top of page

BASINDA BİZ….


ÇİKOLATA VE GAZOZDA İLAÇ TEHLİKESİ“Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatalarda, gazlı ve meyve aromalı içeceklerde sildenafil ve verdanafil belirlendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladığı gıdalardaki ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacılardan uyarı geldi.Tüm Eczacı işverenler Sendikası (TEIS) Genel Başkanı Nurten Saydan, çikolata, ginseng ve meyve aromalı içecekte cinsel gücü artırıcı iki ayrı ilaç etken maddesi, gıda takviyesinde ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan “sibutramin” bulunmasını eleştirerek, bunların ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını söyledi.Türkiye’nin sağlıktan ve ilaçtan sorumlu tek yetkili sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğunu anımsatan Saydan, şunlara işaret etti: “Defalarca bunların ilaç, ilacın yerinin eczaneler, yetkili kurumun Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olduğunu belirtti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu ilaçlarla ne işi olabilir? Sildenafil ve verdanafil iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilaç etken maddeleridir. Yani ilaçtır. Rastgele çikolata, gazoz içine konulup satılmaz. Bir ülkede başka bir bakanlığın yetki alanında iş yapmaya çalışan bakanlıklar olursa gıda ile ilaç birbirine karışır.”

Saydan; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının asli görevlerine dönmesi gerektiğini vurgulayarak, “Takviye edici gıdalar ismi verilerek ‘gıda’ gibi gösterilen bitkisel ilaçların Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi gerekir” dedi.

BİRGÜN GAZETESİİLAÇ ETKEN MADDESİ VARSATEİS Başkanı Saydan, bir ürüne ilaç şekli verilmişse, dozu belirlenmiş veya ilaç etken maddesi katılmışsa izni ve kontrolünün Sağlık Bakanlığı’nda, satışının ise eczanelerde olması gerektiğini belirtti.Saydan, “Çocuk bezinin, oyuncakların iznin bile veren bakanlığın niçin bitkisel ilaçlar için yetki almadığını anlamıyoruz” diye konuştu.GIDADA ÖLDÜREN KATKI MADDESİÇikolata ve meyve aromalı içecekte iktidarsızlık tedavisinde kullanılan iki ilacın etken maddesi çıktı. Gıda takviyesinde ise kontrolsüz kullanıldığında ölüme yol açan sibutramin bulundu .İçecek ve gıdaları inceleyen Taran Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı insan sağlığına zararlı ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacıları uyardı. Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, uyarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.İLAÇ ÇİKOLATA İÇİNE KONULMAZ

Saydan, çikolata, ginseng ve meyve aromalı içecekte iktidarsızlık tedavisinde kullanılan sildenafil ve verdanafil tespit edildiğini söyledi. Saydan, yine gıda takviyesi olarak satılan bir üründeyse doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan “sibutramin” maddesinin bulunduğunu açıkladı. Saylan, “İlaçlar rastgele çikolata, gazoz içine konulup satılmaz” dedi.

BAKANLIĞA DEVREDİLMELİ

Saydan, Gıda, Taran ve Hayvancılık Bakanlığının asli görevlerine dönmesi gerektiğini vurguladı. Saydan, “Gıda gibi gösterilen bitkisel ilaçların Sağlık Bakanlığına devre dilmesi gere kir” diye konuştu.

 Zayıflama ilaçları ölüme yol açıyor

Yazın gelmesiyle zayıflama ilaçlarına olan ilginin arttığını söyleyen Nurten Saydan, bu tür ilaçların bilinçsizce kullanımı sonucu geçmişte pek çok vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi.

İNTERNETTEN İLAÇ SATIN ALMAYIN

Vatandaşların sağlığını çok önemsediklerini kaydeden Saydan, “Vatandaşlarımız internetten asla ilaç satın almasınlar. İlaç internetten alınacak kadar basit bir ürün değildir” diyerek vatandaşları uyardı.

BUGÜN GAZETESİ

ÇİKOLATA VE GAZOZDAKİ TEHLİKE!ÇİKOLATALARDA gazlı ve meyveli içeceklerde, doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde ölüme yol atabilen sildenafil ve verdanafil adlı maddeler tespit edildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladığı gıdalardaki ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacılardan uyan geldi. Tüm Eczacı işverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, çikolata, ginseng ve meyve aramalı içecekte cinsel gücü artırıcı iki ayn ilaç etken maddesi, gıda takviyesinde ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan “sibutramin” bulunmasını eleştirerek, bunların ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını söyledi.TEİS Genel Başkanı Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, insan hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdalarda bulunduğunu açıkladığı ilaç etken maddeleriyle ilgili “Çikolatada, limon aramalı gazlı, meyve aramalı ve bitki karışımlı içeceklerde, kahvede, bitkisel karışımlı macunda ve gıda takviyesinde “sildenafil” ve “verdanafil” tespit edildiğini, yine gıda takviyesi diye satılan bir üründe ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan, obezite tedavisinde kullanılan “sibutramin” bulunduğunu belirtti. Eczacılar olarak, “Takviye edici gıda”başlığı altında toplanan ‘Bitkisel ilaçların’ yaşattığı sorun ve sıkıntıları endişe, hayret ve üzüntüyle takip ettiklerini kaydeden Saydan, “Sağlığı tehdit eden bitkisel ilaçlar sadece eczanelerde satılmalı ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Vatandaşlarımız bu tür ilaçları masum görmesin” bilgisini verdi.

MİLAT GAZETESİÇİKOLATA VE GAZOZDA ‘İLAÇ’‘ENERJİ yüklü’diye satılan çikolata, limon ve meyve aramalı içecek, kahve ile zayıflama ilaçlarında insan sağlığına zararlı ‘sildenafil’ ve ‘verdanafil’ adlı ilaç etken maddesi tespit edileliGIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladığı gıdalardaki ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacılardan uyarı geldi. “Enerji yüklü” diye satılan çikolatalarda, limon aromalı gazlı ve meyve aromalı içeceklerde, kahvede, bitkisel karışımlı macunda iktidarsızlık tedavisinde kullanılan iki ayrı ilacın etken maddeleri “sildenafil” ve “verdanafil” tespit edildi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, çocukların tükettiği bu ürünlerdeki etken maddelerin cinsel gücü artırıcı etkisi olduğunu belirtti.Gıda takviyelerine dikkat Öte yandan Saydan, bazı gıda takviyelerinde ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan obezite tedavisinde kullanılan “sibutramin” bulunmasını eleştirerek, bunların ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını söyledi. Eczacılar olarak, “Takviye edici gıda” başlığı altında toplanan “Bitkisel ilaçların” yarattığı, yaşattığı sorun ve sıkıntıları endişeyle takip ettiklerini kaydeden Saydan, bu ürünlerin kontrolsüzce, her ortamda satıldığına dikkati çekti. ?

* ayıplama ürünleri güvenli değil TÜRKİYE’NİN sağlıktan ve ilaçtan sorumlu tek yetkili sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğunu anımsatan Saydan, şunlara işaret etti: “Defalarca bunların ilaç, ilacın yerinin eczaneler, yetkili kurumun da Türkiye Hac ve Tıbbi Cihaz Kurumu olduğunu ifade ettik. Sildenafil ve verdanafil iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilaç etken maddeleridir. Yani ilaçtır. Rastgele çikolata, gazoz içine konulup satılmaz. Ayrıca zayıflama ilaçlarının da bilinçsizce kullanılması ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Halkın cok dikkatli olması gerekiyor.”

STAR GAZETESİGIDA TAKVİYELERİNDE ÖLÜMCÜL MADDEÇikolata, ginseng ve meyve aromalı içecekte cinsel gücü artırıcı iki ayrı ilaç etken maddesi, gıda takviyesinde ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan “sibutramin” bulundu TEİS Genel Başkanı Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, insan hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdalarda bulunduğunu açıkladığı ilaç etken maddeleriyle ilgili uyan yaptı. Saydan, “Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatada, limon aromalı gazlı, meyve aromalı ve bitki karışımlı içeceklerde, kahvede, bitkisel karışımlı macunda ve gıda takviyesinde, iktidarsızlık tedavisinde kullanılan iki ayrı ilacın etken maddeleri “sildenafil” ve “verdanafil” tespit edildiğini, yine gıda takviyesi diye satılan bir üründe ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan, obezite tedavisinde kullanılan “sibutramin” bulunduğunu belirtti.Bu ürünleri kullanmayın Eczacılar olarak, takviye edici gıdaların”, yaşattığı sorun ve sıkıntıları endişe ve üzüntüyle takip ettiklerini kaydeden Saydan, bu ürünlerin her yerde kontrolsüzce satıldığına dikkat çekti. Türkiye’nin sağlıktan ve ilaçtan sorumlu tek yetkili sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğunu anımsatan Saydan, şunlara işaret etti: “Defalarca bunların ilaç, ilacın yerinin eczaneler, yetkili kurumun da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olduğunu ifade ettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu ilaçlarla ne işi olabilir? Sildenafil ve verdanafil iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilaç etken maddeleridir. Yani ilaçtır. Rastgele çikolata, gazoz içine konulup satılmaz. Bir ülkede başka bir bakanlığın yetki alanında iş yapmaya çalışan bakanlıklar olursa gıda ile ilaç birbirine karışır.” Saydan, bir ürüne ilaç şekli verilmişse, dozu belirlenmiş veya ilaç etken maddesi katılmışsa izni ve kontrolünün Sağlık Bakanlığında, satışının ise eczanelerde olması gerektiğini ifade etti.

YENİ ÇAĞ GAZETESİÇİKOLATA VE GAZOZDA İLAÇ TEHLİKESİ‘Performans artırıcı enerji yüklü’ diye satılan çikolatalarda, gazlı ve meyve aromalı içeceklerde sildenafil ve verdanafil tespit edildi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladığı gıdalardaki ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacılardan uyan geldi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, çikolata, ginseng ve meyve aromalı içecekte cinsel gücü artına iki ayn ilaç etken maddesi, bazı gıda takviyelerinde ise ölüme yol açan “sibutramin” bulunmasını eleştirerek, bunların ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını söyledi. TEİS Genel Başkanı Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, insan hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdalarda bulunduğunu açıkladığı ilaç etken maddeleriyle ilgili uyarılar dile getirdi. Saydan, “Performans artına enerji yüklü” diye satılan çikolatada, limon aromalı gazlı, meyve aromalı ve bitki karışımlı içeceklerde, kahvede, bitkisel karışımlı macunda ve bazı gıda takviyelerinde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan iki ayn ilacın etken maddeleri “sildenafil” ve “verdanafil” tespit edildiğini, yine gıda takviyesi diye satılan bir üründe ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan, obezite tedavisinde kullanılan “sibutramin” bulunduğunu belirtti. Vatandaşların sağlığını çok önemsediklerini kaydeden Saydan, “Lütfen bu ürünlere rağbet etmesinler, bunları kullanıp sağlıklarından olmasınlar” uyarısını dile getirdi.

YENİ MESAJ GAZETESİÇİKOLATA VE GAZOZDA İLAÇ TEHLİKESİ“Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatalarda, gazlı ve meyve aromalı içeceklerde sildenafil ve verdanafil tespit edildi(AA) – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladığı gıdalardaki ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacılardan uyarı geldi.Tüm Eczacı işverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, çikolata, ginseng ve meyve aramalı içecekte cinsel gücü artırıcı iki ayrı ilaç etken maddesi, gıda takviyesinde ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan “sibutramin” bulunmasını eleştirerek, bunların ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını söyledi.

TEİS Genel Başkanı Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, insan hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdalarda bulunduğunu açıkladığı ilaç etken maddeleriyle ilgili uyarılar dile getirdi.

Saydan, “Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatada, limon aromalı gazlı, meyve aramalı ve bitki karışımlı içeceklerde, kahvede, bitkisel karışımlı macunda ve gıda takviyesinde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan iki ayrı ilacın etken maddeleri “sildenafil” ve “verdanafil” tespit edildiğini, yine gıda takviyesi diye satılan bir üründe ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan, obezite tedavisinde kullanılan “sibutramin” bulunduğunu belirtti.

Eczacılar olarak, “Takviye edici gıda”.başlığı altında toplanan “Bitkisel ilaçların” yarattığı, yaşattığı sorun ve sıkıntıları endişe, hayret ve üzüntüyle takip ettiklerini kaydeden Saydan, bu ürünlerin kontrolsüzce, her ortamda satıldığına dikkati çekti.

Türkiye’nin sağlıktan ve ilaçtan sorumlu tek yetkili sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğunu anımsatan Saydan, şunlara işaret etti:

“Defalarca bunların ilaç, ilacın yerinin eczaneler, yetkili kurumun da Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olduğunu ifade ettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu ilaçlarla ne işi olabilir? Sildenafil ve verdanafil iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilaç etken maddeleridir. Yani ilaçtır. Rastgele çikolata, gazoz içine konulup satılmaz. Bir ülkede başka bir bakanlığın yetki alanında iş yapmaya çalışan bakanlıklar olursa gıda ile ilaç birbirine karışır.”

Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çok önemli görevleri olduğunu, bu bakanlığın asli görevlerine dönmesi gerektiğini vurgulayarak, “Takviye edici gıdalar ismi verilerek “gıda” gibi gösterilen bitkisel ilaçların Sağlık Bakanlığına devredilmesi gerekir” dedi.

Bu ilaçlar masum değil

Yaz aylarında zayıflama ilaçlarına olan ilginin arttığını, bu tür ilaçların bilinçsizce kullanımı sonucu geçmişte pek çok vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Saydan, “Vatandaşlarımızın sağlığını bozan, hayatını kaybetmesine neden olan bu tür bitkisel ilaçların sadece eczanelerimizde ve eczacı kontrolünde satılması gerekir. Vatandaşlarımız bu tür ilaçları masum görmesin” uyarısı nı dile getirdi.

Saydan, bir ürüne ilaç şekli verilmişse, dozu belirlenmiş veya ilaç etken maddesi katılmışsa izni ve kon trolünün Sağlık Bakanlığında, satışının ise eczanelerde olması gerektiğini ifade ederek, “Çocuk bezinin, oyuncakların iznini bile veren bakanlığın niçin bitkisel ilaçlar için yetki almadığını anlamıyoruz” ifadesini kullandı.

Vatandaşların sağlığını çok önemsediklerini kaydeden Saydan, “Lütfen bu ürünlere rağbet etmesinler, bunları kullanıp sağlıklarından olmasınlar. Hele internetten asla ilaç satın almasınlar. İlaç internetten alınacak kadar basit bir ürün değildir” uyarısını dile getirdi.*

SON SAATGAZOZ VE ÇİKOLATADA KULLANILAN CİNSEL GÜCÜ ARTIRICI İLAÇLAR TEHLİKELİANKARA (AA)- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladığı gıdalardaki ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacılardan uyarı geldi.Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, çikolata, ginseng ve meyve aromalı içecekte cinsel gücü artırıcı iki ayrı ilaç etken maddesi, gıda takviyesinde ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan “sibutramin” bulunmasını eleştirerek, bunların ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını söyledi.TEİS Genel Başkanı Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, insan hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdalarda bulunduğunu açıkladığı ilaç etken maddeleriyle ilgili uyarılar dile getirdi. Saydan, “Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatada, limon aromalı gazlı, meyve aromalı ve bitki karışımlı içeceklerde, kahvede, bitkisel karışımlı macunda ve gıda takviyesinde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan iki ayrı ilacın etken maddeleri “sildenafil” ve “verdanafil” tespit edildiğini, yine gıda takviyesi diye satılan bir üründe ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan, obezite tedavisinde kullanılan “sibutramin” bulunduğunu belirtti.

Eczacılar olarak, “Takviye edici gıda” başlığı altında toplanan “Bitkisel ilaçların” yarattığı, yaşattığı sorun ve sıkıntıları endişe, hayret ve üzüntüyle takip ettiklerini kaydeden Saydan, bu ürünlerin kontrolsüzce, her ortamda satıldığına dikkati çekti. Türkiye’nin sağlıktan ve ilaçtan sorumlu tek yetkili sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğunu anımsatan Saydan, şunlara işaret etti:

“Defalarca bunların ilaç, ilacın yerinin eczaneler, yetkili kurumun da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olduğunu ifade ettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu ilaçlarla ne işi olabilir? Sildenafil ve verdanafil iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilaç etken maddeleridir. Yani ilaçtır. Rastgele çikolata, gazoz içine konulup satılmaz. Bir ülkede başka bir bakanlığın yetki alanında iş yapmaya çalışan bakanlıklar olursa gıda ile ilaç birbirine karışır.”

Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çok önemli görevleri olduğunu, bu bakanlığın asli görevlerine dönmesi gerektiğini vurgulayarak, “Takviye edici gıdalar ismi verilerek ‘gıda” gibi gösterilen bitkisel ilaçların Sağlık Bakanlığına devredilmesi gerekir” dedi.

 “BU İLAÇLAR MASUM DEĞİL”

Yaz aylarında zayıflama ilaçlarına olan ilginin arttığını, bu tür ilaçların bilinçsizce kullanımı sonucu geçmişte pek çok vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Saydan, “Vatandaşlarımızın sağlığını bozan, hayatını kaybetmesine neden olan bu tür bitkisel ilaçların sadece eczanelerimizde ve eczacı kontrolünde satılması gerekir. Vatandaşlarımız bu tür ilaçları masum görmesin” uyarısını dile getirdi.

Saydan, bir ürüne ilaç şekli verilmişse, dozu belirlenmiş veya ilaç etken maddesi katılmışsa izni ve kontrolünün Sağlık Bakanlığında, satışının ise eczanelerde olması gerektiğini ifade ederek, “Çocuk bezinin, oyuncakların iznini bile veren bakanlığın niçin bitkisel ilaçlar için yetki almadığını anlamıyoruz” ifadesini kullandı. Vatandaşların sağlığını çok önemsediklerini kaydeden Saydan, “Lütfen bu ürünlere rağbet etmesinler, bunları kullanıp sağlıklarından olmasınlar. Hele internetten asla ilaç satın almasınlar. İlaç internetten alınacak kadar basit bir ürün değildir” uyarısını dile getirdi.

24 SAAT ÇİKOLATA VE GAZOZDA İLAÇ TEHLİKESİ“PERFORMANS art inci enerji yüklü'” diye satılan çikolatalarda, gazlı ve meyve aromalı içeceklerde sildenafil ve verdanafil tespit edildi. Gıda. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladığı gıdalardaki ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacılardan uyarı geldi.Tüm Eczacı işverenler Sendikası (TEIS) Genel Başkanı Nurten Saydan. çikolata, ginseng ve meyve aromalı içecekte cinsel gücü artırıcı iki ayrı ilaç etken maddesi, gıda takviyesinde ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan “sibutramın” bulunmasını eleştirerek, bunların ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını söyledi TEIS Genel Başkanı Savdan. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, insan hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdalarda bulunduğunu açıkladığı ilaç etken maddeleriyle ilgili uyarılar dile getirdi Saydan. “Performans artırıcı enerji yüklü1′ diye satılan çikolatada, limon aromalı gazlı, meyve aromalı ve bitki karışımlı içeceklerde, kahvede, bitkisel karışımlı macunda ve gıda takviyesinde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan iki ayrı ilacın etken maddeten ”sıldenafıl” ve “verdanafıl” tespit edildiğini, yine gıda takviyesi diye satılan bir üründe ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan, obezıte tedavisinde kullanılan “sibutramın” bulunduğunu belirtti Eczacılar olarak, “Takviye edici gıda” başlığı altında toplanan “Bitkisel ilaçların” yarattığı, yaşattığı sorun ve sıkıntıları endişe, hayret ve üzüntüyle takıp ettiklerim kaydeden Savdan, bu ürünlerin kontrolsüzce, her ortamda satıldığına dikkati çekti “Takviye edici gıdalar ismi verilerek gıda” gibi gösterilen bitkisel ilaçların Sağlık Bakanlığına devredilmesi gerekir” dedi aa

ANADOLU TELGRAFÇİKOLATA VE GAZOZA DİKKAT“Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatalarda, gazlı ve meyve aromalı içeceklerde sildenafil ve verdanafil tespit edildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladığı gıdalardaki ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacılardan uyarı geldi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Gaydan, çikolata, ginseng ve meyve aramalı içecekte cinsel gücü artırıcı iki ayrı ilaç etken maddesi, gıda takviyesinde ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan “sibutramin” bulunmasını eleştirerek, bunların ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını söyledi. Eczacılar olarak, “Takviye edici gıda” başlığı altında toplanan “Bitkisel ilaçların” yarattığı, yaşattığı sorun ve sıkıntıları endişe, hayret ve üzüntüyle takip ettiklerini kaydeden Gaydan, bu ürünlerin kontrolsüzce, her ortamda satıldığına dikkati çekti.

BURSA MEYDANÇİKOLATA VE GAZOZDA İLAÇ TEHLİKESİ“Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatalarda, gazlı ve meyve aromalı içeceklerde sildenafil ve verdanafil tespit edildi.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladığı gıdalardaki ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacılardan uyarı geldi.Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, çikolata, ginseng ve meyve aromalı içecekte cinsel gücü artırıcı iki ayrı ilaç etken maddesi, gıda takviyesinde ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan “sibutramin” bulunmasını eleştirerek, bunların ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını söyledi.

TEİS Genel Başkanı Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, insan hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdalarda bulunduğunu açıkladığı ilaç etken maddeleriyle ilgili uyarılar dile getirdi.

Saydan, “Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatada, limon aromalı gazlı, “Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatalarda, gazlı ve meyve aromalı içeceklerde sildenafil ve verdanafil tespit edildi. meyve aromalı ve bitki karışımlı içeceklerde, kahvede, bitkisel karışımlı macunda ve gıda takviyesinde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan iki ayrı ilacın etken maddeleri “sildenafil” ve “verdanafil” tespit edildiğini, yine gıda takviyesi diye satılan bir üründe ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan, obezite tedavisinde kullanılan “sibutramin” bulunduğunu belirtti.

Eczacılar olarak, “Takviye edici gıda” başlığı altında toplanan “Bitkisel ilaçların” yarattığı, yaşattığı sorun ve sıkıntıları endişe, hayret ve üzüntüyle takip ettiklerini kaydeden Saydan, bu ürünlerin kontrolsüzce, her ortamda satıldığına dikkati çekti. Türkiye’nin sağlıktan ve ilaçtan sorumlu tek yetkili sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğunu anımsatan Saydan, şunlara işaret etti:

“Defalarca bunların ilaç, ilacın yerinin eczaneler, yetkili kurumun da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olduğunu ifade ettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu ilaçlarla ne işi olabilir? Sildenafil ve verdanafil iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilaç etken maddeleridir. Yani ilaçtır. Rastgele çikolata, gazoz içine konulup satılmaz. Bir ülkede başka bir bakanlığın yetki alanında iş yapmaya çalışan bakanlıklar olursa gıda ile ilaç birbirine karışır.”

Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çok önemli görevleri olduğunu, bu bakanlığın asli görevlerine dönmesi gerektiğini vurgulayarak, “Takviye edici gıdalar ismi verilerek ‘gıda” gibi gösterilen bitkisel ilaçların Sağlık Bakanlığına devredilmesi gerekir” dedi.

Bu ilaçlar masum değil

Yaz aylarında zayıflama ilaçlarına olan ilginin arttığını, bu tür ilaçların bilinçsizce kullanımı sonucu geçmişte pek çok vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Saydan, “Vatandaşlarımızın sağlığını bozan, hayatını kaybetmesine neden olan bu tür bitkisel ilaçların sadece eczanelerimizde ve eczacı kontrolünde satılması gerekir. Vatandaşlarımız bu tür ilaçları masum görmesin” uyarısını dile getirdi.

Saydan, bir ürüne ilaç şekli verilmişse, dozu belirlenmiş veya ilaç etken maddesi katılmışsa izni ve kontrolünün Sağlık Bakanlığında, satışının ise eczanelerde olması gerektiğini ifade ederek, “Çocuk bezinin, oyuncakların iznini bile veren bakanlığın niçin bitkisel ilaçlar için yetki almadığını anlamıyoruz” ifadesini kullandı.

Vatandaşların sağlığını çok önemsediklerini kaydeden Saydan, “Lütfen bu ürünlere rağbet etmesinler, bunları kullanıp sağlıklarından olmasınlar. Hele internetten asla ilaç satın almasınlar. İlaç internetten alınacak kadar basit bir ürün değildir” uyarısını dile getirdi.(AA)

ÇORUM HAKİMİYET ÇİKOLATA VE GAZOZDA İLAÇ TEHLİKESİ“Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatalarda, gazlı ve meyve aromalı içeceklerde sildenâfil ve verdanafil tespit edildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının  insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladığı gıdalardaki ilaç etken maddeleriyle ilgili eczacılardan uyarı geldi.Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Savdan, çikolata, ginseng ve meyve aromalı içecekte cinsel gücü artırıcı iki aya ilaç etken maddesi, gıda takviyesinde ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan “sîbutramin” bulunmasını eleştirerek, bunların  ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını . söyledi. TEİS Genel Başkanı Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, insan hayatini ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdalarda bulunduğunu açıkladığı ilaç etken maddeleriyle ilgili uyarılar dile getirdi.Saydan, “Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatada, limon aromalı gazlı, meyve aromalı ve bitki karışımlı içeceklerde, kahvede, bitkisel karışımlı macunda ve gıda takviyesinde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan iki ayrı ilacın etken maddeleri “sildenâfil” ve “verdanafil” tespit edildiğini, yine “gıda takviyesi” diye satılan bir üründe ise doktor kontrolünde kullanılmadığında ölüme yol açan, obezite tedavisinde kullanılan “sibutramin” bulunduğunu belirtti.

Eczacılar olarak, “Takviye edici gıda” başlığı altında toplanan “Bitkisel ilaçların” yarattığı, yaşattığı sorun ve sıkıntıları endişe, hayret ve üzüntüyle takip ettiklerini kaydeden Saydan, bu ürünlerin kontrolsüzce, her ortamda satıldığına dikkati çekti. Türkiye’nin sağlıktan ve ilaçtan sorumlu tek yetkili sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğunu anımsatan Saydan, şunlara işaret etti:

“Defalarca bunların ilaç, ilacın yerinin eczaneler, yetkili kurumun da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olduğunu ifade ettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu ilaçlarla ne işi olabilir? Sildenâfil ve verdanafil iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilaç etken maddeleridir. Yani ilaçtır. Rastgele çikolata, gazoz içine konulup satılmaz. Bir ülkede başka bir bakanlığın yetki alanında iş yapmaya çalışan bakanlıklar olursa gıda ile ilaç birbirine karışır.”

Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çok önemli görevleri olduğunu, bu bakanlığın asli görevlerine dönmesi gerektiğini vurgulayarak, “Takviye edici gıdalar ismi verilerek ‘gıda” gibi gösterilen bitkisel ilaçların Sağlık Bakanlığına devredilmesi gerekir” dedi.

Bu ilaçlar masum değil

Yaz aylarında zayıflama ilaçlarına olan ilginin arttığını, bu tür ilaçların bilinçsizce kullanımı sonucu geçmişte pek çok vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Saydan, “Vatandaşlarımızın sağlığım bozan, hayatını kaybetmesine neden olan bu tür bitkisel ilaçların sadece eczanelerimizde ve eczacı kontrolünde satılması gerekir. Vatandaşlarımız bu tür ilaçları masum görmesin” uyarısını dile getirdi.

Saydan, bir ürüne ilaç şekli verilmişse, dozu belirlenmiş veya ilaç etken maddesi katılmışsa izni ve kontrolünün Sağlık Bakanlığında, satışının ise eczanelerde olması gerektiğini ifade ederek, “Çocuk bezinin, oyuncakların iznini bile veren bakanlığın niçin bitkisel ilaçlar için yetki almadığım anlamıyoruz” ifadesini kullandı.

Vatandaşların sağlığım çok önemsediklerini kaydeden Saydan, “Lütfen bu ürünlere rağbet etmesinler, bunları kullanıp sağlıklarından olmasınlar. Hele internetten asla ilaç satın almasınlar. İlaç internetten alınacak kadar basit bir ürün değildir” uyarısını dile getirdi. (AA)

YENİ GÜN GAZETESİ

Commentaires


bottom of page