top of page

BASIN AÇIKLAMASI


basın acıklaması

TEİS: “TAKVİYE EDİCİ ÇİKOLATA VE KAHVEDE İLAÇ TEHLİKESİ”

         “Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolatalarda ve kahvelerde sildenafil, sibutramin, tadalafil, kinidin gibi birçok ilaç hammaddesi tespit edildi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Ecz. Nurten Saydan, satılan çikolatalarda, kahvelerde ve gıda takviyelerinde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan “sildenafil”; zayıflamak amacıyla kullanılan “sibutramin” gibi ilaç etken maddelerinin tespit edilmesinden kaynaklı durumun ciddiyetine dikkat çekerek, “Vatandaşın yediği çikolatalarda, içtiği kahvelerde, aldığı “besin takviyeleri”nde ilaç etken maddelerinin bulunabiliyor olmasıyla halk sağlığı ciddi bir tehdit altındadır. Bağışıklık için satılan Propolis kapsüllerin içine kinidin, sibutramin ilaç etken maddesi konulmuş.  Bunun kontrolü neden yapılamıyor!” dedi.  

Eczanelerde ilaç olarak satılması gereken bu ürünlerin internet ortamında kontrolsüzce satıldığına değinen Saydan, konuyla ilgili şunları söyledi:

         “Defalarca bu tür ürünlerin ilaç; ilacın yerinin eczaneler; yetkili kurumun da Sağlık Bakanlığı olduğunu ifade ettik. Sildenafil ve sibutramin gibi maddeler ilaçtır ve bunlar rastgele satılamaz. Eczacılar olarak, “bitkisel ürün” maskesi altında toplanan “Gıda Takviyeleri”nin kontrolsüzce her ortamda satılmasını, hayret ve üzüntüyle takip ediyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığını bozan, hayatını kaybetmesine neden olan bu tür ürünlerin sadece eczanelerde ve eczacı kontrolünde satılması gerekir. Bir ürüne ilaç şekli verilmişse, dozu belirlenmiş veya ilaç etken maddesi katılmışsa izni ve kontrolünün Sağlık Bakanlığında, satışının ise eczanelerde olması gerekir.”

“VATANDAŞIN SAĞLIĞINA ORANTISIZ(!) TAKVİYE!”

         Türkiye’de sağlıktan ve ilaçtan sorumlu tek yetkili sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğunu anımsatan Saydan, şunları işaret etti:

         “Bu tarz ürünlerin bitkisel olması ya da gıda takviyesi şeklinde nitelendirilmesi; onların ilaç olduğunu unutturmasın. Tarım Bakanlığı’ndan kolayca alınan izinler yüzünden bitkisel ilaç çöplüğüne dönen ülkemizde, ilaç şekli verilmiş bütün ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı olarak ve yine Sağlık Bakanlığı’nın kontrol ve denetiminde eczanelerden satılması gerekir. Tarım Bakanlığı ruhsatlı gıda takviyelerinde yaşanan sıkıntılara ne yazık ki sürekli şahit olmaktayız.”

TEİS olarak vatandaşlarımıza eczacınıza danışmadan asla ilaç almamalarını ve kullanmamalarını önemle bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

TEİS BASIN BÜROSU/23/12/2016


Ekran Alıntısı

Çikolata ve kahvede ilaç tespit edildi

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolata ve kahvelerde ilaç hammaddesi tespit edildiğini duyurdu.

Bakanlık, bunu yapan firmaları ifşa etti. Özellikle ‘için zayıflayın’ (kahve), ‘yiyin 24 saat kesintisiz cinsel performans’ (çikolata), sloganlarıyla ortaya çıkan ürünlerin firmalarına ceza yağdı.

Konuyla ilgili Hürriyet’e bilgi veren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, satılan bu çikolatalarda, kahvelerde ve gıda takviyelerinde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ‘sildenafil’, zayıflamak amacıyla kullanılan ‘sibutramin’ gibi ilaç etken maddelerinin tespit edilmesinin insan sağlığı açısından çok ciddi bir durum olduğunu belirterek, yetkilileri önlem almaya çağırdı: “Sildenafil ve sibutramin gibi maddeler ilaçtır ve bunlar rastgele satılamaz.

Eczacılar olarak, ‘bitkisel ürün’ maskesi altında toplanan ‘Gıda Takviyeleri’nin kontrolsüzce her ortamda satılmasını, hayret ve üzüntüyle takip ediyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığını bozan, hayatını kaybetmesine neden olan bu tür ürünlerin sadece eczanelerde ve eczacı kontrolünde satılması gerekir.”


Ekran Alıntısı

bottom of page