top of page

BASIN AÇIKLAMASI….


BASIN

TEİS: “YERLİ İLAÇ ÖZENDİRİLMELİ”

“GEREKSİZ YERE İTHAL EDİLEN İLAÇLARLA DÖVİZLERİMİZ BOŞA HARCANMAMALI”

         Türkiye’nin milyarlarca dövizinin yurt dışına çıkmasına neden olan ilaç ithalatı 2012 yılına göre yüzde 3,3 artarak 2013 yılında 4 milyar 497 milyon dolara ulaştı.

         Tüm Eczacı işverenler Sendikası (TEIS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yerli ilacın üretiminin ve kullanılmasının  özendirilmesine yönelik çalışmaların bir an önce hızlandırılması gerektiğini vurguladı. 

         Vatandaşın bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Saydan, ivedilikle reçetelerde etken madde yazılımına geçilmesi gerektiğini ifade etti. Hekim ve eczacıların yerli ilaç için teşvik edilmesinin önemine vurgu yapan Ecz. Saydan, “Aynı zamanda yerli ilaç için vatandaştan daha az katkı payı alınarak vatandaşın da bu projeye katılımı sağlanmalıdır” dedi.

         Saydan, devletin yerli ilaç sanayini desteklemesiyle hem dışa bağımlılığın azalacağını, hem de ilaçta fiyat avantajı sağlanacağını dile getirerek açıklamasına şöyle devam etti:          “Devletin yerli ilaç sanayini desteklemesi hem dışa bağımlılığı azaltacak, hem de ilaçta fiyat avantajı getirecektir.

         İlaç dünyada çok önemli stratejik bir üründür. Bu yüzden bir ülke için en önemli öncelik yerli ilaç üretiminin arttırılmasına yönelik tedbirlerin alınması olmalıdır.

         Son 10 yılda yerli ilaç sanayi, ithal ilaç sanayii karşısında hızla kan  kaybetmiştir. Bu kan kaybının telafisi için bir an önce yerli ilaç üretiminin arttırılarak dışa bağımlılığın azaltılması gerekmektedir.

         AB ülkelerini incelediğimizde, her ülkede jenerik ilacın ve yerli üretimin desteklendiğini görmekteyiz.

İngiltere’de tıp fakültesi öğrencilerine, reçete yazarken eşdeğer ürünleri tercih etmeleri yönünde eğitim verilmektedir.  Belçika, İspanya, Portekiz, Avusturya, Fransa gibi ülkelerde kamuoyuna yönelik eşdeğer ilaç bilgilendirme kampanyaları düzenlenmektedir.  İsviçre’de eşdeğer ilaçlar için daha düşük katkı payı alınmaktadır. Japonya’da hekimlere, reçetede “referans ilaç yerine eşdeğerini verebilirsiniz” bölümünü işaretlemeleri, eczacılara ise, hastanın onayıyla referans ilacı eşdeğer ilaçla değiştirmeleri karşılığında prim ödemesi yapılmaktadır.

         Hekimlerin yerli ilaçlara teşvik edilmesi çok önemlidir. Vatandaşa da, eşdeğer ilacın ne olduğu çok iyi anlatılmalı ve bu konuda bilgilendirilmelidir. Eşdeğer ilacın orijinal ilaçla aynı şey olduğu, ülke ekonomisi için yerli ürün seçilmesi gerektiği anlatılmalıdır.

         Yerli ilaç sanayinin güçlendirilmesi için TEİS olarak; ‘gerçek ilaç harcamasının’ görülmesi ve ödeme planının ona göre yapılabilmesi için reçetelere etken madde ile ilaç yazılması şartının bir an önce getirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Eşdeğer ilaç demek yerli ilaç demektir. Biz eczane eczacıları olarak ülkemizin dövizlerinin boşa harcanmasını istemiyoruz.   

         Tedavi ve ilaç parasının bütçeye vereceği yükün azaltılması ancak yerli ilaç  desteklenerek mümkün olacağından yetkililerin bu konuya gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.

TEİS BASIN BÜROSU/15/02/2014

Comments


bottom of page