top of page

BASIN AÇIKLAMASI


TEİS : “GÜN HESABI YÜZÜNDEN GRİP AŞILARI ÖDENMİYOR!”

         Sonbaharın gelmesiyle birlikte grip vakaları da gün geçtikçe artmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun grip aşılarını  ödeme yöntemine ilişkin bir açıklama yapan TEİS başkanı Ecz. Nurten Saydan” Medula Sistemi hasta grip aşısını geçen sene hangi gün yaptırdıysa o gün gelmeden ödememektedir. Grip aşısı sağlıklı iken yapılması gereken bir aşıdır. Gün hesabı yapılarak, sağlık harcamalarında tasarruf olmaz, bu hesap tam tersi sonuçlar doğurabilir.” dedi. Saydan’ın açıklaması şöyle ;

         “Bilindiği üzere ; grip aşısı, her yıl bir önceki mevsim en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre her sene yeniden hazırlanmakta, bu amaçla da 80 ülkedeki 110 laboratuardan elde edilen bilgiler, Dünya Sağlık Örgütü’nde toplanarak her yıl dünyada en çok hastalık yapmış olan  üç değişik virüs grubu belirlenmektedir. Grip aşısı, grip salgınları başlamadan önce yaptırılmalıdır.

         Grip aşıları arasında fark yoktur. Piyasada satılan tüm aşılarda bulunan virüsler Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği virüslerdir. Aşının koruyucu etkisi 2 -3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu neden ile tavsiye edilen yıllık grip aşısının aşı kullanıma sunulur sunulmaz grip salgını başlamadan önce eylül – ekim aylarında yapılması ve hastaların aşılanmalarının Aralık ayından önce bitirilmesi gerekmektedir.

         Ancak ; Sosyal Güvenlik kurumu ,bu sene yeni bir uygulama ile geçen sene hangi gün vatandaş aşı olmuşsa, aşı olduğu o gün gelmeden aşı bedelini ödememektedir. Zira ; Sağlık Uygulama Tebliğinde ,” Tüm hekimlerce reçete edildiğinde yılda bir defaya mahsus olmak üzere karşılanır.” ifadesi yıllık bir defa ödenme anlamında değil, 365 gün sonra anlamında yorumlanmakta ve Medula Provizyon Sistemi buna göre işlem yapmaktadır. Yani hastanın bir önceki sene aşı vurulduğu gün gelmeden sistem ödeme yapmamaktadır.

        Oysa ; grip aşısı hasta sağlıklı iken yapılmalı, ateşli bir hastalığı veya akut bir enfeksiyon tablosunda olan hastalara yapılmamalıdır. Risk altındaki kişilerin ve topluma giren ve gribe yakalanmak istemeyen herkesin grip aşısı olması gerekmektedir. 65 yaşından yaşlı olanlar, huzur evlerinde yaşayanlar, kronik kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı olanlarda grip hastalığına yakalanma riski daha yüksektir.

         Gelişmiş ülkelerde devletler bütün vatandaşlarını ücretsiz aşılamakta ama bizim ülkemizde sistemdeki bu düzenleme yüzünden günü gelmeden Tebliğde belirtilen şartlara uygun hastaların bile aşıları ödenmemektedir.Salgından etkilenerek hastalanan vatandaşın devlete maliyeti düşünülmeden, yaşlı ve kronik hastalarımızın hayatını kaybetme riski dikkate alınmadan tasarruf yapılamaz.Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak ,kurumca yapılan “günlük hesaplama” gibi yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini önemle belirtmek istiyoruz.

         Vatandaşlarımız grip salgını gelmeden kendilerini korumaya almak için ,aşılarını reçeteye yazdırıp eczanelerimize geliyorlar ama SGK tarafından aşıları günü gelmediği için ödenmiyor. Vatandaşlarımıza bu durumun biz eczacılardan kaynaklanmadığını bildiriyor, yetkililerin bu yanlış uygulamayı bir an önce düzeltmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

TEİS BASIN BÜROSU-27/09/2017

Comentarios


bottom of page