top of page

BASIN AÇIKLAMASI


internetten_ilac_alirken_dikkat_1_milyon_kisi_oldu_h78284

 TEİS: “BİTKİSEL İLAÇLARI KULLANIRKEN ECZACINIZA DANIŞIN”  İNTERNETTEN SATILAN İLAÇLAR ÖLÜM SAÇIYOR….

Sendika olarak her fırsatta bilinçsizce kullanılan ilaçlara dikkat çektiklerini belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, doktor tavsiye edip reçete yazmadan, eczacıya danışmadan asla bitkisel de olsa ilaç kullanılmaması gerektiğinin altını bir kez daha çizdi.

Konya’da zayıflamak için internetten alıp 15 gün kullandığı çay nedeniyle komaya girerek karaciğer nakliyle yaşama tutunan öğrencinin durumunu üzüntüyle öğrendiklerini belirten Saydan, internetten satılan ürünlerin ölüm saçtıklarının bir kez daha görülmüş olduğunu vurguladı. 


“İlaçların bitkisel olması onları masum yapmaz” diyen Ecz. Nurten Saydan, Bitkisel ilaçların rastgele kullanılmaması gerektiğini tekrar ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

         “Doktor tavsiyesi olmadan asla bitkisel de olsa herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Kullanacağınız her ilacı size en yakın eczacınıza, nasıl kullanacağınızı, diğer kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçip geçmeyeceğini mutlaka sorun.

         Eczane eczacılarının sendikası olarak bir kez daha vurguluyoruz; bilinçsiz kullanıldığında ilaçlar zehirdir. İlaçların bitkisel olması onları asla masum yapmaz. İlaç rastgele alınacak ve kullanılacak bir ürün değildir. Eczacınıza sormadan danışmadan bitkisel ilaç kullanmak adeta intihar etmek demektir.”


teis_eczaciya_danismadan_bitkisel_de_olsa_ilac_kullanmayin_h90991_9ccce

         Saydan Türkiye’de birçok internet sitesinde bulunan, insanların kolayca ulaşabildiği ürünlerle ilgili vatandaşları uyararak şunları kaydetti:

         “Dünya Sağlık Örgütünün verilerine bakıldığında internetten satılan ilaçların %50’si sahtedir. Bu yüzden her yıl 1 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor.

         Bildiğiniz üzere sendikamız tarafından uzun süredir internet üzerinden ilaç reklamı, tanıtımı ve satışının yapılmasının sakıncaları, defalarca ilgili kurumlara başvurular yapılarak iletilmiş, bu tür satış yapan siteler bildirilmiş ve eczacı olarak endişelerimiz yazılı ve görsel medyada kamuoyu ile paylaşılmıştır.

         Birçok ürüne bitkisel kökenli olması gerekçesinin arkasına sığınılarak Tarım Bakanlığı’ndan onay alınmakta ve bunlar her yerde kontrolsüz, denetimsiz, eczacısız olarak vatandaşa satılmaktadır.       

         İlaçların hepsi, bitkisel olanlar dahil kimyasal maddelerdir. İlaç dozunda ve yerinde kullanılmazsa zehir etkisi gösterebilir. İlaçlar, 5 yıl bunun eğitimini alan eczacıların uzmanlık alanıdır, yani ilaçları en iyi eczacılar bilirler. İster bitkisel yoldan elde edilmiş olsun, isterse kimyasal yoldan elde edilmiş olsun bütün ilaçların eğitimini alan tek meslek eczacılık mesleğidir. TEİS olarak, bitkisel veya kimyasal her türlü ilacın sadece eczane ortamında, eczacıların gözetiminde ve danışmanlığında alınıp kullanılmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz:

         Bitkisel ilaçları bilinçsizce kullanarak sağlığınızdan olmayın.

TEİS BASIN BÜROSU/23/06/2015

Comments


bottom of page