top of page

BASIN AÇIKLAMASI !!


basın acıklamaı2

TEİS: “İLAÇ FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİ LİSTESİ NEDEN YAYINLANMIYOR?”

“ SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN DÜNYADA BİR İLK ; ECZACILAR SATTIĞI ÜRÜNÜN FİYATINI BİLMEYEN İLK MESLEK GRUBU OLDU”

         Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) internet sitesinde, ilaç fiyatlarındaki değişiklikler daha önce ayrıntılı bir şekilde yayınlanırken, artık ilaç barkodları, değişiklik tarihleri ve değişikliğin nedenleri ile ilgili bir liste yayınlanmıyor.

  Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel (TEİS) Başkanı Ecz. Nurten Saydan, bunun İlaç Fiyat Kararnamesine ve yönetmeliğe aykırı olduğunu belirterek, bir an önce bu listelerin ayrıntılı bir şekilde eczacılarımızın göreceği şekilde  kurum sitesinde tekrar yayınlanması gerektiğinin altını çizdi.

  Ecz. Saydan açıklamasına şöyle devam etti:

  “Neredeyse her hafta değişen ilaç fiyat değişikliğinden eczane ekonomileri zaten zarardaydı. Şimdi ise, kurumun internet sitesinde daha önce  ayrıntılı bir şekilde yayınlanan ilaç fiyat değişikliklerinin artık yayınlanmaması eczacının bu değişikliği takip edememesine neden olmaktadır.

14.04.2012 tarihli ve 28264 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkındaki Tebliğ’nin 10. maddesinin 5’inci fıkrası şöyledir: “Bakanlık referans fiyattaki değişikliği, fiyat değişimlerini, dönemsel Avro değerini, yeni ürünlerin fiyatlarını, pazarda olmayan ürünleri Kurum resmi internet sitesinde ilan eder.”

Eczacılar olarak, yönetmelikte açıkça bu ifadenin yer almasına rağmen bu listenin yayınlanmamasının sebebinin ne olduğunu merak ediyoruz.

Bir eczane sahibi eczacının elindeki ilacın fiyatının değişikliğini görmesinde ne gibi bir sakınca olabilir?

  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun internet sitesinde ilaç fiyatlarının gizlenmesine ne gerek var? Bu durumdan eczane yazılım programlarımız da zarar görüp olumsuz etkilenmekte, Yazılım firmaları fiyat değişikliğinden bilgilenemediği için, ilacın da üzerinde fiyatı olmadığı için bu durum meslekte adeta kaos yaratmaktadır. Elimizdeki ilacın fiyatı değişmekte ve eczacı olarak bundan haberimizin olmaması gibi mantık dışı bir durumla karşı karşıyayız.

Eczacıların ilaçla ilgili her konuda söz hakkı olması gerekirken artık ilaç fiyat değişikliklerinden de haberdar olamamaktayız.

Eczacının en tabii hakkı olan ilaç fiyat listesinde yapılan değişikliği takip edebilmesi için, amacını anlayamadığımız, anlam veremediğimiz ve dünyada bizi sattığı ürünün fiyatının bildirilmediği ilk meslek grubu haline getiren, eşi benzeri olmayan bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçilip, yeniden ilaç fiyat listelerinin detaylı bir şekilde kurumun sitesinde yayınlanması için yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerekmektedir.

  İlaç ve sağlık hizmeti ciddi bir iştir. Yetkililerin görevlerinin gereğini yerine getirmesini beklediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

TEİS BASIN BÜROSU/31/05/2014

bottom of page