top of page

BASIN AÇIKLAMASI:Afet Bölgesinde İlaç TeminiKRONİK HASTALIĞI OLAN DEPREMZEDE VATANDAŞLARA İLAÇ ALMALARI İÇİN MEDULA SİSTEMİ AYARLANDI

SGK, İLAÇLARI GÖÇÜK ALTINDA KALAN KRONİK HASTA VATANDAŞLARIN TÜRKİYENİN HER BÖLGESİNDEN İLAÇ ALMALARI İÇİN KOLAYLIK SAĞLADI

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası(TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan Sendika olarak yaptıkları başvuru sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından deprem yaşayan 10 ildeki kronik hastalığı olan raporlu vatandaşların yıkık ve göçük altında kalan, kaybolan ilaçlarını alabilmeleri için bir defaya mahsus reçetesiz karşılanacağı ile ilgili duyuru yayınladı.

Saydan “Kronik hastalığı olan depremzede vatandaşlara ilaç almaları için Medula sistemi ayarlandı” diyerek açıklamasında şunlara yer verdi:

“Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye olmak üzere toplam 10 ildeki vatandaşlarımızın yıkık ve göçük altında kalan, kaybolan ilaçları ile ilgili sorun yaşamamaları için sendika olarak SGK’ya başvuruda bulunduk. SGK da kronik rahatsızlığı olan depremzede vatandaşlarımızın ilaçlarını bir defaya mahsus reçetesiz karşılanacağı ile ilgili bir duyuru yayınladı.

Depremzede vatandaşlarımızın SGK Medula Sistemindeki ikametgahlarına bakılarak ülkemizdeki tüm eczanelerden raporlu ilaçlarını alabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumundan eczacılar olarak isteğimiz depremzedelerin “muayene ücretlerinden “muaf tutulmalarıdır.


KRONİK HASTALARIN İLAÇLARI NASIL VERİLECEK.

Eğer depremzedenin reçetesi yoksa eczanelerimize gelerek son 3 ayda aldığı raporlu ilaçlarını 484-Doğal Afet (reçetesiz ilaç tedavisi) kodu seçerek bir sefere mahsus olmak üzere verebileceğiz.

Elektronik veya kâğıt reçete yazan doktor DOĞAL AFET provizyon tipini seçerek reçete yazabilecek ve depremzedelerimiz ilaç alma zamanı gelmemiş olsa bile kronik hastalıklarının ilaçlarını alabilecektir.

Böylece raporlu ilaçları deprem yıkıntılarında kalarak ezilen, kaybolan vatandaşlarımıza SGK tarafından ilaçları için kolaylık sağlanmış oldu.


TEİS BASIN BÜROSU/08/02/2023
Comments


bottom of page