top of page

BASIN AÇIKLAMASI:GRİP AŞILARI EYLÜL AYI İÇİNDE ECZANELERDE OLACAK
GRİP AŞILARI EYLÜL AYI İÇİNDE ECZANELERDE OLACAK


VATANDAŞ RİSK DURUMUNA GÖRE REÇETE YAZDIRIP

AŞISINI ECZANELERDEN ALABİLECEK3-9 Eylül “Halk Sağlığı Haftası“olarak kutlanıyor. Halk sağlığının en iyi koruyucusu hepimizin bildiği gibi AŞI’dır. Özellikle sonbahar aylarından itibaren grip aşısı toplum sağlığını korumak adına daha da önem kazanmaktadır.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte grip aşılarını yaptırmak isteyen vatandaşlar da aşıların eczanelere gelmesini bekliyor.

3,5 milyon grip aşısı Eylül ayı içinde eczanelere gelmeye başlayacak. Kendilerini gripten korumak için aşılarını yaptırmaya hazırlanan vatandaşlar reçete ettirdikleri aşılarını eylül ayı içinde eczanelerden alabilecekler.

Daha önceki yıllarda herkes grip aşısı olabiliyorken, birkaç yıldır hastalar risk durumuna göre kademelendiriliyor. E-nabız sistemine göre aşı yaptırma hakkı olduğunu gören hastalar aile hekimliklerine gidip reçetem sistemi üzerinden yazılmış elektronik reçeteleri ile eczanelerimizden aşı alarak yaptırabiliyorlar.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, SGK ödeme listesinde olmayan grip aşılarının da mevcut olduğunu söyleyerek, bu aşıların fiyatının 243 TL olduğunu belirtti.

Saydan aşılanmanın toplum sağlı için çok önemli olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Grip mevsiminin gelmesiyle birlikte vatandaşlar kendilerini gripten korumak için grip aşılarını yaptırmaya hazırlanıyorlar. Eczanelerimize eylül ayı içinde gelmeye başlayacak olan ve aşı yaptırma hakkı olan hastalar aile hekimliklerine reçete ettirip aşılarını eczanelerden alabilecekler. Ayrıca, SGK ödeme listesinde olmayan grip aşısının da fiyatı 243 TL olup eczanelerden ücretli olarak verilmeye başlanacaktır. “

Aşıların günümüzde kullanılan en güvenli, en etkili ve maliyeti en düşük koruyucu tıbbı uygulama olduğunu söyleyen Saydan, “Geçmişten günümüze aşılama yöntemi ile dünyada birçok hastalık önlenebildi. Aynı şekilde grip aşısı da her yıl yüzbinlerce vakanın önüne geçip, binlerce ölümü engelliyor” dedi.

Saydan konuyla ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:


DSÖ’YE GÖRE HER YIL GRİP VAKASINDAN ÖLEN KİŞİ SAYISI 650 BİN

“DSÖ verilerine göre dünya genelinde her yıl 5 milyon civarında grip vakası ortaya çıkıyor ve bundan kaynaklı ölümlerin sayısı 650 bini buluyor. Bu veriler gösteriyor ki, grip ciddi bir hastalıktır ve risk grubu içerisinde yer alan bireyler yakalandığında ciddi komplikasyonlar gerçekleşebiliyor.

Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği DSÖ tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle; eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır. Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesidir. Eylül ve Kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmelidir. Aşılanmamış olan kişiler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6 ila 8 ay sürer.

Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır. Sonbahar dönemi, yani Eylül-Kasım ayları arası grip aşısı yapılması adına en doğru ve etkili zamanlardır. Grip aşısını yaptırmanızın ardından ilgili grip mevsimi boyunca koruma sağlar.”

“Geçtiğimiz 2 senede grip aşılarında vatandaş ve biz eczane eczacıları çok zorlandık. Bu dönem geçmiş sıkıntıları yaşamak istemiyoruz” diyen Saydan, “Grip aşısı toplumun bağışıklık sistemini yükseltir, vatandaşın zaman, mesai kaybını önler ve tedavi ve ilaçta devlet bütçesine tasarruf sağlar” diyerek, şöyle devam etti:


GRİP AŞISININ SAYISI ARTMALI

“Gelecek olan 3,5 milyon grip aşısının 85 milyon vatandaşa yetmeyeceği aşikâr. Bu yüzden TEİS olarak inanıyoruz ki, bakanlığımız tarafından getirilen aşı sayısı kademeli olarak arttırılacak, ilerleyen günlerde yeterli sayıda aşı alımı yapılarak riskli gruptaki vatandaşlarımızın hepsi aşılanacaktır.”


TEİS BASIN BÜROSU/12/09/2022

Comentarios


bottom of page