top of page

BASIN AÇIKLAMASI


6cd55d88cf494f47_636x350

REÇETE YAZIMINDA 1 OCAK 2016 TARİHİNDE ELEKTRONİK İMZAYA GEÇİLİYOR

TEİS : GÜVENLİ ELEKTRONİK İMZA SAHTE REÇETEYİ ÖNLEYECEKTİR


Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-11-17 10:14:27Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÿÿÿä6

Bilindiği üzere basında sıkça doktor şifreleri çalınarak pahalı ilaçların usulsüz yollarla reçete edilmesi haberleri çıkmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu tür durumların yaşanmaması için 1 Ocak 2016’da zorunlu e-imza uygulamasını hayata geçirmeyi planlamaktadır. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, e-reçetelerde güvenlik açığı olduğunu belirterek,  “Güvenli Elektronik imza suiistimallerin önüne geçecektir” dedi.

         Saydan, şu an sadece şifre ile sisteme giriş yapılabildiğini ve doktorların şifresini ele geçirenlerin kolaylıkla sahte reçete oluşturabildiğini kaydetti. Saydan, “Doktorların e-reçete yazarken kullandıkları şifrelerde sorunlar yaşanıyor. Bu şifreler yanlış kişilerin eline geçmekte ve suiistimallere yol açmaktadır” dedi.

         Saydan mevcut durumda aile hekimlerinin % 40 ‘ını e- imzaya geçtiğini; devlet , üniversite ve özel hastanelerin ise henüz e-imza ‘ ya geçmediğini söyleyerek, konuyla ilgili şunları kaydetti:

         “1 Ocak 2016’da SGK ile anlaşmalı tüm sağlık kuruluşlarının zorunlu olarak e-imza sistemine geçmesi suiistimallerin önüne geçecektir. Elektronik imzaya geçişle, e-imza cihazının klavyeden girilen basit şifrelere göre çalınma ve ele geçirilme riski düşecek ve cihazın koruma hassasiyetinin artmasıyla sorunlar azalacaktır.”

E-İMZA SORUMLULUĞU DOKTORA VERECEKTİR                               

         Saydan, eczacıların mağdur edilmesine değinerek, “Eczanelerimize gelen her reçetede ,Doktora ulaşıp bu reçeteyi siz mi yazdınız diye sorma imkanımız yok” diyerek şöyle devam etti:

         “Ele geçirilmiş şifrelerle doktor tarafından yazılmamış e-reçetelere göre ilaç veren eczaneler mağdur ediliyor ve sorumlu tutuluyor. Bizlerin tek görevi; 7 gün 24 saat reçeteleri ile gelen vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek. Biz kriminal polisleri değiliz. Ayrıca insanların kimlik kontrollerini yapma, ibraz edilen bilgi ve belgenin sahteliğini ayırt etme yeteneğine ve bilgisine sahip değiliz. Bizler sadece eczacıyız. Eczanemize gelen her reçete için, reçeteyi yazan doktora ulaşıp, “bu reçeteyi siz mi yazdınız’ diye sorma imkanımız olmadığı gibi böyle bir sorumluluğumuz da yok.”

         Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, bu tür suiistimallerin yaşanmaması için SGK tarafından ilk etapta güvenli elektronik imza ile e-reçete yazılmasının sağlanması ve 1 ocak 2016 tarihinden itibaren zorunlu olması çok güzel bir başlangıç olacaktır.  Sonrasında ise “akıllı sağlık kartı” uygulamasına geçilmesi gerektiğini önemle vurgulamak istiyoruz.”

TEİS BASIN BÜROSU/17/11/2015

댓글


bottom of page