top of page

BASIN AÇIKLAMASI:Eczacılardan ‘bitkisel ürün’ uyarısı


ZAYIFLAMA İLACI ŞİŞMANLATTI

TEİS: “İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ OLMAMALI”

TEİS VATANDAŞLARI BİTKİSEL ÜRÜNLER KONUSUNDA UYARDI

Diyarbakır”da zayıflamak için kullandığı çay yüzünden daha da şişmanlayarak ölümün kıyısından dönen hastanın yaşadığı olay, gözleri bir kez daha internet ve aktarlarda satılan bitkisel ürünlere çevirdi.

“Yasal mevzuatta ismi “takviye edici gıda”, halk arasında “bitkisel ilaç “ olan bu ürünlerin kontrolsüz, denetimsiz bir şekilde internet, aktar gibi yerlerde amaçları sadece para kazanmak olanlar tarafından pazarlandığını söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan vatandaşları uyararak, “Bu gibi ortamlardan bitkisel de olsa ilaç alıp kullanmayın” dedi.

Saydan konuyla ilgili şunları söyledi:

“TEİS olarak başlangıçtan beri; İlacın sadece eczanelerden ve eczacılar tarafından verilmesi gereken bir ürün olduğunu vurguladık. Özellikle son yıllarda vitaminler, zayıflama ilaçları ve bunların yanı sıra tedavi amaçlı birçok ürün bitkisel kökenli olması gerekçesinin arkasına sığınılarak her yerde kontrolsüz, denetimsiz, eczacısız vatandaşa satılıyor. Ancak gelinen noktada halen zayıflama ilaçları internet gibi ortamlarda satılıyor ve yine bu süslü reklamlara inanan gencecik bedenler ölüm kalım savaşı veriyor. ”

VATANDAŞLAR BİLİNÇLİ DAVRANIP İNTERNETTEN İLAÇ ALMASINLAR

“İnternetten satılan ilaçlar için devlet tedbirler almaya çalışıyor, ama en önemlisi vatandaşlarımızın bilinçli olması ve asla internetten ilaç satın alıp kullanmamasıdır. Bu yüzden Bakanlığımızın bu gibi satış yapanlara karşı yasal yaptırımları da arttırarak, vatandaşlarımızın internet üzerinden satılan ilaçlara karşı ”kamu spotu”, ”afişler” ve kamuoyu açıklamaları hazırlayarak uyarmasını, ilaçların sadece bunun bilimsel eğitimini yapmış eczacılardan alınacağını vatandaşlarımıza hatırlatmasını istiyoruz.

İlaçların hepsi, bitkisel olanlar dahil kimyasal maddelerdir. İlaç dozunda ve yerinde kullanılmazsa zehir etkisi gösterebilir. İster bitkisel yoldan elde edilmiş olsun, isterse kimyasal yoldan elde edilmiş olsun bütün ilaçların eğitimini alan tek meslek eczacılık mesleğidir. TEİS olarak, bitkisel veya kimyasal her türlü ilacın sadece eczane ortamında, eczacıların gözetiminde ve danışmanlığında alınıp kullanılmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.”

                                                        TEİS BASIN BÜROSU/24/04/2019


bottom of page