top of page

BASIN AÇIKLAMASI


1eb33e8267a2faebacb1a8338769328a

GÜNEYDOĞU’DA YAŞANAN OLAYLARDAN BÖLGE ECZANELERİ DE MAĞDUR

TEİS: ECZANELER CAN PAZARININ ORTASINDA HİZMET VEREMEZ DURUMDA !

         Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşanan terör olayları ile ilgili bölge insanı, esnafı ve eczacıların yaşadığı sorunların çok büyük olduğuna değinerek, çatışma ve terör ortamının bir an önce son bularak vatandaşlarımızın normal yaşam şartlarına kavuşmaları için gerekli önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

         TEİS Başkanı Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu.

         “Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tırmanan terör ve çatışmalar neticesinde yaşanan can kayıpları hepimizi derinden üzmektedir. Bunun yanında yaralanmalar ve özellikle küçük çocuklarımızın yaşadığı psikolojik travmaların önümüzdeki günlerde ciddi sağlık sorunları olarak karşımıza çıkmasından endişe etmekteyiz.

         Çatışmalar sırasında birçok eczane büyük hasar görmüş durumdadır. Sokağa çıkma yasağı olan bölgelerde kapalı olan ve sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen halkın korkusundan sokağa çıkamadığı için hizmet veremeyen eczanelerimiz bir çok esnaf grubu gibi maddi olarak büyük kayıp içerisindedir ve kapanma noktasına gelmiştir. Yasal mevzuat gereği bu bölgedeki eczaneler diğer esnaf grupları gibi diledikleri yere diledikleri zaman gidememektedirler.

         Eczaneler kamu hizmeti veren müesseselerdir. Özellikle Diyarbakır ve Nusaybin’ deki eczaneler sokağa çıkma yasağı,çatışma sırasındaki hasarlar,yasak olmasa bile gerek bölgedeki göç, gerekse can korkusu ile bomboş sokaklara eczacılık hizmeti vermeye çalışan meslektaşlarımız çok güç durumdadır.

         Meslektaşlarımız eczacılık mevzuatı gereği değil şehir, ilçe değişikliği bile yapamaz durumdadırlar. Yanındaki market, kuruyemişçi, terzi vs. bir gecede başka bir ilçeye taşınma hakkına sahipken, bölgedeki meslektaşlarımızın eczane ruhsatları ellerini kollarını bağlamaktadır. Raflarında bulunan ilaçları belli bir süre sonra ecza depolarına ödenmesi noktasında, ecza depoları hiçbir şekilde müsamaha göstermemektedir.

         Roket atar isabet eden, kurşunlarla delik deşik duvarlarıyla hizmet vermeye çalışan meslektaşlarımız için AFAD Başkanlığı’nın zararlarının telafi edilmesini sağlamasını, Maliye Bakanlığı’nın vergilerinin ertelenmesini sağlaması, Sağlık Bakanlığımızın da bu meslektaşlarımız için Yönetmeliğimizdeki devir ve nakillerde bulunan “mücbir sebep” kapsamında değerlendirme yaparak bu meslektaşlarımıza ilçe dışına nakil hakkı tanımasını TEİS olarak talep ediyoruz.

         Bu meslektaşlarımız SGK’na yapabildikleri reçeteleri gönderecek kargo sistemi bile bulamamaktadırlar. Eczanelerin çalıştırdıkları personele maaş ödeyemediği göz ardı edilmemeli ,SSK prim borçları için de SGK’dan prim borçları için yapılandırma talep etmekteyiz.

         Ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde halk sağlığını ilk önceliği olarak kabul eden, zor koşullarda hizmet veren meslektaşlarımız için, çatışma ve terör ortamının bir an önce son bularak vatandaşlarımızın normal yaşam şartlarına kavuşmaları için gerekli önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.

         Binlerce yıldır süren barış ve kardeşliğin yaşaması için meslektaşlarımızın da yaşaması gerektiği gerçeğini yetkililere ve tüm kamuoyuna tekrar hatırlatıyoruz.”

TEİS BASIN BÜROSU/22/12/2015

Comments


bottom of page