top of page

BASIN AÇIKLAMASI:SAHTE VE KAÇAK İLAÇLARA DİKKAT!


SAHTE VE KAÇAK İLAÇLARA DİKKAT!

BURSA’DA 250 BİN LİRA DEĞERİNDE KAÇAK İLAÇ YAKALANDI

Bursa’da, 250 bin lira değerinde kaçak ilaç ele geçirildiği ve bunların içinde cinsel içerikli ilaçların ağırlıkta olduğu haberleri basında yer aldı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) vatandaşların internet ya da benzeri yerlerden ilaç almamalarını, ilaçlarını eczacı danışmanlığında eczanelerden almaları gerektiğine dikkat çekti.

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan ““sahte ilaç vurgunu”, “kaçak ilaçlar ele geçirildi”, ”sahte ilaçtan zehirlendi” başlıklı haberlere kamuoyu neredeyse alıştı.  Ancak, yakın tarihlerde bu tür ilaçlardan dolayı insanların zehirlendiği ve hatta bu ilaçlardan ölenlerin olduğu unutulmamalı. Sahte ve kaçak ilaçlar, etkisizlik, eksik tedavi, beklenmeyen yan etkilere ve zehirlenmelere, ölümlere neden olabilmektedir. Bu yüzden vatandaşlarımız, ilaçlarını kesinlikle eczanelerden temin etmelidir” dedi.

Eczane dışındaki ortamlardan ilaç almanın sakıncalarını daha önce defalarca vurguladıklarını ifade eden TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili şunları söyledi:

“Birçok ürüne bitkisel kökenli olması gerekçesinin arkasına sığınılarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onay alınmakta ve bunlar her yerde kontrolsüz, denetimsiz, eczacısız olarak vatandaşa satılmaktadır.

Kaynağı, üreticisi, saklama şartları bilinmeyen ve gerekli inceleme ve analizleri yapılmamış bu ürünlerin satılması, halk sağlığı için büyük risk taşıyor. Ülkemize kaçak olarak giren ilaç çeşitlerinde zayıflama ilaçları, afrodizyak etkili ilaçlar, saç ürünleri ve hormonlar başı çekiyor.

Kaçak ilaçlar, ülkemize yurt dışından izinsiz, kontrolsüz olarak yasal olmayan yollarla gelen ilaçlardır. Bu ilaçların Sağlık Bakanlığı’nca kontrolü yapılmamış olduğundan; içindeki etken maddenin tam olup olmadığı da bilinmemektedir.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine bakıldığında internetten satılan ilaçların %50’sinin SAHTE olduğu ve bu yüzden her yıl 1 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği görülmektedir.

Özellikle internet sitelerinden yapılan özendirici ve süslü söylemlere aldanılmaması ve asla internet üzerinden ilaç alınmaması gerekmektedir. Çünkü, sahte ve kaçak ilaçlar en çok internet üzerinden satış imkanı bulmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; İster bitkisel, ister hayvansal kaynaklı olsun ilaçlar insan vücudunda sistemik etkisi olan kimyasal maddelerdir. Halkımızın sağlığı için ilaçların, eczaneden, eczacıya danışarak alınması gerekmektedir.

Gerek internet üzerinden, gerekse eczane dışında ilaç satışına izin verilmemeli, bitkisel ürünler ile gıda takviyeleri Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılıp eczanelerden satılmalı, internet üzerinden tedavi edici özelliği belirtilerek ilaçmış gibi satılan ürünlere de göz yumulmamalı bu konuda ağır yaptırımları olan cezalar uygulamalıdır.”

                                               TEİS BASIN BÜROSU/20/12/2019


Comments


bottom of page