top of page

BASIN AÇIKLAMASI….


DHA

ÜCRETSİZ OLARAK SUNULAN SAĞLIK HİZMETİNİN SÜRESİ 30 HAZİRAN’DA DOLUYOR

         Türk vatandaşları ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bakanlar kurulu kararı ile ücretsiz olarak sunulan sağlık hizmetlerine ilişkin süre 30 Haziran 2016 tarihinde sonar erecek. 1 Temmuz 2016 itibariyle sağlık hizmetleri ücretli olacak.

         Tüm Eczacı İşverenler sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, konuyla ilgili şunları söyledi:

         “Prim borcu bulunan Bağ-Kur’lu ve Genel Sağlık Sigortalı Türk vatandaşları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için 29/09/2015 tarihli ve 2015/8106 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan ücretsiz sağlık hizmeti, 1 Temmuz tarihinden itibaren ücretli olacaktır.

         Bu vatandaşlarımız, 1 Temmuz’dan itibaren sağlık hizmet bedelleri Sağlık Bakanlığınca yayınlanan Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesindeki fiyatlar üzerinden bedellerini ödeyerek alabileceklerdir.

         Zaten bu vatandaşlarımızın reçeteleri eczanelerimizden ücretli olarak karşılanmaktaydı, artık tedavileri de ücretli olacaktır.”

SGK DİYABET HASTALARININ İLAÇ PARASININ YARISINI ÖDEMİYOR”

         Son günlerden gündemi meşgul eden bir diğer konu ise SGK’nın diyabet hastalarının ilaç paralarının yarısını ödüyor olması.

         Bu konuyla ilgili Saydan şu açıklamalarda bulundu:

         “Standart kullanımı 8 hafta olan, maksimum kullanımı 12 haftayı geçmeyen bu ilaç için hastalığı olan vatandaşlar ve üye meslektaşlarımız mağduriyet yaşamaktadır.

         Bu hastalığı bilen, yaşayan ve yakını olan vatandaşlarımız gayet iyi bilmektedirler ki bu tür hastalarımız tedavi olmazlarsa, iyileşmeyen yaralar ayaklarda kangrene yol açar ve hastanın ayaklarının kaybına yol açabilir.

         Ayrıca Diyabet, birtakım sorun ve sorumlulukları beraberinde getiren ve yaşam boyu süren bir hastalıktır. Diyabetik ayak, diyabetin en ciddi ve en ağır komplikasyonlarından biridir. Diyabetli kişilerin yaklaşık %50’si tüm yaşamları boyunca diyabetik ayak gelişme riski altındadır.

         Reçetelere yazılan ilaçların fiyatları ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmektedir ve fiyat değişikliği düşüş veya artış olduğu zamanda Bakanlığın verdiği tarihler reçetelerde geçerlidir.

         SGK, bir geri ödeme kurumudur, ilaç fiyatlarında Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği  rakamlara ve geçerli olduğu tarihlere bağlı olarak vatandaşlara veya eczanelerimize ödeme yapmak zorundadır.

SGK İLAÇ PARASININ 2.193,07 LİRASINI ÖDEMİYOR

         SGK, Mart ayına ait reçeteleri 4.404.05 lira yerine 5 Nisan’da geçerli olan 2.210.98 liradan ödeyerek, diyabetik ayak hastalarını mağdur etmektedir. Bu durum, geçerli mevzuat hükümlerine aykırı bir durumdur. Yürürlükte olan mevzuata göre ilaç fiyatlarının reçete tarihinde geçerli olan fiyata göre ödenmesi gerekmektedir.

         Kurumun yanlış olan bu uygulamadan vazgeçip, hukuka aykırı olarak yaptığı eksik ödemeleri ivedilikle tamamlamasıdır.”

TEİS BASIN BÜROSU/28/06/2016

Kommentare


bottom of page