top of page

BASIN AÇIKLAMASI (İTS Online İşlemler Ekranı Eczacılara Açılsın )TEİS’TEN BULUNAMAYAN İLAÇ SORUNUNA BİR ÇÖZÜM ÖNERİSİ DAHA GELDİ

İTS ONLİNE İŞLEMLER EKRANI ECZACILARA AÇILSIN VE 29 BİN ECZANE BAKANLIK ADINA GÖREV YAPSIN

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) son zamanlarda yaşanan ilaç yokluğunu İlaç Takip Sistemi’nin (İTS) şeffaf olarak görüntülenerek engellenebileceğini söyleyerek, İTS online işlemler ekranında yapılan karekod sorgusunun eczacılara açılmasını talep etti.

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığının eczanelere İTS’nin her kademesini açması halinde, 29 bin eczacının bulunmayan ilaçları takip ederek bakanlığın iş yükünü azaltacağını belirtti.

Saydan, “Yaşanan hasta ve eczacı mağduriyetinin giderilmesi için eczacıların "İTS Online İşlemler" ekranında yapılan karekod sorgusu ile bir ilacın; hangi tarihte üretildiği ve ecza deposuna hangi tarihte girişinin yapıldığı bilgilerine erişebilmesi için gerekli düzenlemenin öncelikle yapılması sağlanırsa eczanelerimizden eksiksiz ilaç hizmeti verebiliriz” dedi.

Saydan “İTS online işlemler ekranı eczacılara açılsın ve 29 bin eczane bakanlık adına görev yapsın” diyerek konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Türkiye'de ilaç ambalajlarına karekod basılması 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren mecburi hale getirildi. Buna bağlı olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından toplum sağlığına ciddi şekilde zarar veren, hatta ölümlere sebep olan ilaç kaçakçılığı ve sahteciliğini önlemek için 2010 yılından itibaren İTS devreye girdi. İTS; ilaç sahteciliği ve ilaç kaçakçılığını önleyerek orijinal ve güvenilir ilaç tedarik edilmesini sağlıyor.

Dünyada ilk kez ülkemizde hayata geçen İTS, 2010 yılından bu yana başarılı bir şekilde hizmet veriyor. Dünyada bir tek bizim ülkemizde olan bu sistem yerli, ithal veya ihraç edilecek tüm ilaçları karekod yardımıyla kayıt altına alıyor ve daha ilk andan itibaren ilaçlar hastaya ulaşıncaya kadar işlemleri takip ediyor.”


ECZACILAR İLAÇLARIN DEPO VE FİRMA HAREKETLERİNİ GÖRMELİ

Piyasada bulunmayan ilaç sorununun giderilmesi için eczacıların sorguladıkları ilacın depo ve firma İTS hareketlerini görmeleri gerektiğini söyleyen Saydan, şöyle devam etti:

“Eczanelerimizde daha önce "İTS Online İşlemler" ekranında yapılan karekod sorgusu ile bir ilacın; hangi tarihte üretildiği ve ecza deposuna hangi tarihte girişinin yapıldığı bilgilerine erişebiliyorken uzun bir süredir sadece "ürünün eczaneye girişi yapıldıktan sonraki hareketleri" görüntülenebiliyor. Dolayısıyla İTS'de bir ürünün firma ve ecza deposundaki hareketlerinin eczacılar tarafından görülmesi mümkün olmuyor. Hastasına ilaç vermek için ilaç arayan eczacı aradığı ilacın hangi ecza deposunda bulunduğunu ya da firmanın elinde bulunup bulunmadığını İTS ekranından sorgulayarak hizmetini vermek istiyor. Ama bu bilgiye ulaşamıyor. İlacın sahibi biz eczacılarız ve ilaçların her hareketini görmek istiyoruz. Son zamanlarda yaşanan ilaç yokluğu İTS’nin şeffaf olarak görüntülenmesiyle büyük ölçüde engellenecektir.

Ülke genelinde 29 bin noktada ilaç ve eczacılık hizmeti vermeye çalışan eczacılar olarak artık ilaç yokluklarıyla baş edemez hale geldik. İlaçların bulunamıyor olması insan ve toplum sağlığı için ciddi bir sorun halini almış durumda. Bu bakımdan çözüm önerilerimizin yetkililerce dikkate alınmasını talep ediyoruz. “


TEİS BASIN BÜROSU/27/01/2023


Comments


bottom of page