top of page

BASIN AÇIKLAMASI


indir

ECZACILARA BAYRAM YOK

TEİS: “ISI NEM CİHAZI UYGULAMASINDAN VAZGEÇİLMELİ”

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, eczacılara yönelik haksız uygulamalar karşısında eczacıların eczanelerini kapatmamak için direndiklerini belirterek, “Eczacıların artık bayram kutlayacak hali kalmamıştır” dedi.

         Saydan, 14 Mayıs Eczacılık Bayramına her yıl yenileri eklenen sorunlarla mücadele ederek girdiklerini belirterek, bu sorunların daha da katlanarak büyüdüğünü söyledi. Saydan’ın açıklaması şöyle :

         “Geçtiğimiz günlerde Tüm Eczacı İşverenler Sendikası 10’ncu yılını geride bıraktı. Mesleğin hak ettiği itibara kavuşması ve sorunlarımıza çözüm bulunması için 10 yıldır çabalıyoruz. Sorunlarımız ve taleplerimiz ne zaman karşılanırsa o zaman bayram tadında bir bayram kutlayacağız.

         Sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde biz eczane sahibi eczacıların, ilaç ve eczacılık hizmetinin kesintisiz sürmesi için gereken fedakârlıkları yapmamıza, yaşadığımız tüm olumsuzluklara ve halkımıza en iyi hizmeti sunmaya çalışmamıza rağmen, öncelikli sorun ve taleplerimiz göz ardı edilmeye devam ediyor. 

ISI NEM TAKİP CİHAZI UYGULAMASINDAN VAZGEÇİLMELİ

         Bildiğiniz gibi eczacılıkla ilgili yasal mevzuatta bir takım değişiklikler yapıldı, yeni uygulamalar hayata geçirildi.

         6197 Sayılı Eczacılık Kanunumuzla getirilen bazı düzenlemelerin uygulamada ortaya çıkardığı zorluklar nedeniyle yeniden düzenleme yapılması yönündeki uğraşılarımız sonucu yönetmelik değişikliği yayımlanarak hayata geçirildi.

         Ancak bu değişiklikle de özellikle dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan eczanelere ısı nem takip cihazı konulması uygulamasından hala vazgeçilmemiş olması, eczanelere bu aygıtların alınması zorunluluğunun devam etmesi ekonomik açıdan artık nefes alamaz hale gelen eczanelerimiz için ekstra bir yük getirmekten, bu cihazları ithal eden firmaların satmasını sağlamaktan başka bir işe yaramayacaktır.

         TİTCK’nın isteği doğrultusunda Avrupa’daki eczacılık birliklerinden ve sendikalarından bu konuda uygulamanın nasıl olduğuna dair bilgiler aldık ve bu bilgileri kuruma ilettik. Kurumun bu bilgiler ışığında uygulamadan vazgeçmesini ivedilikle beklemekteyiz.

         Bizler ekonomik olarak bize gereksiz yük getirecek uygulamalar yerine; Bakanlığımızdan tüm dünyada var olan, hele hele bizdeki gibi kademeli oranlarda karlılık uygulayan ülkelerde bu uygulamanın ayrılmaz parçası olan eczacı meslek hakkı uygulaması konusunda artık somut bir adım atılmasını bekliyoruz.”

SAYDAN: “DOKTORU ARAYIP REÇETEYİ SİZ Mİ YAZDINIZ? DİYE SORAMAYIZ”

         Saydan, gündemi meşgul eden önemli konulardan birinin de sahte reçete olduğunu söyleyerek, “Doktorların e-reçete yazarken kullandıkları şifrelerde sorunlar yaşanıyor. Bu şifreler yanlış kişilerin eline geçmekte ve suiistimallere yol açmaktadır.”

         Saydan şöyle devam etti:

         “Ele geçirilmiş şifrelerle doktor tarafından yazılmamış e-reçetelere göre ilaç veren eczaneler mağdur ediliyor. Bizlerin tek görevi; gece gündüz reçeteleri ile gelen vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek. Biz kriminal polisleri değiliz. Ayrıca insanların kimlik kontrollerini yapma, ibraz edilen bilgi ve belgenin sahteliğini ayırt etme yeteneğine ve bilgisine sahip değiliz. Bizler sadece eczacıyız. Eczanemize gelen her reçete için, reçeteyi yazan doktora ulaşıp, “bu reçeteyi siz mi yazdınız’ diye sorma imkanımız olmadığı gibi böyle bir sorumluluğumuz da yok.”

TAKVİYE EDİCİ GIDA TERÖRÜ DURSUN

         Saydan internette ehil olmayan kişilerce satılan bitkisel ilaçların insanların sağlığını riske ettiğini söyleyerek, “Yasalarda ismi “takviye edici gıda”, halk arasında “bitkisel ilaç “ olan bu ürünler kontrolsüz, denetimsiz bir şekilde internetten amaçları sadece para kazanmak olanlar tarafından pazarlanmaktadır” dedi.

         Saydan şöyle devam etti:

         “DSÖ rakamlarına göre internet ve benzeri ortamlarda satılan bu ürünlerin % 50’sinin sahte olduğunu hepimiz biliyoruz. O zaman neden bu ilaçlara para verelim, neden kullanıp canımızdan olalım?

         Bu ülkenin tek bir sağlık otoritesi var, o da Sağlık Bakanlığı’dır. TEİS olarak Sağlık Bakanlığını göreve çağırıyoruz: Bu ürünlerin izni, ruhsatı, kontrolü artık tamamen Sağlık Bakanlığı’na geçsin!

Eczacılar en yakın ve en güvenilir sağlık danışmanınızdır. Bu hizmeti sürdürebilmesi için, hastalarımızı sağlıklı bir şekilde yaşatabilmeleri için onların da ekonomik olarak yaşamlarını sürdürmeleri gerekmektedir.

Yetkililerin ekonomik açıdan çıkmazda olan eczanelerin yaşaması için gerekli tedbirleri artık bir an önce hayata geçirmelerini talep ediyoruz.”

TEİS BASIN BÜROSU/14/05/2016

Comments


bottom of page