top of page

BASIN AÇIKLAMASI


basın acıklaması

TEİS: “ECZANELERİMİZDE VERDİĞİMİZ HİZMETİ AKSATMAYACAK DÜZENLEME İSTİYORUZ”

“YETKİLİLER POTANSİYEL HASTA YAKINI OLDUKLARINI UNUTMAMALI !”

         Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun reçetesiz ilaç listesini genişletmek için başlattığı çalışmayla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Ülkemizde nerede ise ilaçların tamamı “reçeteli “ olarak sınıflandırılmıştır. Bu durum hem ilacın kamu maliyesine etkisini yükseltmekte , hem de mevzuatın yanlış yorumlanması nedeniyle neredeyse her ilaç için vatandaştan reçete yazdırması istenerek ilaç ve eczacılık hizmetinde sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Her ilaç için mutlaka reçete istenmesi, hem mevzuata hem de eczanelerin olağan işleyişine aykırıdır” dedi.

         Saydan konuyla ilgili şunları söyledi:

         “İlaç, yerine başka bir ürün ikame edilebilecek herhangi bir ürün değildir. İlacın dünyada ve ülkemizdeki tek yetkilisi de eczacılardır. İlaç hizmeti eczacılar sayesinde bugüne kadar sorunsuz bir şekilde sunulmuş, eczacıların sunduğu bu hizmetin kalitesi sayesinde de ülkemizde eczanelerden kaynaklı herhangi bir halk sağlığı sorunu da  yaşanmamıştır.

         Ülkemizdeki mevzuata göre nerede ise ilaçların tamamı “reçeteli “ olarak sınıflandırılmıştır. Bu durum hem ilacın kamu maliyesine etkisini yükseltmekte , hem de mevzuatın yanlış yorumlanması nedeniyle neredeyse her ilaç için vatandaştan reçete yazdırması istenerek ilaç ve eczacılık hizmetinde sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır.

         Oluşturulmuş olan algı ve önyargının aksine; bizler eczanelerimizde teşhis ve tedavi uygulayarak “reçetesiz ilaç“ satmıyoruz.  Yani;  hiçbir eczanede hastalara hipertansiyon tedavisine, ya da diyabet tedavisine başlanılmamakta, bu ve benzeri hiçbir hastalığın teşhisi ve tedavisine yönelik ilaçlar önerilmemektedir. Bizler eczanemize gelen hastanın kullandığı , doktorun kendisine önerdiği ilacı sorunsuz bir şekilde hastalarımıza ulaştırmaktayız ve her zaman da ulaştırmak istiyoruz.  Her ilaç için mutlaka reçete istenmesi, hem mevzuata hem de eczanelerin olağan işleyişine aykırıdır.

TÜM DÜNYADA OLDUĞU GİBİ ECZACILARA YETKİ VE İNSİYATİF VERİLMELİ

         Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı etken maddeleri içeren ilaçlar ile özel kontrolü ve takibi olan ilaçlar reçete karşılığında hastaya ulaştırılmakta ve bu konuda dünya çapında bir başarı ile eczanelerimizde hizmet verilmektedir. Yine tüm dünyada eczacıların bazı ilaçları tamamen reçetesiz, bazı ilaçları da tedavinin devamı olarak yeniden yazılmış reçete olmaksızın hastaya verme yetkisi bulunmaktadır. Ülkemizde bu yetkinin tanımlanmamış olması ve kavram kargaşası içinde yorumlar yapılması bizlerin sanki mevzuata aykırı davranan bir meslek gurubuymuş gibi algılanmasına neden olmaktadır. Bizler kavram kargaşası ile suçlu pozisyonuna düşürülmekten sıkıldık ve yorulduk. Yapılacak yasal düzenlemelerde eczacıların ilacın uzmanı ve tek yetkilisi olduğu göz önünde bulundurularak düzenleme yapıldığını, eczacılara güvenildiğini ve yetki verildiğini görmek istiyoruz.

         Reçetesiz ilaçlarla ilgili yapılacak düzenlemelerle vatandaşın ilaca ulaşımının kolaylaşmasını, eczacıların yaşadığı sorunun bir nebze de olsa çözülmesini bekliyoruz. Ancak, eczanelerimizde asıl yaşanan sorun, neredeyse tümü reçeteli satılır olarak tanımlanmış olan ilaçların vatandaşın elinde yazılı reçetesi olmadığı zaman nasıl verileceği ilgili yaşanan sorundur. Örneğin: Kurum tarafından süresi dolmadığı için ödenmeyen, ilgili uzman doktora ulaşmadığı için ilaçlarını yazdıramayan ,ilaçlarını kıran , kaybeden hasta vatandaşlarımız için eczacılara güvenen bir çözüm üretilmesini istiyoruz.

YETKİLİLER DE POTANSİYEL HASTA YAKINI OLDUKLARINI UNUTMAMALI !

         Yetkililerin; kendilerinin de potansiyel bir hasta yakını olduğunu unutmamasını, gece yarısı gittikleri nöbetçi eczanenin rafında olmasına rağmen “ilaçlarınızı veremiyoruz“ denilmesi durumunda yaşayacakları mağduriyetin nasıl aşılması gerektiğini düşünmeye davet ediyoruz.

         Yetkililer unutmasınlar ki; kimse sabah kalktığında veya gece yarısı aklına estiğinde, zevk için gidip ilaç alayım demez. Ama ilaca ihtiyacı olan vatandaş, mutlaka ilaçlarını temin etmek zorundadır. Yetkililer tarafından eczane pratiğine uygun, hasta sağılığını önceleyen düzenlemeler yapılmasını, reçeteli-reçetesiz tüm ilaçların eczanelerden hastalara ulaştırılmasının sağlanmasını, eczacılara mağduriyet yaşatılmamasını, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini ve bunun için de tüm dünyada olduğu gibi eczacıların görüşlerinin alınmasını istiyoruz.”

                                                        TEİS BASIN BÜROSU/26/11/2016

Comentários


bottom of page