top of page

AYDINLIK GAZETESİ:ECZACILARIN İŞSİZLİK KAYGISI BÜYÜYOREczacıların işsizlik kaygısı büyüyor

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 2023 yılında Türkiye’nin eczacı ihtiyacı 32 bin 900 olacak. Mevcut sayı 41 bini geçti. Yeni açılan eczacılık fakülteleri ise hem eğitimin kalitesi konusundaki endişeleri artırıyor hem de işsizlik ordusunu büyütüyor.

ASLI ERİŞEN

Son 20 yılda eczacılık fakültelerinin sayısı 5 kat arttı. Her yıl yaklaşık 2 bin öğrenci eczacılık fakültelerinden mezun oluyor. Böyle giderse 2023 yılında 9 bini aşkın eczacının işsizlik ordusuna katılması bekleniyor. Eczacılar endişeli. Türk Eczacılar Birliği, bugün plansızca açılan eczacılık fakültelerini protesto etmek için Yükseköğretim Kurumları’nın önüne siyah çelenk bırakacak.

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu’na göre 2023 yılında eczacı ihtiyacı 32 bin 900 olacak. Mevcut eczacı sayısı 41 bini geçti. Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı ve Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Aydınlık’a konuştu.

EĞİTİMİN KALİTESİ DÜŞÜYOR

Ercanlı, planlama yapmadan, işin paydaşlarından hiçbir fikir almadan sadece belli sayıya ulaşmak için açılan fakültelerin işsizliğin yanında toplum sağlığını da tehlikeye atacağını söyledi. Ercanlı şöyle konuştu: “Plansız, öğretim görevlisi olmayan, fakültelerin açılması tehlike ve çok ciddi bir sorun. Eczacılık mesleği, insan sağlığına insan hayatına doğrudan dokunuyor. Aldığı eğitimin kalitesi, hata götürmeyecek bir meslek grubu. Yeni açılan fakültelerin birçoğunda eczacı öğretim görevlisi bile yok. Eczacı dekan yok, laboratuvarları yetersiz, hocalar dışarıdan getirilerek eğitim verilmeye çalışılıyor, binaların fiziki şartları yetersiz. Bir meslek grubuna yapılacak en büyük kötülük yapılıyor. Bu durum, ilerleyen süreçte istihdam sorununu da beraberinde getirecek. Sağlık Bakanlığı Eczacı Vizyonu’na göre yaklaşık 33 bin eczacı olması öngörülürken şu anda sayı 40 binin üzerine çıktı. Bu planlamanın yapılmadığını çok net bir şekilde gösteriyor. Bu fakülteler açılıyor ama kamu kuruşlarına daha fazla eczacı da alınmıyor.Meslektaşlarımızın birçoğu kamuda atama bekliyorlar.”KONTENJANLAR DÜŞÜRÜLMELİ

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, eczacılık fakülte sayılarının artmasının endişe verici olduğunu söyledi. Saydan, “2003’te 919 mezun veren eczacılık fakülteleri 2020 yılında bin 759 mezun verdi. Önümüzdeki dönem yeni mezun olacak genç eczacılar için iş bulma açısından ciddi sorunların yaşanacağı bir dönem olacak. TEİS olarak beklentilerimiz; Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2023 yılında 9 bin fazla eczacı olacağı öngörüsünden hareketle; mesleğimizin geleceği ve işsiz eczacı ordusu oluşmaması için daha fazla eczacılık fakültesi açılmaması ve kontenjanlardaki sayıların azaltılmasıdır “dedi.


ÇÖZÜM


Ecz. Taner Ercanlı eczacılık fakültesi mezunlarını bekleyen işsizlik sorununa karşı çözüm önerilerini de sıraladı:

-Fakültelerin bilinçsiz bir şekilde açılmasına son verilmeli.

-Yeterliliği olmayan hiçbir fakültenin kontenjan almasına müsaade edilmemeli.

- Mevcut fakülte kontenjanları düşürülmeli.

-Şu anda eczacılık fakültesine girebilmek için üniversite sınavında ilk 100 bine girebilme ölçütü var. Bu kriter 60 bine çekilmeli.

-Kamu da üzerine düşen görevi yaparak, kamuda eczacının bulunması gereken her alana eczacıyı istihdam etmeli.bottom of page