top of page

BASIN AÇIKLAMASI:YEDİ MİLYON DİYABETLİYE FİYAT FARKI ŞOKU.DİYABETLİ ÇÖZÜM BEKLİYOR.


GÜNLÜK EVRENSEL

7 milyon diyabet hastasına fiyat farkı şoku

Diyabet hastaları şeker ölçüm çubukları ve insülin iğne uçları üzerinden kutu başına 5 ila 40 TL arası fiyat farkı ödüyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, 14 Kasım Dünya Diyabet günü dolayısıyla yaptığı açıklamada diyabet hastalarının kullandığı şeker ölçüm çubukları ve insülin iğne uçları üzerinden kutu başına 5 ila 40 TL arası fiyat farkı ödediğini belirtti.

Diyabet hastalığının kronik bir hastalık olduğunu ve hayat boyu tedavi gerektirdiğine değinen Saydan, diyabet hastalarının kullandığı ürünlerin geri ödeme listelerindeki fiyatlarıyla ilgili sorunların son dönemde ciddi artış gösterdiğine dikkat çekti.

FİYATLAR REVİZE EDİLMELİ

Şeker ölçüm çubukları ve insülin iğne uçları skalasındaki birçok üründe, ürünün eczane temin fiyatının, kurum tarafından ödenen fiyatın üstünde kaldığını dolayısıyla bu durumun eczacılarla hastaları karşı karşıya getirerek, ciddi eczacı ve hasta mağduriyeti oluşturduğunu belirten Saydan “Söz konusu şeker ölçüm çubukları ve insülin iğne uçlarının kurumca ödenen fiyatlarının tekrar revize edilerek güncellenmesi gerekmektedir. TEİS olarak hastalarımızı ve meslektaşlarımızı mağdur eden bu durumun bir an evvel düzeltilerek yaşanan mağduriyetin giderilmesini istiyoruz” dedi.Diyabetin dünya üzerinde en yaygın görülen hastalıklardan biri olduğunu, 2015 yılında yapılan araştırmaya göre dünyada 415 milyon yetişkin diyabetli bulunduğuna işaret eden Saydan şunları söyledi:  “Diyabet tüm Avrupa ülkeleri içinde en hızlı artışı Türkiye’de gösteriyor. Türkiye diyabetli insan sayısı açısından ise, Rusya ve Almanya’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. 2014 yılında ülkemizdeki diyabetli sayısı 7 milyonun üstüne çıkmıştır. Yani fiyat farkından 7 milyon hasta etkileniyor.”


CUMHURİYET GAZETESİ

Diyabetli çözüm bekliyor

7 milyonun üzerindeki diyabet hastası ölçüm çubukları ve insülin iğne uçlarına 5 ile 40 TL arası fark ödüyor. Ekonomik koşullar nedeniyle cepten çıkan para arttı.

Ülkemizde 7 milyonun üzerinde diyabet yani şeker hastası bulunuyor. Diyabet hastaları şeker ölçüm çubukları ve insülin iğne uçları üzerinden kutu başına 5 ile 40 TL arası fiyat farkı ödüyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde, diyabet hastalarının yaşadığı sorunlara dikkat çeken Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, “Şeker ölçüm çubukları ve insülin iğne uçlarının kurumca ödenen fiyatlarının değişen serbest piyasa ekonomisi ve koşulları üzerinden tekrar revize edilerek güncellenmesi gerekmektedir” dedi.

Diyabetin kronik bir hastalık olduğunu ve hayat boyu tedavi gerektirdiğini hatırlatan Saydan, “Diyabet tüm Avrupa ülkeleri içinde en hızlı artışı Türkiye’de gösteriyor. Türkiye diyabetli insan sayısı açısından ise Rusya ve Almanya’nın ardından üçüncü. Dünya Sağlık Örgütü  Türkiye’de diyabetli sayısının 2030 yılında 6,5 milyona ulaşacağını tahmin ediyordu. Ancak bu değer 2014’te aşılmış ve ülkemizdeki diyabetli sayısı 7 milyonun üstüne çıkmıştır” dedi.


MİLLİ GAZETE
bottom of page