ÖNEMLİ ! ECZANE STOKLARINDA BULUNAN İLAÇLARIN İTS KAYITLARI HAKKINDA HATIRLATMA !


ÖNEMLİ !

ECZANE STOKLARINDA BULUNAN İLAÇLARIN

İTS KAYITLARI HAKKINDA HATIRLATMA !

Değerli Üyelerimiz ve Meslektaşlarımız,

Bildiğiniz üzere ,Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 28886 sayı ve 18.01.2014 Tarihli Resmi Gazetede Yayımlanmıştır.

Bu kanuna göre; 6197 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinde yapılan değişiklikle  “Eczanelerden zehirli ve müessir maddeler ile ilaçların toptan satışı yapılamaz ve eczaneler ihalelere giremez. Eczaneler arası ilaç takası, toptan satış sayılmaz; ilaçların satışı, alındığı ecza deposuna veya mücbir sebep hâlinde diğer depolara iadesi, eczaneler arasındaki takası, miadı geçmiş ya da bozulmuş olanlarının imhası işlemlerinde ilaç takip sistemine bildirim yapılması zorunludur.”

Şartı getirilmiştir.

Ayrıca , 12 Nisan 2014 tarih 28970 sayılı Resmi gazetede yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin ; 27.Maddesinde İlaç takip Sistemi

Beşerî ilaçlar için Kurumca uygulanan ilaç takip sistemi kuralları geçerlidir. Eczaneler tarafından ilaçların satışı, alındığı ecza deposuna veya mücbir sebep hâlinde diğer depolara iadesi, eczaneler arasındaki takası, miadı geçmiş ya da bozulmuş olanlarının imhası işlemlerinde ilaç takip sistemine bildirim yapılması zorunludur.

Denilmektedir.

Özetle; yeni mevzuatımıza göre 18 Ocak 2014 tarihi itibariyle eczanemize alınan ve eczanemizden verilen her ilaç İTS ye bildirilmek zorundadır.

Dolayısıyla da ; eczaneleriniz de bulunan ilaçlarla , İTS sisteminde ve eczane programlarınızda olan ilaç ve karekodların eşleşmesi gerekmektedir.

Yıl sonu münasebeti ile zaten sayım kontrolü yapılacak olan eczanelerimizde Raf stokları (karekodları da dahil) ile eczane programlarınızda bulunan stokların (karekodlar) birbirine uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz, bir uyumsuzluk varsa kullandığınız eczane programı firmasından destek almanız gerekmektedir.

Eczanenizde alınan ve verilen bütün ilaçların İTS ye bildirimini yapmaya özen göstermenizi ÖNEMLE HATIRLATIRIZ.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası )

#onecikan

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Ziyabey Cad. No: 31/2 Balgat Çankaya Ankara

©2021, TEİS