top of page

BASINDA BİZ…


imagesCA6DPRFI

Bebek mamaları eczanelerde satılmalı-MİLLİ GAZETE, Mamalar Eczanede Satılmalı-AYDINLIK GAZETESİ,Mamalar Sadece Eczanede Satılsın,Mamaların da ruhsatlandırılmasının Sağlık Bakanlığı’na geçmesi için bebeklerimizin sağlığını kaybetmesi mi gerekiyor?-GÜNBOYU GAZETESİ

Bebek mamaları eczanelerde satılmalı

06 ARALIK 2012

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, bebek mamalarının Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde sadece eczanelerde satılması gerektiğini bildirdi.

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, ”marketlerde spot altında, tozlu raflarda, son kullanma tarihleri kontrol edilmeden, tüketiciye sunulan mamaların güvenirliğinden söz edilemeyeceğini” belirterek, ”Mamaların, üretim izninin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi, yalnızca eczacının gözetiminde, eczanelerde satılması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu. Bebek bezlerinin ve oyuncaklarının ruhsatlarının, Sağlık Bakanlığı’ndan alınmasına rağmen ticari kaygılarla marketlerde ve bakkallarda satışa sunulan bebek mamalarının ruhsatlarının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alındığını anımsatan Saydan, Sağlık Bakanlığı’nın, eczanelere bebek mamalarının görünen ve özendirecek yerlere konulmamasını tavsiye etmesine karşın, market reyonlarında mama reklamı ve satış atraksiyonlarının yapıldığını ileri sürdü.

Mamaların ilaçlar gibi doktor veya eczacılara danışılarak kullanılması gerektiğini vurgulayan Saydan, şunları kaydetti: ”Biz eczacılar olarak annelere ilk 6 ay mutlaka anne sütü vermeleri gerektiğini ve anne sütü yetersizse hangi mamanın daha uygun olacağını ve nasıl hazırlanacağını söylüyoruz. Marketlerde böyle bir yönlendirme olmadığı için bilinçsiz tüketim arttı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bitkisel ilaçlar ve preparatlar konusunda verdiği denetimsiz ruhsatlandırmadan dolayı birçok vatandaşımızı kaybettiğimiz gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Mamaların da ruhsatlandırılmasının Sağlık Bakanlığı’na geçmesi için bebeklerimizin sağlığını kaybetmesi mi gerekiyor?”

MİLLİ GAZETE-06.12.2012MAMALAR ECZANEDE SATILMALIAYDINLIK/ANKARA

 Tüm   Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, bebek   mamalarının internette ve marketlerde satılmaması çağnda bulunarak,   “Bebek mamalarının eczacının gözetiminde, eczanelerde satılması   gerekmektedir” dedi.

 Mama   üretim izninin Tarım Bakanlığı’ndan Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi gerektiğini   belirten Saydan, şunları ifade etti: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın   bitkisel ilaçlar ve preparatlar konusunda verdiği denetimsiz   ruhsatlandırmadan dolayı birçok vatandaşımızı kaybettiğimiz gerçeğini   unutmamamız gerekiyor. Mamaların da ruhsatlandırılmasının Sağlık Bakanlığı’na   geçmesi için bebeklerimizin sağlığını kaybetmesi mi gerekiyor?”

Reklamlarda kullanılan özendirici dilin mama   kullanımını artırdığına dikkat çeken Saydan, “Unutulmamalıdır ki, hiçbir   mama anne sütünün yerini tutamaz. Bebeklerin sağlığını daha fazla tehlikeye   atmamak için bütün mamaların Sağlık Bakanlığı’nın izni ve denetimi ile sadece   eczanelerimizde, eczacıların kontrol ve danışmanlığı ile satılması   gerekmektedir”şeklinde konuştu.

AYDINLIK-07.12.2012‘MAMALAR SADECE ECZANEDE SATILSIN’İnternet satışlarına tepki

TEİS Genel   Başkanı ‘ Eczacı Nurten Saydan, bebek mamalarının internette ve marketlerde   satılmamasını eleştirerek, “Mamaların, üretim izninin Sağlık   Bakanlığı’na devredilmesi, yalnızca eczacının gözetiminde, satılması gerekmektedir”   diye konuştu.

Mamalar sadece eczanede satılmalı

Tüm Eczacı   işverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, Tarım   Bakanlığı’ndan onaylı bebek mamalarının internette ve marketlerde satılmaması   konusunda çağrıda bulunarak, “Mamaların, üretim izninin Sağlık Bakanlığı’na   devredilmesi, yalnızca eczacının gözetiminde, eczanelerde satılması   gerekmektedir” dedi.

 Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, bebek   bezleri ve oyuncaklarının ruhsatının Sağlık Bakanlığı’ndan alınmasına rağmen,   “ticari kaygılarla marketlerde-bakkallarda satışa sunulan bebek   mamalarının” ruhsatları Tarım Bakanlığı’ndan alındığını belirtti.

Mamaların,   ilaç gibi doktor veya eczacılara danışılarak kullanılması gerektiğini   vurgulayan Saydan, şunları ifade etti: “Gıda Tarım ve Hayvancılık   Bakanlığının bitkisel ilaçlar ve preparatlar konusunda verdiği denetimsiz   ruhsatlandırmadan dolayı birçok vatandaşımızı kaybettiğimiz gerçeğini   unutmamamız gerekiyor.

Mamaların da ruhsatlandırılmasının Sağlık   Bakanlığı’na geçmesi için bebeklerimizin sağlığını kaybetmesi mi gerekiyor? Reklamlarda kullanılan özendirici   dil, mama kullanımını artırıyor. Unutulmamalıdır ki, hiçbir mama anne sütünün   yerini tutamaz. Geleceğimiz olan bebeklerin sağlığını daha fazla tehlikeye   atmamak için bu durumun yeniden düzenlenmesi, bütün mamaların Sağlık   Bakanlığı’nın izni ve denetimi ile sadece eczanelerimizde, eczacıların   kontrol ve danışmanlığı ile satılması gerekmektedir.” (ANKA)

GÜNBOYU   -06.12.2012

Kommentare


bottom of page