top of page

BASIN AÇIKLAMASI


-internetten-ilac-satisina-caydirici-ceza-getirilmeli-_1563534_720_400

TEİS: “İNTERNETTEN İLAÇ SATIŞINA CAYDIRICI CEZA GETİRİLMELİ

İNTERNETTEN SATILAN İLAÇLAR YÜZÜNDEN DÜNYADA HER YIL 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR”

         Eczanelerde satılması gereken ürünlerin rahatlıkla internet üzerinden satışının yapılmasının halk sağlığını büyük tehlikeye attığına vurgu yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, bu sitelere yaptırımı ağır, caydırıcı cezalar getirilmesi gerektiğini söyledi.  Ecz. Nurten Saydan, “Halkımızın sağlığı sanal ortamlara terk edilecek kadar ucuz ve değersiz değildir. Sağlık Bakanlığı hem vatandaşının sağlığı için hem de tasarruf tedbirleri açısından internetten ilaç satışına “dur” demelidir” dedi.

         Saydan, konuya ilişkin açıklamasına şöyle devam etti:

         “Bir çok internet sitesi eczane adını kullanarak, bir çoğu da açık arttırma usulü alışveriş yapılan siteler aracılığıyla sanal ortamda ilaç satışı yapmaktadır. Bu reklamlarla insanlar yanıltılarak, kolayca internetten ilaca erişimi sağlanarak sağlığı ile oynanmaktadır.

“İNTERNETTEN SATILAN İLAÇLARIN YARISI SAHTE”

         Dünya Sağlık Örgütünün verilerine bakıldığında internetten satılan ilaçların %50’sinin sahte olduğu ve bu yüzden dünyada her yıl 1 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği görülmektedir.

         Birçok ürüne bitkisel kökenli olması gerekçesinin arkasına sığınılarak Tarım Bakanlığı’ndan onay alınmakta ve bunlar her yerde kontrolsüz, denetimsiz, eczacısız olarak vatandaşa satılmaktadır.

         Bilgisiz ve bilinçsiz ilaç kullanımından kaynaklı olarak vatandaşlarda yan tesirler oluşmakta ve başka şikâyetlere yol açmaktadır. Ayrıca son yıllarda internet üzerinden kapsül formunda satılan zayıflama ilaçları yüzünden kaybettiğimiz canlar ise, durumun vahametini gözler önüne sermektedir.

         İnternet üzerinden bilinçsizce alınan ilaçlar devletin tedavi masraflarını da artırmaktadır. Bu ilaçlar vatandaşın sağlığında tahribata yol açtığı için doktorlara başvuruların artmasına, sigorta harcamalarının yükselmesine ve dolayısıyla da maddi ve manevi zarara yol açmaktadır.

İLAÇ ECZACI GÖZETİMİNDE ECZANEDEN ALINMALI

         İlaçların hepsi, bitkisel olanlar dahil kimyasal maddelerdir. İlaç dozunda ve yerinde kullanılmazsa zehir etkisi gösterebilir. TEİS olarak, bitkisel veya kimyasal her türlü ilacın sadece eczane ortamında, eczacıların gözetiminde ve danışmanlığında alınıp kullanılmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

         Sendika olarak; internetten ve ehil olmayan kişilerden alınan ilaçlar vatandaşlarımızın sağlığını bozduğu için, devletimizin daha fazla tedavi ve ilaç parası ödemek zorunda kaldığının altını bir kez daha ısrarla çizmek istiyor ve Sağlık Bakanlığı’nın gıda takviyesi adı altında piyasaya verilmiş olan bitkisel ilaçlar için ciddi bir düzenleme ve uygulama yapmasını bekliyoruz.”

TEİS BASIN BÜROSU/29/03/2015

bottom of page