top of page

BASIN AÇIKLAMASI


TEİS: “GIDA TAKVİYESİ VE KOZMETİK ÜRÜN REKLAMLARI SAĞLIMIZI TEHDİT EDİYOR”

         Gıda takviyesi adı altında ilaçların televizyon internet gibi yerlerde reklamlarının yapılıp kontrolsüz şekilde satılması halk sağlını olumsuz yönde etkiliyor.

         Reklam kurulu 2016 yılında aldatıcı reklamlar nedeniyle 6 milyon 214 bin 945 bin liralık idari para cezası uyguladı. Aldatıcı reklamlarda ilk sırada gıda sektörü yer aldı. Gıda sektörünün ilk sırada yer almasının en büyük sebebi son zamanlarda artan yüksek tansiyon, şeker, kolesterol gibi hastalıkları tedavi ettiği, kilo vermeye yardım ettiği öne sürülen gıda takviyelerinin aldatıcı tanıtımının yapılması.

         Bu konuda bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “İnternet ve televizyonlarda kontrolsüz şekilde reklamları yapılan gıda takviyeleri insan sağlını olumsuz etkiliyor” dedi.

          Saydan konuya ilişkin şunları kaydetti:

          “Tedavi edici özelliği olan tüm ürünler, isterse tamamen doğal ve bitkisel olsun,  ilaç şeklini aldıktan sonra ehil olmayan kurumlar ya da kişiler tarafından, yani televizyonda, internette, aktarlarda ya da marketlerde satılamaz, satılmamalı. Aksi halde bu durum ölümcül sonuçlara yol açabilir.    

         İlacın eczaneler dışında satılması halk sağlığını telafisi olmayacak şekilde olumsuz etkileyecektir. Son yıllarda bir çok ürün gıda takviyesi adı altında Tarım Bakanlığı’ndan onay alınarak kontrolsüz bir biçimde vatandaşa satılmaktadır.

         İlaçların eczacı denetiminde satılmasıyla vatandaşın daha önce bilinçsizce tükettikleri bitkisel ürünler yüzünden sağlığının bozulmasının, boşa harcadıkları paralar ve mucizevi etkiler vaat edilmesinin önüne geçilecektir. Üstelik yanlış ilaç kullanımı sonucunda oluşan rahatsızlıklara ait tedavi için devletin ödediği masrafları da düşürecektir. 

CEZALAR CAYDIRICI OLMALI!

         İlaç şekli verilmiş olan bütün bitkisel ve kimyasal ürünlerin denetimi, kontrolü, izni ve ruhsatı ülkemizin bu konuda tek otoritesi olan Sağlık Bakanlığı’na ait olmalıdır.

         Reklam Kurulu’nun bu ürünler hakkında yaptığı kontrolün sonuçları olumlu olacaktır, ancak cezalar yeterli ve caydırıcı değildir. Bu ürünlerin bundan sonra da yanıltıcı reklamlarının yapılarak ehil olmayan kişilerce satılmasının önüne geçilmesi için cezalar daha da caydırıcı hale getirilmelidir. Zira; firmalar alınan para cezasını ödeyerek aynı reklama hiç ara vermeksizin devam etmektedirler.

         TEİS olarak, Sağlık Bakanlığı’nın gıda takviyesi adı altında piyasaya verilmiş olan bitkisel ilaçlar için yapmış olduğu uygulamaları daha sıkı bir şekilde denetim altına almasını, bu ürünlerin denetim ve kontrolünün tamamen Sağlık Bakanlığına alınmasının sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz.”

ECZANELERDE BULUNAN KOZMETİK ÜRÜNLERİ GÜVENLİDİR

         Bir diğer önemli ürün de kozmetik ürünleri. Kozmetik ürün tanımını aşan ve ilaç gibi tanıtılan ürünlerin reklamları yapılıyor. Türkiye’de Bakanlık verilerine göre kayıtlı yaklaşık 400 bin farklı kozmetik ürün bulunuyor.

         Konuyla ilgili açıklama yapan Saydan, “Eczacılar olarak bu ürünleri, eczanelerimize alırken oldukça seçici ve dikkatli davranıyoruz” dedi.

         Saydan şöyle devam etti:

         “Eczane dışında özellikle internetten satılan; kayıtdışı, sahte, merdiven altı üretimleri olan bu ürünlerin takip ve denetim altına alınması gerek kamu sağlığı ve gerekse ülkemizin değerlerinin kaybolmaması için gerekli. Sağlık bakanlığının verileri de gösteriyor ki, internet ya da merdiven altında satılan bu ürünlerin denetimi yapılamıyor ve insan sağlığı hiçe sayılıyor. Oldukça masum gösterilen bu ürünlerin, her yerde kontrolsüzce satılmasının önlenmesi için çağrımıza kulak verilmezse bu ürünlerin bilinçsiz tüketimi daha da artacak, gelecek nesillerin sağlığı; sadece para kazanma amacıyla satış arttırma gayretinde olan firmaların inisiyatifine ipotek edilmiş olacaktır.”

TEİS BASIN BÜROSU/06/03/2017

http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-dakika-haberi/teis-denetimsiz-gida-takviyesi-ve-kozmetik-urunler-sagligimizi-tehdit-ediyor-1716436/

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1415652-denetimsiz-gida-takviyesi-ve-kozmetik-urunler-sagligimizi-tehdit-ediyor

http://m.sondakika.com/haber/haber-teis-denetimsiz-gida-takviyesi-ve-kozmetik-urunler-9337352/

http://www.arti49.com/teis-denetimsiz-gida-takviyesi-ve-kozmetik-urunler-sagligimizi-tehdit-ediyor-721359h.htm

http://yurthaber.mynet.com/ankara-haberleri/teis-denetimsiz-gida-takviyesi-ve-kozmetik-urunler-sagligimizi-tehdit-ediyor-3438266

http://www.haber1.com/haber/739862/teis-denetimsiz-gida-takviyesi-ve-kozmetik-urunler-sagligimizi-tehdit-ediyor

https://www.newsgarden.com.tr/teis-denetimsiz-gida-takviyesi-ve-kozmetik-urunler-sagligimizi-tehdit-ediyor/

http://www.ulusalses.com/saglik/teis-denetimsiz-gida-takviyesi-ve-kozmetik-urunler-sagligimizi-tehdit-ediyor-h483948.html

http://www.aydinses.com/saglik/teis-denetimsiz-gida-takviyesi-ve-kozmetik-urunler-sagligimizi-tehdit-ediyor-h897877.html

http://www.24saatgazetesi.com/denetimsiz-gida-takviyesi-kozmetik-urunler-sagligimizi-tehdit-ediyor/

http://www.haberler.com/teis-denetimsiz-gida-takviyesi-ve-kozmetik-urunler-9337352-haberi/

#onecikan

bottom of page