top of page

BASIN AÇIKLAMASI


KARGO VEYA POSTA İLE ECZACILIK HİZMETİ VERİLEMEZ!

SAĞLIĞINIZI KARGOYA TESLİM ETMEYİN!

PTT ile protokol imzalayan SGK, yurtdışından temin ettiği ilaçları tasarruf tedbirleri adı altında PTT aracılığıyla dağıtacak.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, bu durumun kendilerini dehşete düşürdüğünü söyleyerek, “Tasarruf vatandaşlarımızın sağlığından yapılamaz. Tasarruf yapalım derken mesleğimizi göz ardı edilmesini asla onaylamıyoruz. Bu ülkenin ilaç sağlık danışmanları eczane eczacıları olmadan ilaç vermenin bedelinin faturası hem vatandaşa hem de devlete çıkacaktır. İlaç postacı ya da kargocu ile hastalara gönderilemez” dedi.

UYGULAMA YASALARA VE YÖNETMELİKLERE AYKIRI

Saydan konuyla ilgili şunları söyledi:

“İlaç eczanelerimizden ve eczacı eliyle temin edilecek bir üründür. Postacı veya kargocu ile hastalara gönderilemez. İlaçların saklanma koşulları çok farklıdır, mevzuat gereği eczanelerimiz ve buzdolaplarımızın içi her gün kontrol edilmektedir. Bilimsellikten son derece uzak olan kargo ya da posta yoluyla hastaya ilaç teslimi uygulamasını eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak asla kabul etmiyoruz. Bu uygulamanın ne kadar yanlış olduğu hakkında daha önce açılan bir dava sonucu da bulunmaktadır. Danıştay 2. Dairesi tarafından verilmiş kararda Danıştay; böyle bir uygulamanın kamu yararına olmadığının, yasalara ve yönetmeliklere aykırı olduğunun altını çizmiştir.

Öte yandan ; SGK tarafından yapılan yurtdışı ilaç harcamalarının 1,5 milyar liraya çıkmış olması, ülkemizin ilaç harcamasının % 10’luk kısmı ülkemize hiçbir getiri, katkı sağlamayan yurtdışı ilaçlara ödenmesi asıl dikkat edilmesi ve çözüm üretilmesi gereken konudur. Elbette sosyal devletin vatandaşının sağlığı ve tedavisi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmaması gerekir. Ancak ilgili harcamanın bu seviyelere ulaşmasının önlenmesi için yanlış ilaç fiyat politikalarının düzeltilmesine çalışmak yerine bu ilaçların temin ve dağıtım modelinin değiştirilmesi için düzenleme yapılması, yaşanan sorunun ve tehlikenin doğru analiz edilemediğini, dolayısıyla da ülke ekonomisine ve halk sağlığına yönelik sorunun artarak devam edeceği tehlikesini gözler önüne sermektedir. İlaç fiyatlandırmasında kullanılan Euro kurunun 2,34 TL ‘de sabitlenmiş olması nedeniyle önümüzdeki süreçte normal yoldan gelen ithal ilaç miktarında azalma, doğrudan yurtdışından getirilen ilaç miktarında artış yaşanması çok ciddi sorunları da beraberinde getirecektir.”

SGK’NIN İLAÇ FİRMALARINDAN İSTEDİĞİ İSKONTO ARTIŞLARI DA BİR DİĞER SORUN

Firmaların ithal ilaçları getirmekten vazgeçmesindeki önemli diğer bir nedenin de Kamu Kurum İndirimi (KKİ) adı altında SGK tarafından istenen ek iskontolar olduğunu söyleyen Saydan, bu iskontoların ilk senelerde %4 ile başladığını, günümüzde %56’lara kadar ulaştığını belirtti.

Saydan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Önceleri yeni moleküllerin ve ilaçların çıkmasıyla başlayan yurtdışından ilaç temini, yanlış ilaç fiyat politikası ve SGK’nın her sene yükselen iskonto talepleri ile, 1,5 milyarlık paya ulaşmıştır. Böyle devam ederse bu miktarın yakın zamanda 5-10 katına çıkması da kaçınılmazdır.

Yurt dışından tedarik edilen ilaç listelerini incelediğimizde, önceki senelerde eczane raflarımızda yer almış olan ilaçları görüyoruz ve şu an bunlar için ödenen inanılmaz yüksek fiyatlara şahit oluyoruz. Bunlar bütün vatandaşlarımızın vergileridir, bu ödenen paralar hepimizin paralarıdır. Bu işlemin ülkemiz ekonomisine hiçbir katkısı bulunmamaktadır. Halbuki normal bir fiyat politikası ve normal kamu kurum iskontoları olsa, bu ilaç firmaları ülkemize gelecekler, vergi verecekler, istihdam yaratacaklar. Şimdi ise bu firmalara ülkemizde hiçbir katma değer ürettirmeden ciddi paralar ödüyoruz. Bu sistemin ülke ekonomisine ve sosyal güvenlik kurumuna büyük zararı bulunmaktadır. Doğrudan getirilen ilaç miktarının en aza indirilmesi için gereken iyileştirme ve düzenlemelerin bir an önce yapılması, bu tip ilaç sayısının minimuma indirilmesi için uğraşılması atılacak en doğru adımlardır.”

SSK ECZANELERİ BİTTİ DERKEN PTT ECZANELERİ Mİ GELİYOR

Saydan, SGK’nın eski SSK eczanelerine dönmek isteyip istemediğini anlayamadıklarını belirterek “Vatandaşlar SSK ilaç kuyruklarını çok iyi hatırlarlar. Şimdi de PTT önünde kuyruklarda ilaç mı bekleyecekler?” dedi.

Saydan “İlaç çok ciddi bir üründür. İnternetten, bakkaldan, marketten, PTT’den alınmaz” dedi.

İLAÇ CİDDİ BİR DANIŞMANLIK GEREKTİRİR, SAĞLIĞINIZI KARGOYA TESLİM ETMEYİN!

İlaç teminin ne kadar ciddi bir danışmanlık gerektirdiğini vurgulayan Saydan söyle devam etti:

“TEİS olarak sesleniyoruz. İlaç; eczacıya danışılmadan, uyarıları dikkate alınmadan kullanıldığı zaman sağlığınızı tehlikeye atabilecek bir üründür. Lütfen bunu unutmayınız. İlaç; tedaviyi veren doktorun reçetesi ile eczaneden, eczacı danışmanlığında alınır. Kargo ile kapınıza gelip, evdeki herhangi birine hiçbir danışmanlık verilmeden teslim edilen ilaç sadece size zarar vermez, yakınlarınıza da zarar verebilir. Sağlığınızı kargoya teslim etmeyin!

Halk sağlığı açısından bütün ilaçların hastaya tesliminin; eczacı danışmanlığında eczanelerimizden yapılması gerekmektedir. Bu yüzden hangi ilaç olursa olsun, ilaçların eczaneler aracılığıyla hastaya ulaştırılması yönünde düzenlenme yapılması gerekmektedir. Zira; mevcut yasal düzenlemelere göre ilaç sadece eczanelerden hastalara verilebilir.

İlaç harcamasının yüzde 10’una tekabül eden SGK yurtdışı ilaç harcamasının çok yüksek olmasının sebebi, yanlış ilaç fiyat politikası ve SGK’nın yüksek kamu kurum indirimleri olduğundan; yetkililerin istisnai uygulamaları genişletip genelleştirmeye çalışması yerine, bu ilaçların Türkiye’de üretilmeleri ya da ruhsatlı olarak getirilmeleri konusunda gerekli çalışmaları yapmasını talep ediyoruz.

HUKUKA AYKIRI UYGULAMA İÇİN DANIŞTAY’DA DAVA AÇILDI

TEİS olarak SGK ‘na Noterden yazılı ihtar çekerek uygulamadan vazgeçilmesi istenmiştir. Kurum tarafından uygulamadan vazgeçilmeyeceğine yönelik olarak gönderilen cevap yazısı sonrasında SGK ve PTT arasında imzalanan “Kapsamında İlaç Bulunan Gönderilerin Taşınmasına İlişkin Protokol” ün iptali için Danıştay 15. Dairesinde 2017/273 E. sayı ile yürütmenin durdurulması ve iptali istemi ile dava açılmıştır.

Sendika olarak vatandaşlarımızın sağlığını ve ülkemizin ekonomik varlıklarını korumak için her türlü çabayı sarf etmeye devam edeceğimizi de kamuoyunun bilgisine sunarız.”

                                                        TEİS BASIN BÜROSU/01/02/2017

Comments


bottom of page