top of page

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ


Kadın haklarını temel alan Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart 1977 yılında ilan edilmiş olsa da, geçmişi 166 yıl öncesine dayanıyor. 1857 yılında insani koşullara sahip olmak isterken çıkan yangında 129 kadın işçinin hayatını kaybetmesiyle 8 Mart kadınlara özel bir gün olarak anılıyor.

8 Mart kutlamadan ziyade kadınlar için bir hak arayışına dönmüş durumda. Dolayısıyla 8 Mart eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin mücadelesidir. Çünkü kadınlar pek çok ülkede haklarına kavuşamazken, onlara yönelik şiddet de artarak devam ediyor.


Yıllardır devam eden bu mücadele sonucunda kadınlar, yasalarla erkeklerle eşit haklar kazandı. Ancak, günümüzde hala kadınlar haklarını kullanmakta birçok engelle karşılaşıyor. Ülkemizde nüfusun yarısını oluşturan kadınlar; yaşamın her alanında varken; karar alma organlarında, istihdamda, eğitimde, politikada aynı oranda temsil edilemiyor. Bunun yanında kadına ve çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar her geçen gün artıyor.


Kadın cinayetlerinin önlenememesini, tam tersi artarak devam etmesini endişeyle izliyoruz. Kadına yönelik şiddetin, cinayet ve istismar artışlarının önlenmesi için yasalar ve cezalar artırılmalı ve elbette aile içinden başlayarak kamusal alana yayılan cinsiyet ayrımcılığına da son verilmesi gerekiyor.


Bu ülkenin eczacıları olarak; “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nde ülkemizde ve dünyada her gün yaşanan, kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin, her türlü baskı ve ayrımcılığın son bulmasını, bunun için gereken hukuki ve idari düzenlemelerin gecikmeden hayata geçmesini istiyoruz.


TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI


Comments


bottom of page