top of page

BASINDA BİZ….


imagesCA2TWURN

ECZANELERDE KIYAMET KOPACAK -Ortadoğu Gazetesi,YENİ YILDA E-REÇETE KAOSU-Yeni Çağ Gazetesi,E- REÇETEYİ ŞİMDİLİK DURDURUN-Hürriyet Gazetesi ,ECZACILAR UYARDI: 1 OCAK’TA ECZANELERDE KIYAMET KOPACAK-Sözcü Gaztesi,1 OCAKTAN İTİBAREN KAĞIT REÇETE KARŞILANMAYACAK-Milli Gazete,E-REÇETE ERTELENSİN-Güneş Gazetesi,SGK TAKVİMİNE GÖRE 1 OCAK’TA KIYAMET VAR-Milliyet Gazetesi,

ECZANELERDE KIYAMET KOPACAK TÜM Eczacı İşverenler Sendikası Genel   Başkanı Eczacı Nurten Saydan , ”1 Ocaktan itibaren eczanelerimizde kıyamet   kopacak. Çünkü manuel reçetesi olmayan hasta ilaçlarını almaya geldiğinde,   sistem kesik olursa, eczacı ne vereceğini göremeyeceği için hastalar   ilaçlarını alamayacak” dedi.Saydan   e-reçete sisteminin ertelenmesini istedi. Saydan yazık açıklamasında sürekli   kesintiye uğrayan bir online sistemle e-reçetenin hayata geçirilemeyeceğini   bildirdi. Saydan, şu iddialarda bulundu:“-1   Ocak tarihinden itibaren, E-reçete sistemine geçilecek. Ancak yeni uygulamaya   Medula Provizyon Sistemi henüz hazır değil. Normal şartlarda bile Pazartesi   ve Cuma günleri kesilen sistem, 1 Ocak’ta E-reçete uygulaması hayata   geçirildiğinde hastaların elinde reçetesi olmadığı için, eczaneler ilaçları   sistemde göremeyecek ve ilaç veremeyecekler.-Ocak’tan   itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi olmayan hasta   ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne vereceğini   göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak” dedi.-Zira, SGK   duyum üstüne duyum yayınlıyor. ‘Doktorlar e -reçete yazsınlar, yoksa manuel   reçeteler karşılanmayacak’diyor. SGK’ya soruyoruz; bu sistemle nasıl olacak?   Eczacılar olarak son derece endişeliyiz.-Eczanelerimize   hastalarımız e-reçete numarası ile geldiğinde, Medula Provizyon Sistemi   çalışmadığı için doktorların yazdıklan ilaçları göremeyecek ve ilaçlannı veremeyeceğiz.  

-Doktorlar   hastayı muayene edip reçete yazabiliyorlar, onların sistemleri çalışıyor. Ama   eczanelerin sistemleri çalışmadığından hastalarımızla eczanelerimizde ne   yapacağımızı bilemez haldeyiz. Kısaca 1 Ocak’tan itibaren mevcut sistemle   eczanelerimizde kıyamet kopacaktır.

ORTADOĞU GAZETESİ

E- REÇETEYİ ŞİMDİLİK DURDURUN

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, eczanelerde 1 Ocak 2013’ten itibaren hayata geçirilecek e-reçete uygulamasının ertelenmesini istedi.

 Saydan, yeni uygulamaya Medula Provizyon Sistemi’nin henüz hazır olmadığını belirtirken, “Normal şartlarda bile Pazartesi ve Cuma günleri kesilen sistem, 1 Ocak’ta E-reçete uygulaması hayata geçirildiğinde hastaların elinde reçetesi olmadığı için, eczaneler ilaçları sistemde göremeyecek ve ilaç veremeyecekler. E-reçete uygulaması ertelenmeli” dedi.

Genel Başkan Nurten Saydan, 1 Ocak’tan itibaren eczanelerde ’kıyamet kopacağını’ öne sürdü. Saydan, manuel reçetesi olmayan hastanın ilaçlarını almaya geldiğinde, sistemin kesik olması durumunda eczacının hastalara ilaçlarını veremeyeceğini söyledi. Medula Provizyon Sistemi,’nin eczacılara kesintisiz ve düzgün hizmet veremediğini belirten Saydan, “Her pazartesi olduğu gibi, 24 Aralık’ta da sistem kesilmiş, hem hastalarımızı, hem de bizleri mağdur etmiştir. Eczanelerimizde ilaçlarımız mevcut, hastalarımız karşımızda ama hizmet veremiyoruz. Bu kabul edilemezken yılbaşından itibaren uygulanacak olan E-reçete uygulaması durumu daha da zora koşacaktır” dedi.

“SON DERECE ENDİŞELİYİZ”

Saydan, SGK’nın duyuru üstüne duyuru yayınladığını “Doktorlar e-reçete yazsın, yoksa manuel reçeteler karşılanmayacak” dediğini ifade ederken, şunları söyledi:

“SGK’ya soruyoruz; bu sistemle nasıl olacak? Eczacılar olarak son derece endişeliyiz. Eczanelerimize hastalarımız e-reçete numarası ile geldiğinde, Medula Provizyon Sistemi çalışmadığı için doktorların yazdıkları ilaçları göremeyecek ve ilaçlarını veremeyeceğiz. Doktorlar hastayı muayene edip reçete yazabiliyorlar, onların sistemleri çalışıyor. Ama eczanelerin sistemleri çalışmadığından hastalarımızla eczanelerimizde ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Kısaca 1 Ocak’tan itibaren mevcut sistemle eczanelerimizde kıyamet kopacaktır.”

TEİS olarak E-reçetenin zorunlu hale getirilmesinin Medula Provizyon Sisteminin kesintisiz hizmet vereceği günlere kadar ertelenmesini isteyen Saydan, e-reçete olarak yazılan reçetelerin bilgisayar çıktılarının mutlaka hastalara verilmesinin sağlanmasını istedi. Saydan, “Eczacıları yoran, vatandaşları ilaçsız bırakan Medula arızalarının da yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını, alt yapı çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını, vatandaşlarımızın ilaç ve sağlık hizmeti aldığı bu sistemin mutlaka yedeğinin yapılması gerekir” dedi.

HÜRRİYET GAZETESİ

YENİ YILDA E-REÇETE KAOSU 1 Ocak’ta “e-reçete”ye geçilecek.   Ancak Medula Provizyon Sistemi’nin e-reçete uygulamasına hazır olmadığı,   sistem arızası halinde e-reçeteli hastaların ilaçlarını alamayacağı   belirtildiTüm Eczacı   İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, “1 Ocaktan   itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi olmayan hasta   ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne vereceğini   göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak” dedi. Yazılı bir açıklama yapan Saydan e-reçete   sisteminin ertelenmesini, zira sürekli kesintiye uğrayan bir online sistemle   e-reçetenin hayata geçirilemeyeceğini bildirdi. 1 Ocak 2013’ten itibaren   sistem kesildiğinde e-reçetesi olan vatandaşları ilaçsız günler bekliyor   diyen Saydan, şöyle devam etti: “1 Ocak tarihinden itibaren, e-reçete   sistemine geçilecek. Ancak yeni uygulamaya Medula Provizyon Sistemi henüz   hazır değil. Normal şartlarda bile Pazartesi ve Cuma günleri kesilen sistem,   1 Ocak’ta e-reçete uygulaması hayata geçirildiğinde hastaların elinde   reçetesi olmadığı için, eczaneler ilaçları sistemde göremeyecek ve ilaç   veremeyecekler. Ocak 2013’ten itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü   manuel reçetesi olmayan hasta ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik   olursa, eczacı ne vereceğini göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak.”  SGK’nın   ‘Doktorlar e -reçete yazsınlar, yoksa manuel reçeteler   karşılanmayacak’şeklinde duyuru yayınladığını hatırlatan Saydan “SGK’ya   soruyoruz; bu sistemle nasıl olacak? Eczacılar olarak endişeliyiz.Altyapı tamamlansın

 Vatandaşları ilaçsız bırakan Medula   arızalarının yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını isteyen Saydan,   alt yapı çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını, vatandaşların ilaç ve   sağlık hizmeti aldığı bu sistemin mutlaka yedeğinin yapılmasını istediklerini   dile getirdi.

 İlaçları   göremeyeceğiz

Eczanelerimize   hastalarımız e-reçete numarası ile geldiğinde, Medula Provizyon Sistemi   çalışmadığı için doktorların yazdıkları ilaçları göremeyecek ve ilaçlarını   veremeyeceğiz. Doktorlar hastayı muayene edip reçete yazabiliyorlar, onların   sistemleri çalışıyor. Ama eczanelerin sistemleri çalışmadığından   hastalarımızla eczanelerimizde ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Kısaca 1   Ocaktan itibaren mevcut sistemle eczanelerimizde kıyamet kopacaktır.TEİS   olarak; e-reçetenin zorunlu hale getirilmesinin Medula’nın kesintisiz hizmet   vereceği günlere kadar ertelenmesini ve e-reçete olarak yazılan reçetelerin   bilgisayar çıktılarının mutlaka hastalara verilmesinin sağlanmasını   istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİÇAĞ GAZETESİ

ECZANELERDE KIYAMET KOPACAKTüm Eczacı   İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Savdan, “1 Ocak’tan   itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi olmayan hasta   ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne vereceğini   göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak” dedi. Saydan e-reçete   sisteminin ertelenmesini istedi.

 Saydan yazılı açıklamasında sürekli   kesintiye uğrayan bir online sistemle e-reçetenin hayata geçirilemeyeceğini   bildirdi. “1 Ocak’tan itibaren sistem kesildiğinde e-reçetesi olan   vatandaşları ilaçsız günler bekliyor” diyen Saydan, şu iddialarda   bulundu: “1 Ocak tarihinden itibaren, E-reçete sistemine geçilecek.   Ancak yeni uygulamaya Medula Provizyon Sistemi henüz hazır değil. Normal   şartlarda bile Pazartesi ve Cuma günleri kesilen sistem, 1 Ocak’ta E-reçete   uygulaması hayata geçirildiğinde hastaların elinde reçetesi olmadığı için, eczaneler   ilaçları sistemde göremeyecek ve ilaç veremeyecekler.

Ocak’tan   itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi olmayan hasta   ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne vereceğini   göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak” dedi.

Zira, SGK   duyuru üstüne duyuru yayınlıyor. ‘Doktorlar e -reçete yazsınlar, yoksa manuel   reçeteler karşılanmayacak’ diyor. SGK’ya soruyoruz; bu sistemle nasıl olacak?   Eczacılar olarak son derece endişeliyiz. Eczanelerimize hastalarımız e-reçete   numarası ile geldiğinde, Medula Provizyon Sistemi çalışmadığı için   doktorların yazdıkları ilaçları göremeyecek ve ilaçlarım veremeyeceğiz.   Doktorlar hastayı muayene edip reçete yazabiliyorlar, onların sistemleri   çalışıyor. Ama eczanelerin sistemleri çalışmadığından hastalarımızla eczanelerimizde   ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Kısaca 1 Ocak’tan itibaren mevcut sistemle eczanelerimizde   kıyamet kopacaktır.

-TEIS   olarak; E-reçetenin zorunlu hale getirilmesinin Medula Provizyon Sisteminin   kesintisiz hizmet vereceği günlere kadar ertelenmesini ve E-reçete olarak   yazılan reçetelerin bilgisayar çıktılarının mutlaka hastalara verilmesinin   sağlanmasını istiyoruz. Eczacıları yoran, vatandaşları ilaçsız bırakan Medula   arızalarının da yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını, alt yapı   çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını, vatandaşlarımızın ilaç ve sağlık   hizmeti aldığı bu sistemin mutlaka yedeğinin yapılmasını istiyoruz.”   HABER MERKEZİ.

YENİ MESAJ GAZETESİ

ECZACILAR UYARDI: 1 OCAK’TA ECZANELERDE KIYAMET KOPACAK

TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan ,” 1 Ocak’ta devreye girecek e-reçete uygulaması ertelenmeli ,yoksa hastalar ilaçlarını alamaz” dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan ,eczanelerden 1 Ocak 2013’ ten itibaren hayata geçirilecek e-reçete uygulamasının ertelenmesini istedi.Saydan,yeni uygulamaya Medula Provizyon Sistemi ‘nin henüz hazır olmadığını belirtirken  “Normal şartlarda bile Pazartesi ve Cuma günleri kesilen sistem,1 Ocak’ta e-reçete uygulaması hayat geçirildiğinde hastaların elinde reçetesi olmadığı için ,eczaneler ilaçları sistemde göremeyecek ve ilaçları veremeyecekler.” Dedi.Saydan SGK’nın duyuru üstüne duyuru yayınladığını “doktorlar e-reçete yazsın ,yoksa manuel reçeteler karşılanmayacak” dediğini ifade eden Saydan,sözlerini şöyle sürdürdü: SGK’ ya soruyoruz bu sistemle nasıl olacak ?Doktorlar hastayı muayene edip reçete yazabiliyorlar,onların sistemleri çalışıyor. Ama eczanelerin sistemleri çalışmadığından hastalarımızla eczanelerimizde ne yapacağımızı bilemez haldeyiz.Kısaca 1 Ocak’tan itibaren mevcut sistemle eczanelerde kıyamet kopacaktır.”

SÖZCÜ GAZETESİ

1 OCAKTAN İTİBAREN KAĞIT REÇETE   KARŞILANMAYACAKSOSYALGüvenlik   Kurumu (SGK), 1 Ocak’tan itibaren elektronik ortamda girilmeyen reçetelerin   karşılanmasına, hekimlerce hastaya verilen sağlık hizmetlerinin kuruma fatura   edilmesine izin vermeyecek. Tüm Eczacı işverenler Sendikası (TEİS) Genel   Başkanı Ecz. Nurten Saydan,“1   Ocak’tan itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi   olmayan hasta ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne   vereceğini göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak.” dedi.   Nurten Saydan, 1 Ocak’ta uygulanmaya başlanacak e-reçete ile iglili yazılı   bir açıklama yaptı. Yeni uygulamaya, Medula Provizyon Sistemi’nin henüz hazır   olmadığını belirten Saydan, “Normal şartlarda bile pazartesi ve cuma   günleri kesilen sistem, 1 Ocak’ta e-reçete uygulaması hayata geçirildiğinde   hastaların elinde reçetesi olmadığı için, eczaneler ilaçları sistemde   göremeyecek ve ilaç veremeyecekler.” diye ifade etti.TEİS   olarak, defalarca bu konudaki şikayetleri yetkililere ilettiklerini belirten   Saydan, şunları ifade etti: “Medula Provizyon Sistemi, eczacılara   kesintisiz ve düzgün hizmet verememektedir. Her pazartesi olduğu gibi, 24   Aralık’ta da sistem kesilmiş, hem hastalarımızı hem de bizleri mağdur   etmiştir. Eczanelerimizde ilaçlarımız mevcut, hastalarımız karşımızda ama   hizmet veremiyoruz. Bu kabul edilemezken yılbaşından itibaren uygulanacak   olan e-reçete uygulaması, durumu daha da zora koşacaktır. Zira, SGK duyuru   üstüne duyuru yayınlıyor, ‘Doktorlar e-reçete yazsınlar, yoksa manuel   reçeteler karşılanmayacak’ diyor.SGK’ya   soruyoruz; bu sistemle nasıl olacak? Eczacılar olarak son derece endişeliyiz.   Eczanelerimize hastalarımız e-reçete numarası ile geldiğinde, Medula   Provizyon Sistemi çalışmadığı için doktorların yazdıkları ilaçları   göremeyecek ve ilaçlarını veremeyeceğiz. Doktorlar hastayı muayene edip   reçete yazabiliyorlar, onların sistemleri çalışıyor. Ama eczanelerin   sistemleri çalışmadığından hastalarımızla eczanelerimizde ne yapacağımızı   bilemez haldeyiz. Kısaca, 1 Ocak’tan itibaren mevcut sistemle eczanelerimizde   kıyamet kopacaktır.” “E-   REÇETE UYGULAMASI ERTELENMELİ” TEİS   olarak, e-reçetenin zorunlu hale getirilmesinin ‘Medula Provizyon Sistemi’nin   kesintisiz hizmet vereceği günlere kadar ertelenmesini istediklerini belirten   Saydan, “e-reçete olarak yazılan reçetelerin bilgisayar çıktılarının   mutlaka hastalara verilmesinin sağlanmasını istiyoruz. Eczacıları yoran,   vatandaşları ilaçsız bırakan Medula arızalarının da yaşanmaması için gerekli   tedbirlerin alınmasını, altyapı çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını,   vatandaşlarımızın ilaç ve sağlık hizmeti aldığı bu sistemin mutlaka ama   mutlaka yedeğinin yapılması gerektiğini bir kez daha yetkililerini ve   kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.” dedi.

MİLLİ GAZETE

HASTA İLAÇ ALAMAYACAKTüm Eczacı   işverenleri Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Çelik’in e-reçete   sistemindeki ısrarı nedeniyle 1 Ocak 2013 itibariyle “kıyamet   kopacak” uyarısında bulundu. Sürekli kesintiye uğrayan bu sistem ile   e-reçete sisteminin hayata geçirilemeyeceğini bildiren Saydan, sistem   kesildiği anda, vatandaşların ilaçsız kalacağını söyledi. Saydan,   “Manuel reçetesi olmayanlar ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik   olursa, eczacı ne vereceğini göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak”   dedi. Saydan, uygulamanın ertelenmesi istedi.

GÜNLÜK EVRENSEL GAZETESİ

E-REÇETE ERTELENSİNSGK, 1   Ocak’tan itibaren elektronik ortamda girilmeyen reçetelerin karşılanmasına,   hekimlerce hastaya verilen sağlık hizmetlerinin kuruma fatura edilmesine izin   vermeyecek. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten   Saydan ise ,“1   Ocak’tan itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi   olmayan hasta ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne   vereceğini göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak” dedi.   Saydan e-reçete sisteminin ertelenmesini istedi.Eczacılar, “1 Ocak’tan itibaren manuel reçetesi   olmayan hastalar eczaneden ilacını alamayacak “ dedi.Saydan   sürekli kesintiye uğrayan bir online dedi sistemle e-reçetenin hayata   geçirilemeyeceğini bildirdi. Saydan, “1 Ocak’tan itibaren sistem   kesildiğinde e-reçetesi olan vatandaşları ilaçsız günler bekliyor” dedi.  Saydan,”   SGK duyuru üstüne duyuru yayınlıyor. ‘Doktorlar e -reçete yazsınlar, yoksa   manuel reçeteler karşılanmayacak’ diyor. SGK’ya soruyoruz; bu sistemle nasıl   olacak?”dedi. CİHAN

GÜNEŞ GAZETESİ

SGK TAKVİMİNE GÖRE 1   OCAK’TA KIYAMET VARYılbaşından itibaren doktorlar reçeteleri,   elektronik ortamda oluşturacak. Ancak, elektronik ilaç sistemi MEDULA’daki   aksaklıklar eczacıları tedirgin ediyor?Kağıt   reçeteyi tamamen ortadan kaldıracak olan e-reçete sistemi, elektronik ilaç   sistemi MEDULA’da yaşanan aksaklıklar nedeniyle, sağlık sisteminde yeni bir   soruna gebe. 1 Temmuz’dan beri uygulanan, 1 Ocak’ta ise tüm Türkiye’de   zorunlu hale gelecek olan e-reçete sistemini çalıştıran MEDULA sistemi en son   önceki gün çöktü. Sağlıksız işleyen sistem için   “Eczanelerde kıyamet kopacak” uyarısında bulunan ilaç sanayicileri,   e-reçetenin ertelenmesini istedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk   Çelik ise eczacıların yedeklenmeden hayata geçirilmemesini istediği sistem   için, “1 yıl içinde sistemin teknik altyapısının yedeklemesi devreye   girmiş olacak” dedi. Çelik’in verdiği bilgiye göre, son 6 ayda yazılan 73   milyon ilaç reçetesinin sadece yüzde 53’ü e-reçete şeklinde yazıldı.Kâğıt reçete olmayacak Yılbaşından   itibaren doktorlar kâğıt reçete yazamayacak. Reçeteler, hekim tarafından   elektronik ortamda oluşturularak MEDULA sistemi üzerinden eczanelere gönderilecek.   Kâğıt reçeteyle eczaneye gidenler ilaçlarının bedelini SGK’dan alamayacak.   Aile hekimlikleri ve işyeri hekimleri şu an için e-reçete zorunluluğu   kapsamına alınmayacak. Eczacılar yedekli sistem istedi Türk Eczacıları   Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay da, “Bizler, sorumlusu   olmadığımız bir aksaklık için hastalarımızla karşı karşıya gelmek ve   hastalarımızın mağduriyetine daha fazla tanıklık etmek istemiyoruz”   dedi. TEB, yedekli sisteme geçilmesini istedi. Doktorlar bu işlem için SGK’nın internet   sitesi üzerinden şifre alacak. Şifreler doktorların e-posta adreslerine   gönderilecek. Doktorlar bu şifrelerle MEDULA sistemine girerek ilaç yazacak.   Doktorun yazdığı reçete, hastanın TC kimlik numarası ile eczacının kullandığı   aynı sistemde görüntülenebilecek. Vatandaşlar, takip numarası ile de ilacını   isteyebilecek. Bu sayede 1 milyon 300 bin reçete için kullanılan kâğıttan   tasarruf sağlanacak, matbu arşiv ortadan kalkacak, elektronik ortamda   yapılacak takiple suiistimallerin önüne geçilecek, hekimlerin yazdığı ilaçlar   da izlemeye alınmış olacak.

Akdağ ‘yazılı da olacak’

Sağlık   Bakanı Recep Akdağ ise e-reçete ile birlikte yazılı reçetelerin de bir müddet   daha gönderilmeye devam edeceğini söyledi. Ancak SGK, yeni yıla kadar   Akdağ’ın söylediği biçimde adım atmazsa, 1 Ocak’ta büyük sıkıntı   yaşanabilecek. Hükümetin bu planlamasına rağmen, sayısı 120 bini bulan   hekimlerin önemli bir kısmının e-reçete için şifre almaması ve sistemde   yaşanan aksaklıklar, ilaç temininde kaos tehlikesi doğurdu.

 Sistemin son olarak 24 Aralık’ta kesildiğini   anımsatan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEÎS) Genel Başkanı Nurten Saydan,   MEDULA sisteminin yeni uygulamaya hazır olmadığını belirtti. Saydan, 1 Ocak   günü elinde kâğıt reçetesi de bulunmayacak olan vatandaşların ilaç alamayacağını   söyledi.

MİLLİYET GAZETESİ

1 OCAKTA ECZANEDE KIYAMETLER KOPACAKSistemleri çalışan doktorlar hastaya reçete   yazabiliyorlar TEİS   Başkanı Saydan, “1 Ocak’tan itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak.   Sistem kesik olursa, eczacı göremeyeceği için hastalar ilaçlarını   alamayacak” dedi Sistem hayata   geçirilirse TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan,   “Normal şartlarda bile Pazartesi ve Cuma günleri kesilen sistem, 1   Ocak’ta E-reçete uygulaması hayata geçirildiğinde hastaların elinde reçetesi   olmadığı için, eczaneler ilaçları sistemde göremeyecek ve ilaç   veremeyecekler” dedi. İlaçsız   günler bekliyorE-REÇETE   sisteminin ertelenmesini isteyen Saydan yazılı açıklamasında sürekli   kesintiye uğrayan bir online sistemle e-reçetenin hayata geçirilemeyeceğini   bildirdi. “1 Ocak’tan itibaren sistem kesildiğinde e-reçetesi olan   vatandaşları ilaçsız günler bekliyor” dedi.

Tüm Eczacı   İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, “1   Ocaktan itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi   olmayan hasta ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne   vereceğini göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak” dedi.

Saydan   e-reçete sisteminin ertelenmesini istedi. Saydan yazılı açıklamasında sürekli   kesintiye uğrayan bir önüne sistemle e-reçetenin hayata geçirilemeyeceğini   bildirdi. “1 Ocaktan itibaren sistem kesildiğinde e-reçetesi olan TEİS   Başkanı Saydan, “1 Ocak’tan itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak,   sistem kesik olursa, eczacı göremeyeceği için hastalar ilaçlarını   alamayacak” dedi vatandaşları ilaçsız günler bekliyor” diyen   Saydan, şu iddialarda bulundu: “1 Ocak tarihinden itibaren, E-reçete   sistemine geçilecek. Ancak yeni uygulamaya Medula Provizyon Sistemi henüz   hazır değil. Normal şartlarda bile Pazartesi ve Cuma günleri kesilen sistem,   1 Ocakta E-reçete uygulaması hayata geçirildiğinde hastaların elinde reçetesi   olmadığı için, eczaneler ilaçlan sistemde göremeyecek ve ilaç veremeyecekler.   Ocak’tan itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi   olmayan hasta ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne   vereceğini göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak” dedi. Zira,   SGK duyuru üstüne duyuru yayınlıyor. ‘Doktorlar e -reçete yazsınlar, yoksa   manuel reçeteler karşılanmayacak’ diyor. SGK’ya soruyoruz; bu sistemle nasıl   olacak? Eczacılar olarak son derece endişeliyiz. Eczanelerimize hastalarımız   e-reçete numarası ile geldiğinde, Medula Provizyon Sistemi çalışmadığı için   doktorların yazdıkları ilaçlan göremeyecek ve ilaçlarını veremeyeceğiz.   Doktorlar hastayı muayene edip reçete yazabiliyorlar, onların sistemleri   çalışıyor. Ama eczanelerin sistemleri çalışmadığından hastalarımızla   eczanelerimizde ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Kısaca 1 Ocak’tan itibaren   mevcut sistemle eczanelerimizde kıyamet kopacaktır.

GÜNBOYU GAZETESİ

E-REÇETE BAŞLIYORYılbaşından   sonra ilaç alacaklar dikkat; kağıt reçeteler tarih oluyor…Sosyal   Güvenlik Kurumu, 1 Ocaktan itibaren elektronik ortamda girilmeyen reçetelerin   karşılanmasına, hekimlerce hastaya verilen sağlık hizmetlerinin kuruma fatura   edilmesine izin vermeyecekTüm Eczacı   İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “1   Ocak’tan itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi   olmayan hasta ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne   vereceğini göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak. Endişeliyiz…   Bu uygulama ileri bir tarihe ertelenmeli” dedi.

BURSA HAKİMİYET GAZETESİ

Commenti


bottom of page