top of page

BASINDA BİZ…


basın 1

‘REÇETEYE MARKA DEĞİL ETKEN MADDE YAZILSIN’

ANKARA – Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, reçetelere ilaçların ticari marka isimlerinin değil, etken maddesinin yazılması gerektiğini savundu. Yazılı açıklama yapan Saydan, bazı hekimlerin, eczacılar tarafından verilen eşdeğer ilaçların kullanılmamasını istedikleri yolunda şikayetler gündeme geldiğini, eşdeğer ilacın orijinal ilaçlarla aynı etken maddeyi aynı miktarda içerdiğinin, kanıtlandığını kaydetti. Saydan, eşdeğer ilaçların aynı etkiyi sağlamadığı yönündeki söylemlerin hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını bildirdi. Saydan, “Reçetelere ilaç yazılırken ticari marka isimlerinin değil, etken maddesinin yazılması gerekmektedir. Çünkü, ilacın etkisi ticari isminden değil, etken maddesinden gelmektedir. Hastaları iyileştiren ilaçların ticari isimleri değil etken maddeleridir” ifadesini kullandı.

DÜNYA GAZETESİ-7Ağustos 2013

HASTAYI İYİLEŞTİREN ETKEN MADDE

evrensel gazetesi

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, ilacın gücünü ticari isminden değil içindeki etken maddesinden aldığını ifade ederek, “Reçetelerin etken madde ile yazılması ülkemiz için yerli ilaç politikamızı oluşturacak ve ilaç için bütçemizden dış ülkelere akan para azalacaktır. “Son zamanlarda bazı hekimlerin, reçetelerde yazan ilaçların yerine eczacılar tarafından verilen eş değerlerinin kullanılmamasını ifade ettikleri yolunda şikayetler gündeme gelmektedir” diyen Saydan, Hekimlere reçetelerine firma adı ile değil etken madde adı ile ilaç yazması için çağrıda bulundu. TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, etken madde ile yazılan reçeteden tasarruf sağlanacağını da belirtti. (ANKARA)

GÜNLÜK EVRENSEL -7 Ağustos 2013

İLAÇ DEGIL ETKEN MADDE YAZILSIN

sol gazete

TEİS Başkanı Saydam, reçetelere ilaç adının değil ilacın etken maddesinin yazılmasını istedi. TTB ise eşdeğer ilaçlarla ilgili güvenilirlik tartışmalarına dikkat çekti. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydam, dün yaptığı açıklamada, son dönemde bazı hekimlerin reçetelerde yazan ilaçların yerine eczacılar tarafından verilen eşdeğerlerinin kullanılmamasını ifade ettikleri yolunda şikayetlerin gündeme geldiğini hatırlatarak, “hastayı iyileştiren ilacın ticari ismi değil, etken maddesidir” diye konuştu. Hekimlerin reçetelere etken madde adı ile ilaç yazması için çağrıda bulunan Saydan, “eşdeğer ilaçların orijinalleriyle aynı etkiyi sağlamadığı yönündeki söylemlerin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur” dedi. Saydan, önerisinin gerekçelerini şöyle savundu: “İlaç firmalarının, hekimler üzerindeki yanlış uygulamaları son bulacaktır. Hekimler reçete yazarlarken ticari isime bağlı kalmayacak ve etik çalışma imkanı bulacaklardır. İlaç firmalarının promosyon vb. çalışmaları çok azalacağı için gereksiz ilaç yazımı ve tüketimi çok azalacaktır. Yerli ilaç sanayinin dışa bağımlılığı azalacak ve yerli ilaç sanayine destek olunacaktır.”

İLHAN: FİKRİ BİRLİKTE GELİŞTİRELİM

Konuyla ilgili soL’a konuşan Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Dr. Beyazıt İlhan, bu tartışmaların yeni olmadığını hatırlatarak, kimi hekimlerin eşdeğer ilaçların güvenilirliğine dair bazı endişelerinin olduğunu belirtti. İlhan, eşdeğer ilaçlar piyasaya sürülürken Bakanlık tarafından, bunların orijinal ilaçlar kadar etkili olduğu konusunda yapılan değerlendirmelerin, bilimsel kanıtlarla birlikte hekimlerle paylaşılması gerektiğini ve bu durumun söz konusu güvensizliği ortadan kaldıracağım söyledi. Nurten Saydan’ın açıklamasını “ciddi ve ele alınmaya değer bir öneri” olarak değerlendirdiklerini belirten İlhan, “ancak böyle bir konunun hekimlerin kaygılarını da giderecek biçimde ele alınması gerekir. Bu yüzden tarafların bir araya gelerek sorunu enine boyuna tartışması ve karar alınırken yeterli bilimsel kanıtlara başvurulması doğru olacaktır dedi.

SOL GAZETE-7 Ağustos 2013

TEİS’TEN “REÇETE” UYARISI

TEIS Genel Başkanı Saydan, hekimleri reçete yazılması konusunda uyardı. Saydan, bazı hekimlerin, hastalara, reçetede yazıları ilaçların yerine eşdeğerlerinin kullanılmaması gerektiğini söylediklerini bildirdi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası  Genel Başkanı Nurten Sayılan, reçetelere ilaçların ticari marka isimlerinin değil, etken maddesinin yazılması gerektiğini ifade etti.

 Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda bazı hekimlerin, reçetelerde yazan ilaçların verme eczacılar tarafından verilen eşdeğerlerinin kullanılmamasını ifade ellikleri yolunda şikayetler gündeme geldiğim bildirdi. Eşdeğer ilacın (jenerik ilaç) orijinal ilaçlarla aynı elken maddeyi aynı miktarda içerdiğinin, aynı farmasötik özelliklere sahip olduğunun, hasta üzerimle aynı teciaviyi sağladığının çalışmalarla kanıtlandığını anımsatan Saydan, eşdeğer ilaçların aynı etkiyi sağlamadığı yönündeki söylemlerin hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını kaydetti, Referans ve eşdeğer ilaçların, ilaç endüstrisinin vazgeçilemez iki kolu olduğuna dikkati çeken Sayılan, şunları söyledi:

 “Reçetelere ilaç yazılırken ticari marka isimlerinin değil, elken maddesinin yazılması gerekmektedir. Çünkü, ilacın etkisi ticari isminden değil, etken maddesinden gelmekledir. Hastaları iyileştiren ilaçların ticari isimleri değil etken maddeleridir.”

TEİS Genel Başkanı Saydan, reçetelere elken madde yazılmasıyla ilaç firmalarının hekimler üzerindeki yanlış uygulamalarının sona ereceğini, promosyon çalışmaları çok azalacağı için gereksiz ilaç yazımı ve tüketiminin azalacağını, yerli ilaç sanayinin dışa bağımlılığının düşeceğini ve yerli ilaç sanayine destek olunacağını belirtti. (AA)

BAŞKENT GAZETESİ-7 Ağustos 2013

İLAÇ YAZILIRKEN ETKEN MADDESİNİN YAZILMASI GEREKİR

ANKARA (AA) – Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, reçetelere ilaçların ticari marka isimlerinin değil, etken maddesinin yazılması gerektiğini savundu. Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda bazı hekimlerin, reçetelerde yazan ilaçların yerine eczacılar tarafından verilen eşdeğerlerinin kullanılmamasını ifade ettikleri yolunda şikayetler gündeme geldiğini bildirdi. Eşdeğer ilacın (jenerik ilaç) orijinal ilaçlarla aynı etken maddeyi aynı miktarda içerdiğinin, aynı farmasötik özelliklere sahip olduğunun, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığının çalışmalarla kanıtlandığım anımsatan Saydan, eşdeğer ilaçların aynı etkiyi sağlamadığı yönündeki söylemlerin hiçbir bilimsel dayanağı olmadığım kaydetti. Referans ve eşdeğer ilaçların, ilaç endüstrisinin vazgeçilemez iki kolu olduğuna dikkati çeken Saydan, “Reçetelere ilaç yazılırken ticari marka isimlerinin değil, etken maddesinin yazılması gerekmektedir. Çünkü, ilacın etkisi ticari isminden değil, etken maddesinden gelmektedir. Hastaları iyileştiren ilaçların ticari isimleri değil etken maddeleridir” ifadesini kullandı. TEİS Genel Başkam Saydan, reçetelere etken madde yazılmasıyla ilaç firmalarının hekimler üzerindeki yanlış uygulamalarının sona ereceğini, promosyon çalışmaları çok azalacağı için gereksiz ilaç yazımı ve tüketiminin azalacağım, yerli ilaç sanayinin dışa bağımlılığının düşeceğini ve yerli ilaç sanayine destek olunacağım belirtti.

GÜNDEM GAZETESİ- Ağustos 2013

TEİS’TEN HEKİMLERE

istanbul gazetesi

TEİS’ten hekimlere: Reçeteye etken madde adı ile ilaç yazılsın

 (DHA)- TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, hastayı iyileştiren ilacın ticari ismi değil, etken maddesi olduğunu belirtirken, son dönemlerde bazı hekimlerin, reçetelerde yazan ilaçların yerine eczacılar tarafından verilen eşdeğerlerinin kullanılmamasını ifade ettikleri yolunda şikayetler gündeme geldiğini hatırlattı. Saydan, hekimlerin reçetelerine firma adı ile değil, etken madde adı ile ilaç yazması için çağrıda bulunurken, etken madde ile yazılan reçeteden tasarruf sağlanacağını da belirtti. Nurten Saydan, eşdeğer ilaçların orijinalleriyle aynı etkiyi sağlamadığı yönündeki söylemlerin hiçbir bilimsel dayanağının olmadığını belirtirken, bir firmanın orijinal ilacı ile diğer bir firmanın eşdeğer ilacının aynı tedaviyi sağladığını belirtti. Saydan, “Sağlık sektörünün en önemli halkalarından biri ilaçtır. Eşdeğer ve referans ilaçlar, ilaç endüstrisinin vazgeçilemez iki koludur. Reçetelere ilaç yazılırken ticari marka isimlerinin değil, etken maddesinin yazılması gerekmektedir. Çünkü, ilacın etkisi ticari isminden değil, etken maddesinden gelmektedir. Hastaları iyileştiren ilaçların ticari isimleri değil etken maddeleridir. Birçok ülkede reçeteler hekimler tarafından hem etik olması, hem de ticari reklam yapılmaması amacı ile etken madde olarak reçetelendirilmektedir” dedi.

İSTANBUL GAZETESİ-7 Ağustos 2013

REÇETELERE TİCARİ MARKA İSİMLERİ DEĞİL ETKEN MADDE YAZILMALI

bizim anadolu

TEİS Genel Başkanı Saydan “Reçetelere, ticari marka isimleri değil, etken madde yazılmalı” ANKARA

 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS)Başkanı Nurten Saydan reçetelere ilaçların ticari marka isimlerinin değil, etken maddesinin yazılması gerektiğini  savundu. Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda bazı hekimlerin ,reçetelerde yazılan ilaçlar yerine eczacılar tarafından verilen eşdeğerlerinin kullanılmamasını ifade ettikleri yolunda şikayetler gündeme geldiğini bildirdi.

Eşdeğer ilacın (jenerik ilaç) orjinal ilaçlarla aynı etken maddeyi ayni miktarda içerdiğinin, aynı farmasötik özelliklere sahip olduğunun, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığının çalışmalarla kanıtlandığını anımsatan Saydan , eşdeğer ilaçların aynı etkiyi sağlamadığı yönündeki söylemlerin hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını kaydetti.

 Referans ve eşdeğer ilaçların ilaç endüstrisinin vazgeçilmez  iki kolu olduğuna dikkati çeken Saydan, “Reçetelere ilaç yazılırken ticari marka isimlerinin değil, etken maddesinin yazılması gerekmektedir. Çünkü, ilacın etkisi ticari isminden değil etken maddesinden gelmektedir. Hastaları iyileştiren ilaçların ticari isimleri değil, etken maddeleridir” ifadesini kullandı.

TEİS Genel Başkanı Saydan,reçeteler etken madde yazılmasıyla ilaç firmalarının hekimler üzerindeki yanlış uygulamlarının sona ereceğini ,promosyon çalışmaları çok azalacağı için gereksiz ilaç yazımı ve tüketiminin azalacağını, dışa bağımlılığın düşeceğini ve yerli ilaç sanayine destek olunacağını belirtti.

BİZİM ANADOLU-8 Ağustos 2013

‘REÇETEYE ETKEN MADDE ADI İLE İLAÇ YAZILSIN’

zaman gazetesi

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı eczacı Nurten Saydan, hastayı iyileştiren ilacın ticari ismi değil, etken maddesi olduğunu belirtti. Son zamanlarda bazı hekimlerin, reçetelerde yazan ilaçların yerine eczacılar tarafından verilen eşdeğerlerinin kullanılmamasını istedikleri yolunda şikayetlerin gündeme geldiğini ifade eden Saydan, hekimlerin reçetelerine firma adı ile değil, etken madde adı ile ilaç yazması için çağrıda bulundu. Saydan, etken madde ile yazılan reçeteden tasarruf sağlanacağını belirtti. Nurten Saydan, eşdeğer ilaçların orijinalleriyle aynı etkiyi sağlamadığı yönündeki söylemlerin hiçbir bilimsel dayanağının olmadığını vurgulayarak, bir firmanın orijinal ilacı ile diğer bir firmanın eşdeğer ilacının aynı tedaviyi sağladığını belirtti. Saydan, “Sağlık sektörünün en önemli halkalarından biri ilaçtır. Eşdeğer ve referans ilaçlar, ilaç endüstrisinin vazgeçilemez iki koludur. Reçetelere ilaç yazılırken ticari marka isimlerinin değil, etken maddesinin yazılması gerekmektedir. Çünkü, ilacın etkisi ticari isminden değil, etken maddesinden gelmektedir. Birçok ülkede reçeteler hekimler tarafından hem etik olması, hem de ticari reklam yapılmaması amacı ile etken madde olarak reçetelendirilmektedir.” dedi.

    Saydan, reçetelere ilaçların ticari ismi yerine etken maddesinin yazılmasının faydalarını şöyle sıraladı: “İlaç firmalarının, hekimler üzerindeki yanlış uygulamaları son bulacaktır. Hekimler reçete yazarlarken ticari isme bağlı kalmayacak ve etik çalışma imkânı bulacaklardır. İlaç firmalarının promosyon vb. çalışmaları çok azalacağı için gereksiz ilaç yazılımı ve tüketimi azalacaktır. Yerli ilaç sanayiinin dışa bağımlılığı azalacak ve yerli ilaç sanayiine destek olunacaktır.” TEIS Genel Başkanı eczacı Saydan, reçetelerin etken madde ile yazılmasının ülke için yerli ilaç politikası oluşturacağını ve ilaç için bütçeden dış ülkelere akan paranın azalacağını vurguladı. ANKARA DHA

ZAMAN GAZETESİ -9 Ağustos 2013

Comments


bottom of page