top of page

BASIN AÇIKLAMASI:BAKANLIK BEBEKLERİ ROTA VİRÜSÜNDEN KORUYAN AŞI İÇİN CEZA KESİYOR


BASIN AÇIKLAMASI:

VATANDAŞA AŞI VERDİĞİ İÇİN ECZACILARA CEZA YAĞIYOR!

TEİS: ECZANELERDEN HASTAYA AŞI VERMEK SUÇ MU ?

Vatandaşların ücretlerini kendi ödeyerek bebeklerini korumak için aldıkları rota aşıları için, İl Sağlık Müdürlükleri eczacılara kutu başına 600 lira ceza tahakkuk ettiriyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Rota aşısı devletin geri ödeme sisteminde ödenmediği için eczanelerimizden, hekim tavsiyesi ile çocuklara sağlık kuruluşlarında uygulanmak üzere ücretli olarak verilmektedir. Geri ödemesi olmayan aşıları eczaneler sisteme reçeteli satış olarak kayıt etmedikleri için   son günlerde yüzlerce eczanemizi mağdur eden denetimler yaşanıyor” dedi.

Saydan konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bebeğini aile hekimine götüren anne ve babalar ücretini ödeyip aldıkları aşıyı doktora götürmekte ve uygulatmaktadır. Bu satışları sisteme reçeteli satış olarak kayıt etmedikleri için eczanelere denetimler yapılmaya başlandı ve adeta vatandaşlara doktorların istediği aşıları verdiğimiz için suçlu olduk.” dedi.

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda aşılanmanın önemine değinen Saydan, “Sayın Sağlık Bakanımızın da basına verdiği demeçte belirttiği gibi çocuklarımızı hastalıklardan korumanın en güzel ve kolay yolu aşılamadır.” diyerek, rota aşısını hastalara verdikleri için eczacılara yapılan haksızlık hakkında şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın ücretlerini kendi ödeyerek bebeklerini korumak için aldıkları aşılar yüzünden, il sağlık müdürlükleri eczacılara kutu başına 600 lira gibi orantısız ve haksız cezalar yazmaktadır. Bu aşıların hastaya verilmesinde İlaç Takip Sistemine perakende satış olarak kayıt edilmesi nedeniyle ceza uygulanmasının gerekçesini anlayabilmiş değiliz.  Bu aşıların kayıtları zaten aşıyı uygulayan sağlık birimlerinde bulunmaktadır.  Bir taraftan bebek aşılamasını yaygınlaştırmaya çalışırken diğer taraftan bu aşıların yegane temin yeri olan eczanelerin cezalandırılması haksız bir yaptırımdır.   Biz eczane eczacıları olarak sayın Bakanımızın bu haksız uygulamaları durdurmasını talep ediyoruz.” dedi

BEBEK ÖLÜMLERİNİN YÜZDE 85’İNİN NEDENİ ROTA VİRÜSÜ

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde 0-1 yaş grubundaki bebek ölümlerinin yüzde 85’inden Rota virüsünün sorumlu olduğunu söyleyen Saydan, hastalık hakkında şu bilgileri verdi:

“Rota virüsü özellikle 2 yaş altındaki çocuklarda barsak iltihabına yol açan bir virüstür. Tüm dünyada 5 yaş altındaki çocuklar en az bir kez hastalığa yakalanmaktadır. Hastalık şiddetli ateş, ishal ve kusma ile kendini gösterir. Küçük çocuk ve bebeklerde sıvı kaybı dengelenmezse hayati tehlike oluşur. Yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler de risk altındadır. Bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmadır. Bu aşı bebeklik döneminde 2. aydan itibaren ağızdan uygulanır. Aşılama 6. aya kadar yapılmalıdır.”

ECZANELERİ MAĞDUR EDEN UYGULAMADAN VAZGEÇİLMELİ

Saydan, AB ülkelerinde eczanelere aşı yapma yetkisi dahi verildiğini, ancak ülkemizin eczacılarına “reçetesiz rota aşısı verdin” diyerek ceza yazıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bizler 26 bin eczane eczacısı olarak Türkiye’nin dört bir yanında, en ücra noktalara kadar 7 gün 24 saat hizmet vermeye çalışan meslek grubuyuz. Doktor talebiyle alınan ve doktor gözetiminde yapılan aşılar için reçetesiz verilmiş gibi işlem yapılmasını kabul etmiyoruz. TEİS olarak yetkililerden eczanelerimizi mağdur eden bu uygulamadan bir an evvel vazgeçerek oluşan mağduriyetleri gidermelerini talep ediyoruz.

TEİS BASIN BÜROSU/09/03/2019

https://eczaciyiz.net/haber/bedeli-karsiligi-asi-veren-eczacilara-kutu-basina-600-tl-ceza/759704953

https://www.gazeteduvar.com.tr/saglik/2019/03/10/eczacilara-600-lira-ceza-kesiliyor/

https://www.gercekgundem.com/saglik/76755/bakanliktan-eczanelere-rota-operasyonu

https://www.haber3.com/saglik/bakanliktan-o-asiyi-satan-eczacilara-operasyon-haberi-4997958

https://theworldnews.net/tr-news/bakanliktan-o-asiyi-satan-eczacilara-operasyon

https://tele1.com.tr/bakanliktan-rota-asisi-satan-eczacilara-operasyon-asi-satanlar-cezalandirildi-38054/

https://tele1.com.tr/bakanliktan-rota-asisi-satan-eczacilara-operasyon-asi-satanlar-cezalandirildi-38054/

http://www.eczacininsesi.com/index.php?yon=haber&id=11451

http://www.yenigaste.com/gundem/eczacilara-600-lira-ceza-kesiliyor-h37785.html

BİRGÜN GAZETESİ-09.03.2019  https://www.birgun.net/haber-detay/asi-satanlar-cezalandirildi.htmlYENİ ASYA-http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/eczacilara-600-lira-ceza_488112


MİLLİYET-ANKARA


TİCARET


#onecikan

bottom of page