top of page

BASIN AÇIKLAMASI


basın acıklaması

ŞEKER HASTALARININ CİHAZ BEDELİ ÖDENMİYOR

HASTALAR 1 AĞUSTOS TARİHİNDEN BERİ ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZLARINI PARA İLE ALIYORLAR

         Araştırmalar, 2015 yılında Dünyada 415 milyon olan diyabetli hasta sayısının, 2040 yılında 642 milyon olacağını öngörüyor. Dünya diyabet hastalarının tedavisine gereken önlemi alma çabalarını geliştiriyor. Çünkü diyabet hastası sayısının 2035 yılında 592 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de ise bu rakamın 2035 yılında yaklaşık 12 milyona ulaşacağı öngörülmektedir.

         Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Ecz. Nurten Saydan, sağlıkta dönüşüm projesi ile kurulan SGK’nın adeta diyabet hastalarının masraflarının nasıl olursa olsun azaltmak üzerine yoğunlaştığını söyleyerek, bunun sebebinin ise hala kurumun içinde yaşayan eski SSK anlayışı olduğunu düşündüklerini belirtti.

Saydan:SGK, halk arasında şeker ayak hastalığı denilen “diyabetik ayak ülseri” hastalığı bulunan hastaların tedavisinde kullanılan ilaç parasının farkını hastalara 5 aydır ödemiyor” dedi.

         Saydan ayrıca, diyabet hastalarının 1 Ağustos tarihinden beri şeker ölçüm cihazlarını para ile aldıklarını belirterek, “SGK iki yılda bir şeker ölçüm cihazı bedelini ödüyordu, yeni düzenleme ile cihaz bedelini ödemekten vazgeçme sebebi anlaşılır bir durum değil” dedi.

         Nurten Saydan açıklamasına şöyle devam etti:

         “25 ağustos 2016 tarihinde yayımlanan SUT değişikliği ile “Kan şekeri ölçüm cihazları kurumca karşılanır” cümlesi kaldırılıp, “şeker ölçüm çubukları eczanelerden temin edilecektir” şeklinde değişiklik yapılmıştır. Şeker ölçüm cihazlarının nasıl temin edileceği ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır.

                SSK vatandaşlara en ucuz gruptan eşdeğer olmayan ilaç verilmesi, tedavileri için insanların hastane içlerinde, SSK eczanelerinde uzun kuyruklara girerek tedavilerine ulaşma çabaları, en sonunda da insanların isyan ederek ceplerinden ilaç ve tedavilerini karşılaması ile hatırlanan bir kurumdur.

         Maalesef geçen bunca zaman, bunca çabanın kurum içindeki SSK zihniyetini değiştiremediğini görüyoruz.  1 Ağustos 2016 tarihinden itibaren SGK şeker hastalarının şeker ölçüm cihazlarını ödemiyor.

SGK ECZACILAR İLE VATANDAŞI KARŞI KARŞIYA GETİRİYOR

         Şeker ölçüm cihazları nasıl temin edilecek, eczanelere bu cihazları ücretsiz kim verecek? Yine SGK, meslektaşlarımızla vatandaşlarımızı karşı karşıya bırakmıştır. Cihazı vermeyip ölçüm çubuğunu verdiğimiz hasta bu çubukları ne yapacak? Nasıl ölçüm yapacak ?Bunun tasarruf anlayışı ile izah edilebilir bir yanı bulunmamaktadır.

         Eczanelerimizde bulunan şeker ölçüm cihazları ve çubukları değişik firmaların olup, fiyatları farklı, kaliteleri farklıdır. Bu cihazların hastalara bedelsiz verilmesi için firmalarla bir sözleşme yapılmış mıdır? Yapılmadıysa böyle bir düzenlemeyi kim hangi yasal dayanakla hayata geçirmiştir?

         Türkiye’de kentsel ve kırsal alan arasında gizli şeker açısından fark kalmadığı biliniyor. Şeker hastalığının başlangıçtaki tedavi maliyeti düşük, ancak ilerleyen dönemlerde çıkan komplikasyonlar daha da maddi külfet getiriyor. Bu durumun kurum tarafından adeta göz ardı ediliyor.

SGK ESKİ SSK MI OLUYOR?

         Şeker hastalığının ilerleyen döneminde ortaya çıkan halk arasında “şeker ayak“ diye bilinen ve hastaların uzuv kaybına yol açan hastalığın ilaçlarını karşılayan eczanelerimize ve ilaçları alan vatandaşlarımıza ilacın parasını Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık otoritelerinin fiyatını hiçe sayarak yarısından az ödemekte ve bu hastaları ve onlara ilaç veren eczacıları mağdur etmektedir.

         Kurum bu hastalara “Eczaneler neden ilaç verdi, vermeselerdi mağdur olmazlardı” deme lüksüne sahip olmadığı gibi, 5 aydır şeker ayak hastalığı ilaçlarının farkını ödememesine hukuki bir açıklama da getirememektedir.

         Tedavisinin başında da, sonunda da mağdur olan şeker hastalarımız, hastanelerde kanser ve hepatit ilaçlarını arayan hasta vatandaşlarımız bize eski SSK günlerini hatırlatmaktadır.

         Dünyada artık insülin tabletleri çıkıyor olmasına rağmen, yanlış ilaç fiyat politikası nedeniyle yeni jenerasyon insülin ilaçları dahi ülkemize gelmemektedir. Bu yaklaşımla devam edildiği müddetçe o ilaçları halkımızın görmesi ya da kullanması pek mümkün görünmemektedir.

         TEİS olarak hastalarımızı ve meslektaşlarımızı mağdur eden bu durumun derhal düzeltilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Şeker hastası vatandaşlarımızın hayatını tehdit eden bu durumunun önemli ve acil olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyor, konuyu kamuoyunu bilgisine sunuyoruz.”

TEİS BASIN BÜROSU 07/09/2016

Comments


bottom of page