top of page

BASIN AÇIKLAMASI:ECZACILARIN CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMAZSA HASTALARA NASIL HİZMET VERİLECEK?


ECZACILARIN CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMAZSA HASTALARA NASIL HİZMET VERİLECEK?

ECZACILARA YAPILAN SALDIRILAR HALKIN SAĞLIĞINI GASP EDİYOR!

Dünya ile birlikte ülkemizin de yaşadığı bu zorlu süreçte eczacılık hizmetinin yanında ücretsiz kamu hizmeti de veren eczacılar, pandemi döneminde dahi şiddet ile baş etmeye çalışıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Niğde de yaşanan bıçaklı soygun eczacıların can güvenliğinin ciddi anlamda korunmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Eczacıların bu zor günlerde dahi şiddetten nasibini aldıklarını söyleyen Tüm Eczacı İşverenler sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Eczacılar silahlı saldırı, hırsızlık, darp ve gasp gibi olaylardan dolayı can korkusu yaşıyorlar” dedi.

Eczacılara ve sağlık çalışanlarına yapılan şiddet olaylarının biran önce önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Saydan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Eczanelere yönelik yaşanan şiddet ve hırsızlık gibi olaylar yüzünden özellikle gece nöbet tutan eczacıların can güvenliği tehlikede. Eczacı artık can ve mal güvenliğinden endişe ediyor. Gece nöbetlerinde yaşanan soruna hala kalıcı bir çözüm bulunamadı.

Nöbetçi eczaneler güvenlik güçleri tarafından herhangi bir önlem alınmadan ülkenin her yerinde 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyorlar. Eczacılar yaşanan silahlı saldırı, hırsızlık, gasp, darp gibi olaylar yüzünden nöbetlerde can korkusu yaşıyorlar.”

Saydan, “Eczacılar olarak Türkiye’nin her yerinde kesintisiz ilaç hizmeti ve danışmanlık hizmetinin yanında kamu hizmeti olan ücretsiz maske dağıtımı da yapıyoruz” diyerek, açıklamasında şunlara yer verdi:

“TEİS olarak, 7 gün 24 saat ülkemizin her yerinde vatandaşlarımıza hizmet vermek için çabalayan, her zaman yanınızda olan, her sorununuzla ilgilenen, çözüm üreten eczacılarımız ve çalışanlarımıza yönelik saldırı olaylarını şiddetle kınıyoruz.

Sağlık çalışanlarına yapılan saldırı, tedavi bekleyen hastaların sağlık hizmetine erişmesini gasp eden bir suç olup, Türk Ceza Kanununda gerekli düzenlemenin bir an önce yapılması, eczacılara ve sağlık çalışanlarına yönelik bu saldırıların bir an önce durdurulması ve önlenmesi için İçişleri Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğünün gereken tüm tedbirleri alması gerekmektedir.”

TEİS BASIN BÜROSU/03/05/2020

Comments


bottom of page