top of page

BASIN AÇIKLAMASI:KALİTELİ VE GÜVENİLİR MASKE ECZANELERDEN ALINIR..EN İYİ KORUMA EN İYİ MASKE İLE SAĞLANIR

MASKE SÜS İÇİN DEĞİL, SAĞLIK İÇİN KULLANILMALI

KALİTELİ VE GÜVENİLİR MASKE ECZANELERDEN ALINIRKovid-19 salgını ile mücadele sürecinde doğru ve güvenilir maske kullanımı da sık sık gündeme geliyor.

Maskelerin yaygın kullanılması ve zorunlu olması sonucu maskeye ulaşımın kolaylaştığını fakat kontrolsüz bir şekilde satıldığı için güvenirliğinin azaldığını söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Sağlığı riske atmamak için kaliteli ve güvenilir, Sağlık Bakanlığının Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile takip sistemine kayıtlı maskelerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Saydan, son zamanlarda piyasada pullu, boncuklu, farklı renklerde hangi malzemeden yapıldığı belli olmayan maskeler türediğini söyleyerek, “Maske süs için değil sizi ve etrafınızdaki insanları korumak için kullanılır” dedi.

Maske seçiminde çok dikkatli ve titiz olunması gerektiğini vurgulayarak güvenilir ve kaliteli maskelerin ambalajında gerekli belge ve izinlere sahip olduğunu gösteren ibareler ile CE işareti bulunduğuna dikkat çeken Saydan, doğru ve güvenilir maske kullanımı ile ilgili şunları söyledi:


KALİTELİ VE GÜVENİLİR MASKE ECZANELERDEN ALINIR

“Maskelerin yaygın kullanılması ve zorunlu olması sonucu ulaşımı kolaylaşmış fakat güvenilirliği de azalmış durumda. Özellikle merdiven altı üretimler hızla artmış bulunuyor. Bu nedenle sağlığı riske atmamak adına 7 gün 24 saat hizmet veren eczanelerimiz tercih edilmelidir.

Maskenin konforlu bir şekilde kullanılması için yüzü tahriş etmeyen, cilde zarar vermeyen, koku yapmayan ve kulakları ağrıtmayan bir ürün tercih edilmelidir. Maskenin yüze tam oturmasına da kullanım sırasında dikkat edilmelidir. Büyük ve bol duran maskeler verimli bir şekilde kullanılamaz. Maskenin tüm solunum yollarını kapattığından emin olunmalıdır. Maske burun altına indirilmemeli, aynı anda hem ağzı hem de burnu kapatmalıdır. Ayrıca maskeler 4 saatte bir değiştirilmeli ve özellikle kalabalık ortamlarda çift maske kullanılmalı.”

Eczanelerde bulunan maskelerin standartlara uygun kaliteli ürünler olduğunu söyleyen Saydan, cerrahi maskelere ilişkin şu detayları verdi:

Cerrahi maskeler, steril ve non steril , 2 veya 3 katlı olarak sınıflandırılır. Steril cerrahi maskeler özellikle ameliyathanelerde ve riskli hastalara ilişkin işlemlerde tercih edilir.

Non steril olan cerrahi maskeler ise genel kullanım için sıkça tercih edilir. Ayrıca 2 ve 3 katlı olarak da sınıflanması mümkündür. Özellikle 3 katlı maskelerin koruyucu özellikleri daha fazladır. Bu maskelerin özelliklerine bakacak olursak, nonwoven kumaştan imal edilmiş olması gerekiyor. Nonwoven kumaş, polipropilen hammaddeden elde edilen örme veya dokuma olmayan sadece özel kullanımlar için üretilen, kullanım süresine göre de maliyeti oldukça düşük olan teknik bir tekstil malzemesidir. Bu özel ürün sıvı çekebilen, sıvı itebilen, sağlam, esnek, yumuşak, gergin, yanmayı geciktirici özelliği olan, filtre edici özelliği de bulunan, bakterilere karşı dayanıklı antibakteriyel yapısıyla bilinen bir üründür.

Cerrahi Maske kullanımında dikkat edilecek hususlar şöyle sıralanabilir:

- Maske zarar görmesi veya sıvı ile teması halinde hemen değiştirilmelidir.

- Kısmen yanıcı olduğundan maske ateşten uzak tutulmalıdır.

- Polipropilen ve türevlerine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

- Maskenin yıkanıp tekrar kullanımı mümkün değildir.

Cerrahi maskelerin tıbbi atık olduğu unutulmamalı ve Çevre ve Şehircilik bakanlığının duyurusu gereği bir poşete koyularak ağzı bağlı şekilde 72 saat bekletilerek evsel atık kapsamında çöpe atılmalıdır.

Her türlü sağlıkla ilgili ürünün her zaman eczanelerden halka ulaştırılması gerektiğini savunduk. Zira eczaneler organizasyon yapısı bu hizmeti vermek için dizayn edilmiş kuruluşlardır. Maske dağıtımı konusunda da eczacılardan kaynaklı hiçbir sorun yaşanmadığı göz önünde bulundurularak vatandaşın mağdur olmaması için maskelerini güvenilir bir şekilde eczanelerden temin etmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.”


TEİS BASIN BÜROSU 17/01/2022


STAR ANA HABER: https://www.youtube.com/watch?v=ASJIv7wM0vU


https://www.hurriyet.com.tr/gundem/suslu-maske-uyarisi-41984262

https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/teisten-kaliteli-ve-guvenilir-cerrahi-maske-kullanilmali-uyarisi/2475890

https://ankahaber.net/haber/detay/teis_genel_baskani_saydan_maske_sus_icin_degil_sizi_ve_etrafinizdaki_insanlari_korumak_icin_kullanilir_70496


https://www.dunya.com/gundem/teisten-maske-uyarisi-sus-icin-degil-sizi-ve-etrafinizdaki-insanlari-korumak-icin-kullanilir-haberi-646095


https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-index-11-681-0.html


https://www.canligaste.com/teis-ten-kaliteli-ve-guvenilir-cerrahi-maske-kullanilmali-uyarisi/142370/


https://www.internethaber.com/teisten-maske-uyarisi-suslu-pullu-maskelere-dikkat-bu-isaret-olmali-foto-galerisi-2231124.htm


https://www.gercekmuhabir.com/gundem/teis-genel-baskani-nurten-saydan-maske-sus-icin-degil-sizi-ve-h128174.html


https://www.birgun.net/haber/teis-ten-maske-uyarisi-373546


https://www.gunestv.com/teis-genel-baskani-saydan-maske-sus-icin-degil-sizi-ve-etrafinizdaki-insanlari-korumak-icin-kullanilir-7679-haberi


https://haberglobal.com.tr/gundem/teisten-uyari-maske-sus-icin-degil-sizi-ve-etrafinizdaki-insanlari-korumak-icin-kullanilir-154788


https://www.haberler.com/teis-ten-kaliteli-ve-guvenilir-cerrahi-maske-14671473-haberi/


https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/teisten-maske-uyarisi-alirken-dikkat-1900709

bottom of page