top of page

BASIN AÇIKLAMASI:İNTERNET SATIŞLARI GÜZELLİĞİN DE DÜŞMANI .


ECZANE DIŞINDA SATILAN  354 KOZMETİK ÜRÜNÜN 22’SİNİN GÜVENSİZ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ !

 TEKNİK DÜZENLEMEYE AYKIRI ÜRÜN SAYISI 99 !

TEİS : İNTERNET SATIŞLARI GÜZELLİĞİN DE DÜŞMANI !

Sağlık Bakanlığı piyasada bulunan ürünlerin denetimini yaparak bir çok kozmetik ürünün teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz olduğunu tespit etti.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 2018 yılının üçüncü üç aylık dönem (Temmuz, Ağustos, Eylül)  toplamında kozmetik ürünler piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri sonucunda teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz ürünleri tespit ederek, bu ürünlere idari, para, geri çekme ve imha gibi cezalar uyguladı.

Eczane dışında satılan 354 kozmetik ürünün yapılan denetleme sonucu 99’u teknik düzenlemeye aykırı, 22’si de güvensiz ürün sınıfına girdi. Denetlenen 354 ürünün teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz olan 99 ürünün 61 inin ithal olduğunun tespit edildiğini söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dünyada 400 milyar doları bulan kozmetik pazarı ülkemizde de hızla büyüyor. Tüketimin bu kadar büyümesi güvensiz kozmetik ürünlerinin de artmasına neden oluyor. Bilinen en ünlü kozmetik markalarının dahi sahteleri internette satılabiliyor. İnternette orijinal ürünlerin fotoğraflarını koyarak sahte ürün gönderiyorlar.

Eczanelerden verilen bu ürünlerin ise üreticiden kullanıcıya kadar Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile kayıt altına alınıp takibi yapılabiliyor. Biz; eczacılar olarak bu ürünleri, ecza depoları aracılığıyla faturalı olarak eczanelerimize alırken oldukça seçici ve dikkatli davranıyoruz.

Eczane dışında özellikle internetten satılan bu ürünlerin takip ve denetim altına alınması kamu sağlığı için çok önemli. Sağlık Bakanlığı’nın verileri de gösteriyor ki, internet gibi ortamlarda satılan bu ürünlerin denetimi yapılamıyor ve insan sağlığı hiçe sayılıyor. Oldukça masum gösterilen bu ürünlerin, her yerde kontrolsüzce satılması bilinçsiz tüketimi daha da arttıracak, gelecek nesillerin sağlığı; sadece para kazanma amacıyla satış arttırma gayretinde olan firmaların inisiyatifine ipotek edilmiş olacaktır.”

BİTKİSEL ÜRÜNLER GİBİ KOZMETİK ÜRÜNLER DE İNTERNETTEN ALINMAMALI

Saydan, “güzelleşelim derken sağlığınızdan olmayın” diye vatandaşı uyararak, “Nasıl bitkisel ürünleri internet gibi ortamlardan alıp tüketmememiz gerekiyorsa aynısı kozmetik ürünler için de geçerli” dedi.

Saydan şöyle devam etti:

“Ülkemizde vatandaşımız yeterince bilgilendirilmediği ve bilinçlendirilmediğinden kozmetik ve bitkisel ürünlerin reklamlarından oldukça  etkilenerek bilinçsizce tüketebilmektedir. Bu konuda toplumu bilinçlendirmek kolay bir süreç olmadığı için, bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından denetiminin sıkça yapılıp caydırıcı cezaların uygulanmaya devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca, Bakanlık bunların internet üzerinden satışını engellemek üzere bir yasal düzenleme mutlaka yapmalıdır.

TEİS BASIN BÜROSU/13/12/2018

Comments


bottom of page