top of page

2019/ÜTSG-07 sayılı şeker ölçüm çubukları ve insülin kalem iğne uçlarında eczaneler için stok bildir


2019/ÜTSG-07 Sayılı “Şeker Ölçüm Çubukları ve İnsülin Kalem İğne Uçlarında Eczaneler İçin Stok Bildiriminin Kapatılması Hakkında Duyuru

Eczaneler tarafından şeker ölçüm çubukları ve insülin kalemi iğne uçlarından ellerinde bulunan stokları Ürün Takip Sistemi (ÜTS)‘ne girmelerinde yaşanan sorunları gidermek amacıyla ilgili alanlarda güncelleme yapılmıştır.

Yapılan güncelleme ile birlikte üretici/ithalatçılar tarafından bu iki ürün grubunda piyasaya arz ettikleri ürünlerin ürün numarası(barkod) ve seri/lot bilgileri sisteme tanımlanmıştır. Böylece eczanelerin stok bildirimi yaparken ürün numarasını sisteme girmesi halinde o ürün numarasından sisteme tanımlanmış olan seri/lot numaralarından seçim yaparak ellerindeki adet bilgisini girmeleri ile stok bildirim işlemi tamamlanmış olacaktır.

İlgili işlemler, ÜTS’de ürün hareketleri modülü altında Eczane stok bildirimi sekmesinden yapılması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iki ürün grubunda tekil hareketi başlamamış ürünlerin fatura edilmesinin önüne geçilmesi 01.09.2019 tarihinde başlayacağı için anılan tarihten önce eczane stok girişi kapatılacak olup ivedilikle eczanelerin ellerinde bulunan ve stok bildirimi yapmadıkları veya alma bildirimi ile stoklarına almadıkları ürünler için stok bildirimi yapmaları gerekmektedir.

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU

Comments


bottom of page