye geliyor, eczanelerde yoğunluk oluştu, hastalık riski artıyor. Bu duruma hızla çözüm üretilmeli. Maske sorunu eczanelerde kaosa dönüştü” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Sarıalioğlu, şöyle devam etti: “Afganlı, Pakistanlı, Suriyeli maske alamıyor, bunların hiçbir maske alamıyor. Yoğunluğun yarattığı bulaş riski de arttığı için ivedi olarak bakanlıktan koruyucu ekipman (tulum, dezenfektan, maske, siperlik gibi) desteğibekliyoruz. Talebimizi duysunlar istiyoruz.”

SÖZCÜ GAZETESİ:GÜNLÜK EVRENSEL:


TEİS: ECZANELERDE İHTİYAÇ HALİNDE MASKE SATILABİLMELİ

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), eczanelerde maske satışının yasaklanması sonrası yaşanan mağduriyete dikkat çekerek, Bakanlığın ücretsiz maske dağıtımını sürdürürken mağduriyetlerin yaşanmaması için eczanelere maske satış izni vermesi gerektiğini söyledi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yaptığı açıklama ile eczacıların vatandaşa ihtiyaç halinde maske satabilmesi gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın eczaneler aracılığıyla ücretsiz maske dağıtımına iki büyük ilde başladığını hatırlatan Saydan, ancak kendisine Bakanlık tarafından henüz kod gelmeyen birçok vatandaşın maske bulamadığını ifade etti. Saydan, ilk olarak 57-65 yaş arasındaki vatandaşlara kod gönderildiğine dikkat çekerek “Vatandaşın maskesiz sokağa çıkmaması gerekirken maske bulamaması hastalık riskini arttırır” dedi.

"VATANDAŞ DA ECZACI DA MAĞDUR"

Salgından korunmak için maskelerin eczanelerde ihtiyaç halinde satılmasının serbest bırakılması gerektiğini dile getiren Saydan; markete, hastaneye, fırına veya işlerine gidecek, toplu taşım araçlarına binecek kişilerin işportadan, nalbur, büfe gibi yerlerden sağlıklarını riske atarak maske temin etmeye çalıştığına dikkat çekti. Saydan, bu süreçte eczacıların da vatandaşın tepkisiyle karşılaştığını belirterek mevcut uygulamadaki sorunlar nedeniyle vatandaşın da eczacıların da mağdur olduğunu söyledi. Devletin salgınla mücadele için maske dağıtımına devam etmesi gerektiğini dile getiren Saydan, mağduriyetin önlenmesi için eczanelere Bakanlığın belirlediği bir fiyat üzerinden hastanın TC kimlik numarası girilerek maske satışı izni verilmesi gerektiğini ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

YENİ ASYA:


Maskede TC kimlik numarası yetsin

15 Nisan 2020, Çarşamba 17:00

Eczacılar, maske dağıtımının Sağlık Bakanlığı’nın vatandaşlara göndereceği kodla sağlanacağı belirtilmesine rağmen, bu sistemin işlevsel olmadığını, TC kimlik numarasının yeterli olması ve eczanelerde maske satışına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Hükümet geçen hafta maske satışının yasaklandığını belirterek, PTT üzerinden 20-65 yaş aralığındaki vatandaşlara haftada beş adet ücretsiz maske dağıtılacağını açıklamıştı. Yoğun talep üzerine maske başvuruları ePttAvm’den e-Devlet’e kaydırılmış, daha sonra dağıtımın eczanelerde yapılacağı duyurulmuştu. Eczanelerde maske dağıtımının Sağlık Bakanlığı’nın vatandaşlara göndereceği kodla sağlanacağı belirtilmişti. Diken.com’daki habere göre Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan şöyle konuştu: “İnsanlar kendilerine kod gelmediği için ve eczanelerden de satılmadığı için işportadan, nalbur, büfe gibi sağlıklı olmayan koşullarda temin etmeye çalışıyorlar. Eczanelerimizden ihtiyaç halinde maske satılmasının serbest bırakılması için izin istiyoruz” https://www.yeniasya.com.tr/yurt-haber/maskede-tc-kimlik-numarasi-yetsin_517324

Comments


bottom of page