top of page

BASIN AÇIKLAMASI


Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-10-21 09:34:53Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com“©ÿ

TEİS: “GÖÇ İDARESİ SURİYELİ MÜLTECİLERİN SİSTEME KAYIT İŞLEMİNİ TAMAMLAMADI,

ECZANELER ADETA GÖÇ İDARESİ ŞUBELERİNE DÖNDÜ !”

         SGK, 2 milyonun üstünde bulunan Suriyeli mültecilere Medula sistemini açtı. Ancak, 300 bin mültecinin Göç İdaresi tarafından sisteme kaydı yapılmadığını söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan,  “Çoğunluğu bebek ve kadın olan bu hastalar bir haftadır ilaçlarını alamıyor” dedi.

         Sorunun, Suriyeli mültecilere 98 ile başlayan kimlikler verildiğini, ancak 99 ile başlayan yeni kimlik kartlarının sisteme girilmediğinden kaynaklı yaşandığına değinen Saydan, “Yeni numaraları sisteme işlenmeyen 300 bin Suriyeli mültecinin reçeteleri karşılanamamaktadır” dedi.

         Saydan, konuyla ilgili şunları kaydetti:

         “Meslektaşlarımız, lisanımızı bilmeyen bu insanların Göç İdaresi Genel Müdürlüğü sayfasından “yabancı kimlik no sorgulama“ bölümüne girerek 99’la başlayan yeni kimlik numaralarını bulmaya çalışmaktadır. Henüz sisteme girilmeyen kimlik numaralarına yanıt alamadıkları için bu durumu anlatmakta zorlanıyorlar.

         Bir Topluma hizmet verebilmek için kişilerin sisteme kayıtları tamam olmalıdır.Kayıtlar tamamlanmadan ilaç verilmesi uygulamasına geçildiği için eczacılar ve hastalar mağdur oluyor. Hatay’da, Şanlıurfa’da, Bursa’da, İzmir’de ve daha birçok şehirde meslektaşlarımız sisteme kaydı yapılmayan Suriyeli mültecilerle yalnız bırakılmıştır.”

         Göç İdaresinin kimlik sorgulama sayfasının düzgün çalışmadığını söyleyen Saydan, Göç İdaresi sayfasında sorgulama yapıldığı zaman sisteme kayıtlı olmayan 300 bin mültecinin kaydının bulunamadığını dolayısıyla SGK Medula sisteminden provizyon alınıp ilaç verilemediğini belirtti.  Saydan, “Suriyeli mülteci reçetesi karşılayan eczanelerimiz mağdur, çocuklar, kadınlar, kanser hastaları ilaç alamıyor, diyaliz hastaları zor durumda” dedi.

         Saydan, SGK‘nun görevini yaptığını, Medula üzerinden başlatılan uygulamanın da doğru olduğunu ancak, yeni kimlik numaralarının Göç İdaresi tarafından sisteme işlenmeden hizmete başlamanın, eczacıları ve mültecileri mağdur ettiğini dile getirerek açıklamasını şöyle sürdürdü:

         “Mültecilerin yeni kimlik numaraları sistemlerine işlenmeden hizmete başlamak eczacılara ve mültecilere eziyet oldu. 3 Aydır niçin bu sistem ve kayıt mekanizması hazırlanmadı? Bu eksiklik yüzünden eczanelerimiz, Suriyeli mültecilerin kimlik sorgulama yerine, adeta Göç İdaresi şubelerine dönüşmüş durumdadır.

         7 gün 24 saat hizmet vermeye çalışan, gece gündüz demeden ülkemizin en ücra noktalarında ilaç ve danışmanlık hizmeti vermeye çalışan eczane eczacıları Göç idaresinin kayıtları zamanında güncellememesi yüzünden adeta cezalandırılmaktadır.

         TEİS olarak, yeni kimlik numaraları sebebi ile yaşanan bu sorunun  bir an evvel giderilmesini ve YKN (Yeni Kimlik Numaralı) tanıtım kartlarının ivedilikle verilmesini istiyoruz.

TEİS BASIN BÜROSU/21/10/2015

Comments


bottom of page