top of page

BASIN AÇIKLAMASI:Grip aşıları eczanelere 3’er,5’er geliyor.


VATANDAŞ GRİP AŞISINA ULAŞAMIYOR ! GRİP AŞILARI ECZANELERE 3’ER 5’ER GELİYOR !

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel başkanı Ecz. Nurten Saydan Grip mevsiminin gelmesiyle birlikte, Sağlık Bakanının da açıklamalarında grip aşısının önemini vurguladığına değinerek, “Eczane eczacısı sendikası olarak bizler de buna katılıyoruz ama maalesef eczanelerimize gelen aşı sayısı üçer beşer” dedi.

Grip olan hastaların eczanelere aşı almaya geldiğinde aşı bulamadıklarını söyleyen Saydan, “Grip aşılarının kısıtlı şekilde gönderilmesinden dolayı kronik hastalar için endişeleniyoruz. Grip hastalığı yüksek risk grubundaki vatandaşlarımız için daha ağır geçmektedir” dedi.

Gebeler, 6 ay-2 yaş arası çocuklar, 65 yaş üstü, astım, kronik kalp veya akciğer hastalığı olanlar ve sağlık çalışanları grip konusunda yüksek risk grubunda yer alıyor. Gribe karşı korunmada en etkili yolun aşılanma olduğuna dikkat çeken Ecz. Nurten Saydan, “Grip aşısı, her yıl bir önceki mevsim en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre yeniden hazırlanmakta, ve yeni içerikli aşı üretilmektedir” dedi.

GRİP AŞILARI 72 LİRA 64 KURUŞ

Bu yıl grip aşılarının 72 lira 64 kuruş olduğunu söyleyen Saydan, Sağlık Bakanlığı’nın vatandaşların grip aşılarını nisan ayına kadar yaptırabileceğini ancak SGK’nın şubata kadar ödediğinin de altını çizdi.

Saydan konuyla ilgili şunları söyledi. “Grip salgının başladığı şu günlerde, grip aşıları eczanelerimize üç beş tane kısıtlı miktarda gönderiyor. Bu durum özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızı olumsuz yönde etkiliyor.”

RİSKLİ GRUPLAR

Saydan, grip aşısı yaptırması gereken risk grubundaki hastaların, 65 yaş üstü, 6 aylık ve 2 yaş arası bebekler, gebeler, huzurevi gibi ortamlarda yaşayanlar, astım, böbrek, şeker, kalp gibi kronik hastalığı bulunanlar olduğunu da söyledi.

Saydan, şöyle devam etti:

“Grip aşısı, her yıl bir önceki mevsim en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre her sene yeniden hazırlanmakta, bu amaçla da 80 ülkedeki 110 laboratuvardan elde edilen bilgiler, Dünya Sağlık Örgütü’nde toplanarak her yıl dünyada en çok hastalık yapmış olan üç değişik virüs grubu belirlenmektedir. Grip aşısı, grip salgınları başlamadan önce yaptırılmalıdır.

GÖÇLER TÜRKİYE’NİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEDİ

Ayrıcı son yıllarda ülkemizin aldığı göçler nedeniyle Türkiye’nin bağışıklık sistemi olumsuz etkilendi. Dolayısıyla artık aşılanma her zamankinden daha da önemli.

Vatandaşlarımız grip salgını gelmeden kendilerini korumaya almak için, aşılarını almak için eczanelerimize geliyorlar ama aşıların tedarikinde sorun yaşıyoruz. Bu durum biz eczacılardan kaynaklanmıyor. Bu soruna bir an önce çözüm bulunması gerekiyor.”

TEİS BASIN BÜROSU/13/10/2019

bottom of page